Co to jest chromoterapia?
Chromoterapia działa na naszą psychikę, a także na ciało. Niektóre z barw mają działanie uspokajające, inne natomiast mogą powodować rozdrażnienie. Kolory intensywne, jak czerwony, będą nas pobudzać, natomiast zieleń, czy błękit pomoże nam się wyciszyć i uspokoić, a nawet obniżyć ciśnienie krwi.
Jak działa chromoterapia czyli leczenie kolorami?
Leczenie kolorami ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Do przeprowadzenia chromoterapii wykorzystywane są profesjonalne urządzenia, które oferuje sklep medyczny Ronomed. Jeśli interesuje Cię lampa lecznicza do naświetlań, dostępna jest u nas wysokiej klasy lampa Bioptron, a także lampa Sollux.
Koloroterapia to także noszenie ubrań w odpowiednich tonacjach, spędzanie czasu w pomieszczeniach zaaranżowanych we właściwy sposób, jak również spożywanie posiłków w różnych kolorach.
Często zdarza się, że nasza intuicja podpowiada nam zmianę kolorów. Warto w takiej sytuacji słuchać swojego wewnętrznego głosu. Kiedy odczuwamy stres, potrzebujemy kontaktu z błękitem czy zielenią - to naturalne kolory, które pozwalają nam się wyciszyć. Dobrze wtedy wybrać się do lasu - kontakt z naturą bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie bez powodu pościel jest często projektowana w błękitnych barwach, które pomagają uspokoić się przed snem.
Działanie kolorów - na co pomagają?
Kolory mają moc - każdy z nich w inny sposób działa na nasz organizm. Część z nich wpływa na nas kojąco, daje poczucie bezpieczeństwa, inne z kolei będą pobudzać organizm i mobilizować nas do działania. A jak działają na nasze samopoczucie fizyczne?
Przedstawiamy listę barw wraz z wyjaśnieniem, jakiego działania możemy spodziewać się po danym kolorze.
Biały
Daje uczucie ochrony, spokoju, korzystnie wpływa na samopoczucie, wspomaga układ odpornościowy. Wspiera leczenie chorób skórnych - trądziku czy wyprysków. Jednak zbyt duża ilość bieli może sprawiać wrażenie chłodu oraz izolacji.
Brązowy
Kojarzy się ze stabilnością i poczuciem bezpieczeństwa, oznacza także skłonność do ukrywania emocji i brak szerokich horyzontów. Kiedy jest go za dużo, powoduje smutek.
Czerwony
W koloroterapii wykorzystuje się także kolor czerwony. To pobudzenie żywotności, ambicji oraz namiętności. Sprawia, że zwiększa się nasze ciśnienie krwi i jest bardzo dobry na melancholię. Ma korzystne działanie podczas grypy i przeziębienia, bólów pleców i krzyża oraz chorób krwi. Niezalecany przy chorobach serca i krążenia. W nadmiarze może powodować agresję.
Czarny
Przywodzi na myśl to, co tajemnicze i nieznane. Kojarzy się również z ciszą. Otulamy się czernią, by oddzielić się od świata - kolor ten jest wspierający przy leczeniu drobnych nerwic, natomiast nie jest wskazany przy stanach depresyjnych.
Brzoskwiniowy
Wzmacnia witalność oraz energię. Wspomaga trawienie i może być pomocny w odchudzaniu.
Fioletowy
To mistyczna barwa, którą można wykorzystać podczas medytacji. Korzystnie wpływa na system nerwowy, reguluje wydzielanie hormonów, łagodzi symptomy bezsenności. Wykorzystywany w trakcie leczenia blizn, cellulitu, uzależnień, migreny.
Niebieski
Niebieski to kolor, który uspokaja. Ma działanie wyciszające, pomaga w bezsenności. Wspiera procesy przemiany materii, korzystnie wpływa na serce i układ krążenia, zwalcza anginę, ból ucha, choroby pęcherza. Łagodzi słoneczne oparzenia, bóle w stawach, różnego rodzaju kontuzje. Kiedy jest go za dużo, możemy poczuć się przygnębieni.
Indygo
Wspiera leczenie chorób oczu, górnych dróg oddechowych, zatruć i stanów zapalnych gardła, uszu i nosa. Stosuje się go również w leczeniu psychicznych problemów.
Granatowy
Podczas koloroterapii stosuje się również granatowy. Pomaga on w utrzymaniu koncentracji. Działa leczniczo w przewlekłych stanach znużenia, chorobach tarczycy oraz gardła. Nie powinno stosować się go w chorobach płuc.
Pomarańczowy
Świetnie pobudza do działania, redukuje uczucie krzywdy, ale wzmaga zazdrość. Korzystnie wpływa na pracę serca, łagodzi symptomy astmy, epilepsji, działa leczniczo na reumatyzm. Wspomaga procesy trawienne oraz odchudzanie.
Różowy
To optymistyczna barwa, która uspokaja emocje. Leczy choroby serca, a także krążenia, niesie ulgę w astmie i wzmaga apetyt.
Szary
Działa leczniczo na opuchlizny i obrzęki. Jest odprężający, wycisza, umożliwia wyizolowanie się. Reprezentuje niezależność oraz opanowanie, jednak kojarzy się także z dystansem, niezdecydowaniem, niezaangażowaniem. Zbyt duża ilość szarości może przyczyniać się do obniżenia nastroju.
Turkusowy
Ma orzeźwiające działanie, choć nastraja refleksyjnie. Zmniejsza umysłowe napięcie, natomiast rozbudza kreatywność oraz wrażliwość.
Ciemnozielony
Jeśli interesuje Cię koloroterapia, to równie ważny jest ciemnozielony. Daje poczucie relaksu, nadziei, łagodzi kłótnie, zwiększa empatię. Jest korzystny w leczeniu nadciśnienia, chorób serca oraz oczu.
Jasnozielony
Zmniejsza gorączkę, jest pomocny w leczeniu infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. Tak jak ciemnozielony, ma działanie wyciszające.
Złoty
Pobudza umysł, zwiększa energię. Jest korzystny w leczeniu depresji.
Srebrny
Oferuje równowagę, harmonię, sprawia, że można klarowniej myśleć.
Żółty
Zwiększa poczucie radości, kiedy jest nasycony, pomaga w stawianiu trafnych sądów i zapamiętywaniu. Leczy przemęczenie, stres, przeziębienie, kłopoty związane z menopauzą. Działa wzmacniająco na mięśnie, polepsza przemianę materii. Korzystnie wpływa na schorzenia skóry oraz rozstępy. Świetnie sprawdza się w pokoju dziecięcym oraz wypoczynkowym.
Koloroterapia - siła kolorów
Jak sami widzicie, kolory oddziaływują na nas w przeróżny sposób. Ich siłę wykorzystuje się podczas koloroterapii. Często możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak duży wpływ mają na nas barwy. Warto mieć na ten temat podstawową wiedzę, by móc wykorzystywać ją w życiu codziennym.