Ronomed.com.pl

Ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego - jakie są bezpieczne?

Ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego - jakie są bezpieczne?

Operacja kręgosłupa to poważny zabieg, który może znacznie obniżyć nasze zdolności ruchowe, szczególnie podczas pierwszych dni rekonwalescencji. Co zrobić, aby szybciej powrócić do sprawności? Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie bezpiecznych ćwiczeń po operacji kręgosłupa lędźwiowego, które wspomogą rehabilitację. Można wykonywać je samodzielnie w domu, powtarzając kilka serii we własnym tempie. Jakie ćwiczenia będą najlepsze po operacji kręgosłupa?

Ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Operacja kręgosłupa lędźwiowego może być konsekwencją bardzo wielu problemów. Bardzo często jest to wynik wypadku drogowego lub innych nieszczęśliwych wydarzeń. Nie zawsze jednak konieczność przeprowadzenia operacji wiąże się z nieprzewidzianą sytuacją. Może być to wynik problemów zdrowotnych, takich jak poważne wady postawy czy zaburzenia związane z układem ruchu. Przeprowadzenie operacji jest jednak pierwszym krokiem do odzyskania pełni sprawności - bardzo ważna jest dalsza rehabilitacja. Co więc zrobić, aby powrócić do pełni sił? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie zestawu ćwiczeń po operacji kręgosłupa lędźwiowego. Jak ćwiczyć i ile razy w tygodniu, aby szybko powrócić do zdrowia?

 

Warto na samym początku zaznaczyć, że wszystkie ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego warto skonsultować z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą. Doradzą oni, kiedy wykonywanie ćwiczeń będzie bezpieczne oraz z jaką częstotliwością można je przeprowadzać. Pamiętajmy, że zaraz po operacji nasze ciało potrzebuje czasu na regenerację. Nie możemy więc rozpocząć rehabilitacji zbyt szybko, mogłoby to przynieść odwrotne rezultaty i zbyt mocno nadwyrężyć nasz kręgosłup. Należy więc podejść do terapii w racjonalny sposób i przestrzegać wyznaczonego harmonogramu ćwiczeń. Jakie ćwiczenia mogą okazać się pomocne i wspierać układ ruchu po operacji kręgosłupa? Czytaj dalej!

 Zestaw ćwiczeń po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Na samym początku należy skupić się na odzyskaniu kontroli nad mięśniami w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Warto więc rozpocząć ćwiczenia od napinania mięśnia poprzecznego brzucha. To proste ćwiczenie, które może jednak w znacznym stopniu wzmocnić nie tylko mięśnie brzucha, ale również kręgosłup. Kolejne ćwiczenie również należy do tych prostych - przyjmij pozycję leżącą, a następnie zegnij kolana. Kolejno prostuj obie nogi, na zmianę, w ten sposób pobudzamy miednicę do ruchu, pozwalając na pracę również naszemu kręgosłupowi. Kolejnym prostym ćwiczeniem jest odwodzenie bioder. Przybierz początkowo taką samą pozycję, z kolanami ugiętymi na leżąco. Następnie stopniowo należy odwodzić nogi na zewnątrz. W zależności od możliwości dobierz odpowiedni nacisk, powtarzaj ćwiczenia w serii po 10 powtórzeń.

 

Jeżeli opanujesz już proste ćwiczenia, można spróbować wykonać te bardziej wymagające. Przyjmij podobną pozycję ciała - leżąc z ugiętymi kolanami. Stopniowo unoś do góry biodra, w zależności od możliwości. Ćwiczenia po operacji kręgosłupa można powtarzać w serii po 15 powtórzeń. Kolejne trudniejsze ćwiczenie to unoszenie do góry nogi. Przyjmij pozycję leżącą (tym razem wyprostuj nogi) i powoli unoś najpierw jedną, a później drugą kończynę do góry. Możesz zacząć od małych wysokości, oderwania nogi na kilka centymetrów nad ziemią, później zwiększaj wysokość. Wszystkie zaprezentowane bezpieczne ćwiczenia po operacji kręgosłupa można wykonywać w seriach po 10-15 powtórzeń, po 3 razy. Warto po każdej zrobić kilka minut przerwy. Pamiętaj, że dobór ilości powtórzeń powinno się dostosować do własnych możliwości i momentu terapii.

Ćwiczenia po operacji kręgosłupa - dlaczego warto?

Wykonywanie bezpiecznych ćwiczeń po operacji kręgosłupa lędźwiowego to skuteczne wsparcie terapii. Ćwiczenia można wykonać w domu na miękkim podłożu (np. materac i mata), a w ten sposób przyczynić się do szybszego powrotu do pełnej sprawności. Taki trening jest prosty, mało wymagający i można wykonywać go zgodnie ze swoimi aktualnymi możliwościami. Warto poświęcić kilka minut dziennie i przyspieszyć okres rekonwalescencji.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl