Dla osób z niepełnosprawnością skuter inwalidzki może okazać się zerwaniem z dotychczasowymi barierami stawianymi przez ciało, a także szansą na usamodzielnienie i większą mobilność. Nowoczesne skutery dla niepełnosprawnych zasilane są nie paliwem, a prądem, co sprawia, że są ekologiczne i tańsze w eksploatacji, co ma realne znaczenie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę wybierając pojazdy dla niepełnosprawnych? Jak dokładnie działa skuter elektryczny?
Jak działa skuter elektryczny dla niepełnosprawnych
Skutery inwalidzkie elektryczne w wyglądzie zewnętrznym w zasadzie poza liczbą kół, w niczym nie odbiegają wyglądem od tradycyjnych skuterów. Mechanizm ich działania polega na wykorzystaniu silnika elektrycznego. Dla użytkownika oznacza to, że nie będzie zmuszony tankować skutera na stacji, ponieważ skutery elektryczne wymagają jedynie ładowania baterii. To właśnie bateria napędza silnik do pracy. Ogólnie można porównać elektryczny skuter dla osoby niepełnosprawnej do hulajnogi elektrycznej — oczywiście zwracając uwagę wyłącznie na jednostkę napędową.
Skutery dla niepełnosprawnych — zalety
Skutery elektryczne inwalidzkie realnie wpływają na komfort i niezależności osób z niepełnosprawnością. Dzięki nim droga do najbliższego sklepu, czy na ulubioną ławkę w parku nie będzie już dystansem nie do przekroczenia. Skutery elektryczne dla niepełnosprawnych są również wygodniejsze w użyciu od zwykłych wózków inwalidzkich. Nie wymagają w zasadzie żadnego nakładu siły, ponieważ koła napędza wydajna bateria, a nie dłonie.
Wiele osób z niepełnosprawnościami ceni sobie wygodę, mobilność i dużą dozę niezależności, które dotychczas z przyczyn ograniczeń komunikacyjnych były nie do rozwiązania.
Skutery i pojazdy elektryczne dla niepełnosprawnych cenią również seniorzy, którzy z racji wieku nie są już tak mobilni, jak dawniej, ale którzy nie chcą wspomagać się na dłuższych trasach kulami, czy wózkiem inwalidzkim.
Jak wybrać elektryczny skuter inwalidzki? Parametry
Skutery elektryczne dla niepełnosprawnych dostępne są w wielu wariantach i cenach. Ich parametry pozwalają na bezpieczną obsługę przez osoby z niepełnosprawnością i jednocześnie nie stwarzają zagrożenia na drodze dla innych użytkowników. Możliwości rozwijania prędkości przez skutery elektryczne dla niepełnosprawnych są ograniczone. Podobnie jak dystans, który są w stanie pokonać jednorazowo. Średnio wynosi on około 15 km. Skutery poruszają się natomiast z prędkością 7-8 km/h godzinę. Pojazdy z lepszym akumulatorem o większej pojemności mogą jednak pojechać dalej i szybciej. To właśnie z uwagi na pojemność akumulatora, ale też inne parametry, można decydować, które skutery inwalidzkie będą spełniać indywidualne potrzeby osób niepełnosprawnych. Przepisy drogowe nie regulują w Polsce zasad korzystania z tego typu pojazdów. Oznacza to, że można prowadzić je bez żadnych uprawnień.
Dofinansowanie skutera inwalidzkiego
Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą skorzystać z rządowego programu dofinansowania zakupu skutera inwalidzkiego lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego. Pomoże ono zoptymalizować koszt zakupu skutera inwalidzkiego z napędem elektrycznym. Taki skuter powinien być wyposażony jednak w określone elementy, takie jak np. nastawną kolumnę kierownicy. Dofinansowanie jest dostępne bez względu na wiek, ale osoba, która ubiega się o środki, musi jednak spełniać określone przepisami kryteria:
-
wnioskujący powinien mieć orzeczenie o niepełnosprawności lub znaczny stopień niepełnosprawności.
-
Dysfunkcję narządu ruchu.
-
Zgodę lekarza na użytkowanie pojazdu elektrycznego.
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 7500 złotych, przy czym wkład własny do zakupu nie może być niższy niż 25%. Decyzję o wysokości docelowego dofinansowania podejmuje realizujący wniosek na podstawie ocenie wniosku o dofinansowanie.
Skuter inwalidzki z dodatkowym dofinansowaniem nie jest bardzo drogi. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje osobie z niepełnosprawnością kwota ta, nawet bez dodatkowego wsparcia finansowego w postaci dofinansowania, jest inwestycją w wygodę, komfort i niezależność — tak ważne dla osób z dysfunkcją ruchu, seniorów i pozostałych osób z niepełnosprawnością. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko skutery dla osób niepełnosprawnych, ale również profesjonalne wózki inwalidzkie elektryczne.