Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Aktywność fizyczna na wózku: Ćwiczenia dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym

Aktywność fizyczna na wózku: Ćwiczenia dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym

Osoby z niepełnosprawnością nie tylko mogą, ale powinny uprawiać sport. Niepełnosprawność, pomimo swoich wyzwań, nie powinna stanowić bariery w dążeniu do aktywnego trybu życia. Coraz więcej osób z niepełnosprawnością odkrywa, że regularne ćwiczenia na wózku mogą przynieść nie tylko korzyści fizyczne, ale także psychiczne i społeczne. W tym artykule przedstawimy ćwiczenia, które pomogą zadbać o dzienną dawkę ruchu osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego to często wyrok na całe życie. Mięśnie, które uległy porażeniu i trudność w poruszaniu się sprawia, że osoby niepełnosprawne często skazane są na wózek inwalidzki. Głównym celem po doznaniu urazu, jest zapewnić poszkodowanemu powrót do sprawności ruchowej w największym stopniu. Czy sport na wózku jest możliwy? Poniżej przedstawiamy formę aktywności fizycznej, którą mogą wykonywać osoby z uszkodzonym kręgosłupem.

Ćwiczenia na codzienny rozruch 

Poniżej znajduje się seria ćwiczeń, które można wykonywać w domu samemu lub z pomocą asystenta. Warto pamiętać, że podane ilości serii i powtórzeń to umowna liczba i warto dostosować trening do swoich możliwości. Z czasem warto jednak zwiększać ilość wykonywanych ćwiczeń.

ROZGRZEWKA:

Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń dla każdego ćwiczenia https://www.youtube.com/watch?v=o0aqbCmUpz4&list=PLEth01E8XE1XQ1LmAF-oobWApxROj1t4z&index=3 

  1. głębokie, swobodne wdechy,
  2. skłony głowy do przodu i do tyłu,
  3. przyciąganie ucha do prawego i lewego barku,
  4. okrężne ruchy głową w jedną i drugą stronę,
  5. podnoszenie i opuszczanie barków – przytrzymaj barki w powietrzu przez kilka sekund i opuść,
  6. okrężne ruchy barków do przodu i do tyłu,

ĆWICZENIA Z OBCIĄŻENIEM:

Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

Do ćwiczeń niezbędne Ci będzie obciążenie. Dobrze sprawdzą się ciężarki na rzepy, które można założyć na nadgarstki. 

  1. Przyciąganie dłoni do klatki piersiowej – staraj się, aby łokcie były jak najbliżej tułowia,
  2. podnoszenie rąk na boki do prostej linii z barkiem – dwie ręce naraz lub każda pojedynczo,
  3. kręcenie kółek rękoma w przód i w tył.

ROZCIĄGANIE:

Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.

  1. Dociskanie nadgarstka z wyprostowaną ręką – zarówno w jedną, jak i drugą stronę,
  2. odciąganie ręki na wysokości barków w tył,
  3. układanie ręki za głową i odciąganie jej do tyłu,
  4. skłony w dół.

Czy każda osoba z uszkodzonym rdzeniem kręgowym może wykonać trening?

Wszystko zależy od stopnia sparaliżowania. Jeśli stwierdzona jest paraplegia – czyli porażenie wyłącznie kończyn dolnych – nie powinno się mieć problemu z wykonaniem wszystkich ćwiczeń. Co z kolei, jeśli występuje porażenie kończyn dolnych oraz górnych (teraplegia)? W takim wypadku będzie potrzebna pomoc bliskich lub asystenta. Szczególnie przy ćwiczeniach wymagających zaangażowania rąk, wsparcie będzie nieocenione. 

Jaki wózek inwalidzki do ćwiczeń wybrać?

Do ćwiczeń niezbędny będzie odpowiedni wózek dla niepełnosprawnych. Początkowe ćwiczenia w przypadku osób sparaliżowanych mogą stanowić poważne wyzwanie. Wybór wózka powinien być przemyślany i dobrany do potrzeb i możliwości osoby. Pomocne w doborze będzie konsultacja z lekarzem lub specjalistą. 

Jak już zostało wcześniej wspomniane, osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą mieć sparaliżowane tylko dolne kończyny lub dolne i górne. Aby zadbać o dobre poczucie własnej wartości i zagwarantować w miarę możliwości niezależne funkcjonowanie – należy wybrać odpowiedni wózek inwalidzki. Osoba z paraplegią, której stan zdrowia pozwala uprawiać różne dyscypliny sportowe, może wybrać inwalidzki wózek aktywny, np. model Sagitta. Jak sama nazwa wskazuje, są to pojazdy dla osób aktywnych, dlatego są przystosowane do wymagań, które pozwolą zachować sprawność fizyczną. Sprzęt taki ma liczne zalety eksploatacyjne, m.in. 

  • Możliwość jazdy na dwóch tylnych kołach w balansie – wózki zapewniają większą stabilizację i mobilność. Zapewniają one odpowiednie przesunięcie ciałem środka ciężkości. Dodatkowo niskie oparcie sprzyja odchyleniu tułowia do tyłu podczas odrywania kółek od podłoża. Możliwość jazdy w balansie pozwala z łatwością pokonywać przeszkody, takie jak krawężniki. Umożliwia także samodzielne wjeżdżanie i zjeżdżanie po schodach czy stromych wzniesieniach.
  • Niewielka masa – mała waga sprzętu zmniejsza wysiłek podczas ruszania czy hamowania. Pozwala wykorzystać mniej energii na poruszanie się po wzniesieniach czy nierównościach terenu. Dodatkowo poprawia manewrowość pojazdu. 
  • Możliwość składania i regulacji – pozwala na łatwy i bezproblemowy transport sprzętu, który musi zmieścić się często w małych bagażnikach samochodowych. Regulacja umożliwia ustalenie poszczególnych parametrów w zależności od upodobań i doświadczenia użytkownika.

Wybór odpowiedniego pojazdu dla osób z niepełnosprawnością to często przepustka do normalności. Ważne, aby zapewnić im jak największą mobilność, a wózek nie ograniczał ich, a wręcz przeciwnie – stwarzał jak najwięcej możliwości do samodzielnego funkcjonowania. Jeśli potrzebujesz pomocy ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu dla osoby niepełnosprawnej, zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy wsparcia związanego z zakupem idealnego wózka.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl