Ronomed.com.pl

Aparat USG - jak działa, jaki kupić?

Aparat USG - jak działa, jaki kupić?

Ultrasonograf to urządzenie, które pełni istotną rolę w diagnostyce oraz ratowaniu zdrowia i życia. Jak wybrać dobry aparat USG, by sprawdził się w placówce medycznej? Warto zapoznać się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa aparat USG i na co należy zwrócić uwagę podczas jego zakupu. 

Jak działa ultrasonograf?

Zastanawiając się nad tym, jaki aparat USG kupić, dobrze jest poznać sposób jego działania. Ultrasonograf posiada emiter oraz odbiornik fali ultradźwiękowej. Emiter wysyła falę o pożądanej częstotliwości, która skierowana jest w stronę środka poddawanego badaniu. Później rozchodzi się i odbija na granicy ośrodka, a następnie wraca do odbiornika. Sposób ten polega na wykorzystaniu zjawisk falowych - zachodzą one dla rozchodzących się w tkankach ultradźwięków. Prędkość fali wynosi 1540 m/s - urządzenia medyczne rozpoznają ją w poszczególnych tkankach jako jednakową. Dzięki temu można określić odległość od miejsca, w którym odbiła się fala. Na współczynnik odbicia wpływ ma różnica impedancji ośrodków. Fala ultradźwiękowa zostaje przetworzona przez impulsy elektryczne. Do tego celu używa się przetworników piezoelektrycznych. 

Obrazowanie wnętrza ciała

Ultrasonografy, by obrazować wnętrze ciała, stosują fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które dla ucha ludzkiego nie są słyszalne. Ich wnikanie nie powoduje bólu, a rozchodzenie nie uszkadza komórek. Badanie przeprowadzane za pomocą aparatu USG jest w pełni bezpieczne, czego nie można powiedzieć o promieniowaniu rentgenowskim.

Budowa ultrasonografu

Ważnym elementem aparatu USG jest głowica, posiadająca przetwornik ultradźwięków. Obraz tkanek oraz narządów możemy obserwować na ekranie pod wpływem akustycznego impulsu, który zmienia się na elektryczny. Dobry aparat USG posiada obraz wysokiej jakości, dzięki dynamicznemu rozwojowi cyfrowych technologii.

Jak wygląda badanie ultrasonografem?

Podczas badania ultrasonografem pacjent musi odsłonić dany fragment ciała, wówczas do skóry przykładana jest głowica posmarowana żelem. Żel gwarantuje przyleganie głowicy do skóry i sprawia, że z łatwością można nią poruszać, jak również stanowi ochronę przed tworzeniem się zakłóceń na obrazie. Bez żelu utworzyłaby się duża różnica impedancji akustycznej, co spowodowałoby odbicie się fali od ciała i brak możliwości uzyskania obrazu. Przesuwanie głowicy pozwala na pełne obrazowanie. Nie ma jednak możliwości wykonania takiego badania w celu oceny kości lub narządów wewnątrzczaszkowych, ponieważ tkanka kostna nie przepuszcza ultradźwięków.

Ile kosztuje aparat USG?

Cena, jaką zapłacisz za aparat USG różni się w zależności od modelu. Koszta będą wyższe jeśli urządzenie jest bardziej zaawansowane technologicznie i posiada więcej funkcji. Aparaty USG kieszonkowe można kupić za 9-10 tys. zł. Za średnio przenośny ultrasonograf z kolorowym Dopplerem zapłacimy około 30 tys. zł, ultrasonograf przenośny posiadający ekran dotykowy to koszt blisko 70 tys. zł, a ultrasonograf stacjonarny kolorowy z Dopplerem wyniesie nas ok. 40 tysięcy złotych. Z kolei za przewoźne ultrasonografy wyposażone w wiele nowoczesnych funkcji zapłacimy ok. 150 tys. zł. Tego rodzaju profesjonalny sprzęt znaleźć można w sklepie medycznym Ronomed. Dobry aparat USG powinien być niezawodny i umożliwiać przeprowadzanie rzetelnej diagnostyki. Warto postawić na sprzęt sprawdzonych producentów, który będzie służył placówce medycznej przez długi czas.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl