Samodzielne poruszanie się to często dla osób starszych priorytet. Umożliwia to balkonik rehabilitacyjny, ale jaki wybrać, aby rzeczywiście stanowił wsparcie dla seniora? Jest to niekiedy pośrednie rozwiązanie pomiędzy nie zawsze wygodnymi kulami, a wózkiem inwalidzkim, który w niektórych przypadkach zwyczajnie nie jest konieczny.
Balkonik rehabilitacyjny - zastosowanie
Balkonik rehabilitacyjny to sprzęt o szerokim zastosowaniu. Zanim dowiesz się, jaki wybrać, warto zastanowić się, do czego tak naprawdę będzie potrzebny. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie przez seniorów oraz osoby zmagające się z zaburzeniami ruchu kończyn dolnych, spowodowane chorobą bądź nieszczęśliwym wypadkiem. Do prawidłowego, a przede wszystkim swobodnego korzystania z balkonika rehabilitacyjnego potrzebne są sprawne ręce. Do czego służy chodzik?
- Umożliwia samodzielność poprzez swobodne przemieszczanie się.
- Wzmacnia osłabione mięśnie rąk i nóg.
- Pomaga zachować równowagę podczas poruszania się.
- Daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa.
- Może być tymczasowym rozwiązaniem w okresie powrotu do sprawności, na przykład po przebytej operacji.
To, jaki wybrać balkonik rehabilitacyjny zależy od tego, z jakimi problemami zmaga się dana osoba oraz od okresu w którym sprzęt będzie użytkowany (na stałe czy tymczasowo).
Rodzaje balkoników
Odpowiedni wybór sprzętu rehabilitacyjnego, który ma za zadanie umożliwić mobilność pacjenta, zależy od jego funkcjonalności. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia przeznaczone do określonych zadań i szczególnie polecane niektórym osobom. Poniżej przedstawiamy rodzaje balkoników rehabilitacyjnych.
1. Balkonik wysoki
Umożliwia przywrócenie pozycji stojącej lub ponowną naukę chodzenia w przypadku osoby niepełnosprawnej. Wyposażony jest w podpórki na przedramiona oraz rączki pozwalające utrzymać stabilność, za które należy chwycić. Jest to zwykle sprzęt wykorzystywany na etapie nauki i ćwiczenia chodu.
2. Balkonik sztywny
Inaczej nazywany balkonikiem statycznym. Jest wyposażony w cztery punkty podporu oraz funkcję regulowania wysokości. Wyjątkowo stabilna konstrukcja, uniemożliwia wręcz przewrócenie się. Szczególnie polecany osobom starszym, które mają problem z utrzymaniem równowagi podczas chodzenia lub stania, a także tym, którzy chcą wzmocnić mięśnie ciała.
3. Balkonik kroczący
Jest to bardziej mobilny balkonik rehabilitacyjny, który podczas poruszania dopasowuje się do zakresu ruchu ciała i jest wyposażony w nakładki antypoślizgowe. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób starszych, których mięśnie nie pozwalają na przestawianie balkonika sztywnego. Niektóre modele są wyposażone w prosty mechanizm, który umożliwia usztywnienie konstrukcji.
4. Balkonik na kółkach
Mobilny sprzęt wykorzystywany przez osoby niemające problemu z utrzymaniem równowagi. Wyposażony w przednie kółka ułatwia płynne poruszanie się, ale jednocześnie stanowi potencjalne ryzyko, kiedy senior straci równowagę i przewróci się wraz z chodzikiem. Balkonik rehabilitacyjny z kółkami umożliwia samodzielny spacer czy zrobienie niewielkich zakupów.
Na co zwracać uwagę wybierając balkonik rehabilitacyjny?
Mając wiedzę o tym, jakie są na rynku rodzaje balkoników rehabilitacyjnych, możesz świadomie dokonać wyboru. To jednak nie wszystko. Należy uwzględnić stan zdrowia osoby starszej czy będącej po wypadku - zakres mobilności jest tutaj kluczowy. Dla wielu osób równie istotnym kryterium jest cena. Na szczęście obecnie istnieje nie tylko możliwość dofinansowania zakupu balkonika rehabilitacyjnego, ale również jego wypożyczenia. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model?
- Wysokość chodzika - niedopasowany do wzrostu balkonik dodatkowo obciąża mięśnie i stawy, co może zniechęcić do korzystania ze sprzętu. Warto zadbać o to, by wysokość uchwytów lub rączek była dopasowana do wysokości, na której znajdują się biodra.
- Materiał i ciężar balkonika - większość modeli dostępnych na rynku wykonana jest z aluminium, ponieważ dzięki temu sprzęt jest lekki i łatwy do przenoszenia.
- Funkcjonalność - warto zaopatrzyć się w balkonik składany, aby można go było bez problemu schować lub przetransportować nawet małym samochodem osobowym.
Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na warunki, jakie oferuje sklep - jak długo trwa okres gwarancji, czy zapewniony jest także serwis pogwarancyjny, jak wygląda dostęp do części zamiennych. To ważne kwestie, które w przyszłości mogą ułatwić szybką naprawę sprzętu rehabilitacyjnego.