Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Czym jest bezdech senny i jak sobie z nim poradzić? Sprawdzone sposoby

Czym jest bezdech senny i jak sobie z nim poradzić? Sprawdzone sposoby

Kładziesz się spać, jak co wieczór. Zasypiasz w swoim wygodnym łóżku. Jednak tej nocy wybudzasz się w popłochu i czujesz ciężar w klatce piersiowej spowodowany brakiem powietrza... Być może jest to początek większego problemu, który może mieć poważny wpływ na Twoje życie. Czym spowodowany jest bezdech senny i czy da się z nim walczyć?

Nie mogę złapać oddechu w trakcie snu – czy mam bezdech senny?

Jeśli coraz częściej zdarza Ci się być niewyspanym przez wybudzanie w nocy, a domownicy narzekają na Twoje uporczywe chrapanie – powinieneś przyjrzeć się problemowi bliżej. Dolegliwość związania z zaburzonym oddychaniem w trakcie snu, może prowadzić do tragicznych skutków.

Problemy z oddechem wiążą się z nawracającymi epizodami zatrzymania oddychania lub spłycenia oddechu. Wpływ na to ma wstrzymanie przepływu powietrza, co wiąże się z chwilowym niedotlenieniem. Przyczyn tego schorzenia jest sporo. Do najczęstszych zalicza się zwężenie górnych dróg oddechowych, co jest spowodowane zmniejszeniem napięcia mięśniowego. Za inne źródła podaje się krzywą przegrodę nosową, zbyt słabe mięśnie podniebienia, przerost migdałków czy nieprawidłowa budowa żuchwy.

Jeśli coraz częściej budzisz się w nocy i łapczywie próbujesz nabrać powietrza – koniecznie udaj się do lekarza, aby podjąć odpowiednie leczenie braku oddechu. Jednak co w przypadku, jeśli nie jest nam po drodze do lekarza? Czy jesteśmy w stanie sami zminimalizować negatywne skutki bezdechu? 

Jak poradzić sobie ze skutkami bezdechu?

Na rynku dostępne są różnorodne sposoby, które mają na celu ograniczyć objawy bezdechu i poprawić jakość snu. Jedną z najbardziej skutecznych, jest zastosowanie metody z użyciem dodatniego ciśnienia, czyli nowoczesne aparaty do terapii.

Aparaty na bezdech senny

Coraz częściej szuka się sposobów na samodzielnie leczenie bezdechu sennego. Jedną z najskuteczniejszych metod jest terapia aparatem do bezdechu, który wyrównuje ciśnienie w drogach oddechowych.

Aparat stałociśnieniowy – aparat CPAP 

Aparat na bezdech senny CPAP jest specjalnie zaprojektowanym urządzeniem medycznym, które pomaga utrzymać otwarte drogi oddechowe podczas snu. Działa on poprzez dostarczanie stałego, kontrolowanego ciśnienia powietrza do dróg oddechowych, co zapobiega ich zapadaniu i przerywaniu oddychania. 

To, co charakterystyczne dla tego rodzaju aparatu, to możliwość ustawienia tylko jednego konkretnego ciśnienia, które będzie utrzymywane przez całą noc. Jak rozpoznać, na jakim poziome ustawić sprzęt? Przed rozpoczęciem użytkowania, należy wykonać „miareczkowanie", czyli proces, który ma na celu rozpoznanie, jakie parametry będą niwelować u pacjenta problemy. 

Aparat Automatyczny – autoCPAP

Do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego wykorzystuje się także innowacyjne, automatyczne aparaty. Ich zaletą jest możliwość ustawienia przedziału ciśnień, jakie może wykorzystywać maszyna w trakcie pracy. Dzięki temu aparat będzie mógł monitorować zapadanie się dróg oddechowych w trakcie nocy i automatycznie dopasować odpowiednie parametry do potrzeb pacjenta.

Ustawiony zakres powinien być zgodny z indywidualnymi potrzebami. Warto pamiętać, aby ciśnienie było na tyle wysokie, aby nie zagrażało zdrowiu i życiu. 

Auto cpap to także inne liczne udogodnienia. Można zaliczyć do nich m.in.:

  • nawilżacz – dzięki dodatkowej komorze na wodę można kontrolować poziom wilgotności powietrza, aby nie doszło do jego kondensacji. Funkcja ta nie jest obligatoryjna, dlatego producenci umożliwiają odłączenie nawilżacza od urządzenia,
  • funkcja autostart – praca aparatu rozpoczyna się w momencie wyczucia oddechu i kończy się po zdjęciu maski,
  • przejrzysty wyświetlacz – osoba w każdym wieku bez problemu będzie w stanie poruszać się po interfejsie,
  • cicha praca urządzenia – cisza i spokój jest niezbędna w komfortowym śnie. Urządzenia cpap pracują wydajnie, ale cicho, co pozwala wszystkim domownikom na jakościowy odpoczynek.

Które urządzenie będzie dla mnie najlepsze?

Szukając odpowiedniego sprzętu, staniesz przed trudnym wyborem – automat czy manual? W tym momencie, z pewnością będzie interesować Cię cena aparatów na bezdech senny.  Wybierając urządzenie manualne, sporo zaoszczędzisz. Jednak w tym momencie pozbawiasz się możliwości zmiany ciśnienia w trakcie snu. Czy jest to duża wada? To zależy. Jeśli na początku odpowiednio ustawisz ciśnienie, nie powinno być problemu. Następnie należy je stale kontrolować, a ponadto zadbać, aby parametry takie jak waga, przyjmowane leki czy ilość snu, nie ulegały zmianie. W praktyce jest to mało realne, dlatego eksperci zalecają zakup aparatu automatycznego. 

Automatyczne urządzenia oddechowe są bardzo intuicyjne i świetnie reagują na parametry oddechu osoby podłączonej do aparatury. Sprzęt jest w stanie wyłapać chrapanie oraz mierzy przepływ i rytm oddechu. Na tej podstawie dobiera odpowiednie parametry terapii, zapewniając spokojną i przespaną noc.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl