
Dofinansowanie z PFRON – na co możemy liczyć?
Listę produktów, które zostały objęte refundacją, znajdziemy w katalogu, który jest załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Produkty, które mogą zostać dofinansowane to m.in.: drenaże limfatyczne, łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe. Pozyskamy tam również informację na temat limitu finansowania danego przedmiotu przez NFZ, a także wysokości udziału własnego w zakupie tego rodzaju zaopatrzenia. W przypadku, gdy kwota dopłaty będzie przewyższać nasze możliwości finansowe, wówczas Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie może udzielić nam wsparcia ze środków PFRON.
Jaka jest wysokość dofinansowania zakupu łóżka rehabilitacyjnego z PFRON?
Refundacja łóżka rehabilitacyjnego może wynieść nawet do 95% jego wartości rynkowej, jednak nie może być ona większa niż 15-krotne średnie wynagrodzenie. PFRON jest w stanie sfinansować również ewentualne roboty budowlane, koszta dodatkowych materiałów budowlanych, a także niezbędne usługi remontowe (w przypadku, gdy bezpośrednio dotyczą instalacji urządzeń albo sprzętów).
Sklep medyczny online Ronomed oferuje profesjonalne sprzęty rehabilitacyjne, dostosowane do potrzeb użytkowników. Warto sprawdzić propozycje produktów Ronomed, jeśli planujemy zakup łóżka rehabilitacyjnego.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?
Według § 6. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o dofinansowanie z PFRON mają możliwość ubiegania się wszystkie osoby niepełnosprawne - warunkiem jest uzasadnienie potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Ma to pozwolić na likwidację barier architektonicznych oraz sprawić, że codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych będzie łatwiejsze. Nie istnieją tutaj żadne warunki dotyczące wysokości ich zarobków albo innych obostrzeń, które uniemożliwiłyby zakup. Jednak sytuacja materialna osoby składającej wniosek, nie pozostaje bez wpływu na decyzję o przyznaniu dofinansowania. Zazwyczaj pierwszeństwo mają osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej.
Wymagane dokumenty do dofinansowania łóżka rehabilitacyjnego
Jakie dokumenty należy dostarczyć, jeżeli staramy się o refundacje łóżka rehabilitacyjnego?
-
kopię orzeczenia albo kopię wypisu o niepełnosprawności (lub niezdolności do pracy, czyli orzeczenia rentowe). Jednak orzeczenie o niepełnosprawności nie zawsze przedstawia wprost, że osoba napotyka na bariery w komunikowaniu się, dotyczące fizycznej ułomności. Z tego powodu z przyczyn ostrożności, ważne jest, by załączyć także zaświadczenie lekarskie orzekające istnienie ww. barier w komunikowaniu się;
-
kopię orzeczeń o niepełnosprawności osób, które mieszkają razem z wnioskodawcą;
-
zaświadczenie o wysokości dochodów osoby z niepełnosprawnością albo rodzica (opiekuna) dziecka niepełnosprawnego o średnich miesięcznych dochodach, które obejmują okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym składamy wniosek, nieuwzględniający wartości podatku;
-
kopie dokumentów potwierdzających otrzymywanie dodatkowych zapomóg finansowych, świadczeń itp.;
-
dokument świadczący o zameldowaniu w danym lokalu albo umowę jego wynajmu.
Wniosek o dofinansowanie zakupu łóżka rehabilitacyjnego - gdzie złożyć?
Wniosek o dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego powinniśmy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Wzór wniosku znaleźć można na stronie internetowej PCPR.
Procedura rozpatrywania wniosku - jak wygląda?
Na rozpatrzenie wniosku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ma 30 dni. Można odwołać się od decyzji PCPR, w przypadku, gdy odpowiedź jest odmowna.