do kasy suma: 0,00 zł

Czy wiesz do czego służy spirometr?

Czy wiesz do czego służy spirometr?

Choroby układu oddechowego są obecnie w czołówce, jeśli chodzi o zgony na całym świecie. Najbardziej poważne w skutkach  schorzenia dróg oddechowych to m.in. astma, nowotwór płuc, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), a także gruźlica i mukowiscydoza. Niemniej poważny jest Zespół Ostrej Niewydolności Oddechowej (ARDS), bezdech senny i ostre infekcje dróg oddechowych. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w 2016 roku na samą astmę chorowało około 339 milionów osób na całym świecie. Jednym z najbardziej popularnych badań, które pozwala na rozpoznanie zaburzeń układu oddechowego jest spirometria. Badanie jest wykonywane za pomocą małego urządzenia nazywanego spirometrem. 

 

Czym jest spirometr
Spirometr jest niewielkim przyrządem, za pomocą którego mierzona jest pojemność w płucach. Za pomocą spirometru możliwe jest zbadanie ilości i prędkości wdychanego i wydychanego powietrza w określonej jednostce czasu

Parametry, które można zbadać za pomocą spirometru to m.in.:

FEV1 - natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa.
Parametr ten zależy w dużej mierze od pojemności płuc i dotyczy objętości wydychanego powietrza w czasie pierwszej sekundy. 

VC -  pojemność życiowa płuc.
Mówi nam o maksymalnej ilości powietrza, która może zostać wypuszczona z płuc przy największym wdechu. 

FVC - natężona pojemność życiowa.
Informuje o maksymalnej objętości powietrza, która może zostać wypuszczona z płuc przy osiągnięciu największego wydechu.

IC - pojemność wdechowa.
Parametr informuje o największej ilości powietrza, która może znaleźć się w płucach przy wykonaniu maksymalnego wdechu.

TV - objętość oddechowa.
To wskaźnik określający wydychaną i wdychaną ilość powietrza w trakcie trwania standardowego, swobodnego oddechu. 

 

ERV - wydechowa objętość zapasowa.
Objętość wydychanego powietrza, która jest wypuszczana z płuc w czasie standardowego wydechu.

IRV - wdechowa objętość zapasowa.
Wskaźnik ilości powietrza wpływającego do płuc podczas trwania maksymalnego wdechu.

Parametrów, które można zbadać używając spirometru jest znacznie więcej. Wszystkie powyższe mają jedynie nakreślić możliwości, które daje stosowanie tego urządzenia. Objętość płuc jest wyliczana na podstawie sumy wszystkich parametrów. Należy pamiętać, że wpływ na wyniki mają takie zmienne jak wiek, płeć czy poziom aktywności fizycznej.

Kiedy i w jakim celu stosowany jest spirometr?

Spirometr pozwala zdiagnozować problemy i zmiany patologiczne układu oddechowego. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie odpowiedniego leczenia i środków prewencyjnych. Wskazania do wykonania badania spirometrycznego mają osoby, u których występują problemy na tle oddechowym. Mogą to być na przykład problemy z oddychaniem, nawracający kaszel, chrypka lub bóle w klatce piersiowej. Regularne badanie spirometryczne zalecane jest osobom w średnim wieku palącym papierosy. Dodatkowo badanie wykonuje się u osób, które cierpią na duszności i mają trudności z oddychaniem przy minimalnym wysiłku fizycznym. Z badań objętości płuc korzystają też często sportowcy, którzy sprawdzają wydolność swojego organizmu. Jeśli rozważasz zakup tego urządzenia, już teraz możesz sprawdzić ofertę spirometrów, jaką przygotowaliśmy dla naszych klientów. 

 

Najlepszy aparat do spirometrii - jaki wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów do spirometrii. Wybór zawsze powinien uwzględniać potrzeby i przeznaczenie danego sprzętu. 

Wśród najbardziej popularnych opcji, możemy wyróżnić 4 podstawowe rodzaje spirometrów:

 

  • Spirometr termiczny - jego działanie opiera się na procesie schładzania odpowiedniego czujnika, które następuje po wdychaniu lub wydychaniu powietrza. Temperatura powietrza monitorowana jest na bieżąco. Wyższy spadek temperatury jest zależny od większej prędkości przepływu powietrza.

 

  • Spirometr ultradźwiękowy - tutaj emisja fal występuje naprzemiennie pomiędzy dwoma czujnikami, za pomocą których dokonuje się pomiaru. Technologia ultradźwiękowa jest bardziej nowoczesna i nie wymaga kalibracji, przez co użytkowanie aparatu jest łatwiejsze. Pozwala też na precyzję pomiaru.

 

  • Spirometr ciśnieniowy - zamienna nazwa tego urządzenia to pneumotachometr. Zasada pomiaru w tego typu przyrządzie odbywa się w oparciu o zmiany temperatury i ciśnienia. 

 

  • Spirometr turbinowy - w tego typu urządzeniu pomiar odbywa się za pomocą ruchów specjalnej turbiny, która jest poruszana wraz z wydychanym powietrzem.

 

 

Korzystamy ze sprawdzonych i zaufanych producentów, dlatego w ofercie naszego sklepu znajdują się kilka rodzajów spirometrów, jak np. Spirometr Spirobank Oxi z wbudowanym czujnikiem pulsoksymetrycznym. Jest też przenośny spirometr diagnostyczny Spirometr Spirodoc, korzystający z najnowszych rozwiązań technologicznych oraz wiele innych.

 

Ile kosztuje spirometr

Koszty urządzenia są zależne od danego producenta. Cena może się wahać od kilkuset złotych za cyfrowy spirometr o podstawowych funkcjonalnościach i sięgać nawet kilku tysięcy złotych za profesjonalny system mierzący.  W ofercie naszego sklepu można znaleźć Spirometr MiniSpir, który można nabyć w atrakcyjnej cenie. Posiadamy również bardziej rozbudowane opcje jak np. Spirometr Alpha Touch, który jest już bardziej profesjonalnym urządzeniem. 

 

Podsumowanie

Troska u układ oddechowy jest zasadniczą kwestią, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek z wyżej opisanych objawów warto zasięgnąć pomocy specjalisty. 

Badanie spirometrem pozwoli na wykrycie schorzeń związanych z układem oddechowym i pozwoli dostosować najlepszy model leczenia. Dodatkowe badanie to zachodzi bardzo sprawnie i jest bezbolesne.

źródło: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/asthma

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl