Ronomed.com.pl

Do czego służy koncentrator tlenu

Do czego służy koncentrator tlenu

Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?

Koncentrator tlenu to sprzęt medyczny, którego zadaniem jest dostarczanie większej ilości tego pierwiastka. Urządzenie ma zdolność wytwarzania tlenu, który znajduje się w powietrzu. Aparat umożliwia dostarczanie tlenu nawet przez całą dobę. Koncentrator czerpie z otoczenia tlen (około 21%) i azot (około 79%). Urządzenie posiada 2 cylindry z substancją służącą do wchłaniania azotu. Finalnie w procesie izolacji azotu powstaje kompozycja, która może mieć nawet do  95% tlenu. Podawanie tlenu pacjentowi następuje przy użyciu wąsów lub masek tlenowych. Ze względu na łatwość użycia bardziej rekomendowaną opcją jest stosowanie wąsów tlenowych. Umożliwiają one normalnie przyjmowanie posiłków i prowadzenie konwersacji. Z kolei maski tlenowe stosowane są w wypadkach, kiedy nie ma pewności czy pacjent poprawnie oddycha nosowo. Stosowane są u osób starszych i najmłodszych, a także u nieprzytomnych pacjentów. 

Dla kogo przeznaczony jest koncentrator tlenu i jakie ma zastosowanie?

Zastosowanie koncentratora tlenu w pierwszej kolejności zalecane jest przy chorobach układu oddechowego. Są to m.in.:

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) 
 • mukowiscydoza
 • astma oskrzelowa, 
 • dysplazja oskrzelowo-płucna,
 • zwłóknienie i rak płuc.

Ponadto koncentratory tlenu stosowane są również w schorzeniach kardiologicznych, jak np.:

 • problemy z ciśnieniem tętniczym,
 • niewydolność krążenia,
 • zwłóknienie mięśnia sercowego,
 • bóle w klatce piersiowej o charakterze sercowym.

Urządzenia te mają również zastosowanie w dziedzinie onkologii, gdzie są używane w celu łagodzenia współwystępujących dolegliwości.

Bezpieczeństwo i łatwość stosowania koncentratora tlenu

Koncentratory tlenu są bezpieczniejszą alternatywą dla butli tlenowych, gdyż nie ma ryzyka wybuchu lub pożaru. Stan taki może mieć miejsce podczas używania butli tlenowych, które napełnione są powietrzem o wysokim ciśnieniu. Kolejną zaletą koncentratorów jest łatwość użytkowania. Ze względu na fakt, że urządzenia te pobierają tlen z otoczenia, nie trzeba uzupełniać jego zasobów, jak ma to miejsce w przypadku stosowania butli. 

Jak wybrać właściwy koncentrator tlenu?

Wybór odpowiedniego koncentratora tlenu nie jest prosty, dlatego w naszej ofercie znajduje się do wyboru kilka opcji. Na przykład stacjonarny Koncentrator Philips Respironics Ever Flo IKK charakteryzuje się cichym działaniem i pozwala na zapewnienie właściwej opieki w domu. Dodatkowo w zestawie zawiera pulsoksymetr napalcowy, za pomocą którego można zbadać puls i saturację krwi. Inną opcją jest  Koncentrator tlenu Philips Respironics SimplyGo, którego kompaktowe wymiary są zaletą użytkowania. W zestawie posiada torbę i walizkę, które ułatwiają transport urządzenia.

Cechy, które powinien posiadać dobry koncentrator tlenu

 1. Możliwość wyboru trybu pracy - ciągły lub pulsacyjny
 2. Technologia zapewniająca wysoką czystość tlenu
 3. Funkcja oczyszczania - wewnętrzny filtr antybakteryjny
 4. Informacje na temat stanu ciśnienia, temperatury i czystości tlenu
 5. Technologia zapewniająca większą wydajność urządzenia

Wybierając najlepszy koncentrator należy wziąć pod uwagę własne preferencje i założenia, które powinien spełniać produkt. Dla części osób ważne mogą być poręczne wymiary , z kolei inni będą sobie cenić dobrą wydajność urządzenia.

Co jeszcze musisz wiedzieć zanim kupisz koncentrator tlenu

Jednym z problemów, które może być uciążliwy dla pacjentów jest głośny tryb pracy koncentratora. Rozwiązaniem tego problemu jest zaopatrzenie się w specjalny wężyk, który umożliwi przeniesienie urządzenia w inne miejsce. Zmieniając miejsce koncentratora należy pamiętać, że aparatu nie można umieszczać w łazience ani w zamykanej szafce. Tylna część aparatu wymaga przynajmniej 20 cm przestrzeni, żeby zapewnić właściwy obieg powietrza. Ponadto urządzenie nie może znajdować się na zewnątrz np. na tarasie lub balkonie, ponieważ nie jest odporne na warunki pogodowe. Pozostaje jeszcze kwestia pomiaru poziomu tlenu we krwi chorego. Do tego celu najlepiej sprawdzi się wspomniany już pulsoksymetr, który jest niewielkim urządzeniem, służącym do częstego pomiaru tlenu oraz tętna. Nasz sklep również oferuje zakup tego urządzenia. Obsługa jest prosta, wystarczy nałożyć przyrząd na palec wskazujący i po chwili odczytać pomiar. Jeśli chodzi o normę zawartości tlenu we krwi, wynosi ona przynajmniej 95% do 99%. 

 

źródło: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/199326/9789241509886_eng.pdf;jsessionid=E7A91346A6ADB2B502A9AFA5784B9285?sequence=1

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl