Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Elektroterapia - jak działa, jakie są korzyści?

Elektroterapia - jak działa, jakie są korzyści?

Aparaty do elektroterapii są jednym z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu fizjoterapeuty. Wysoka jakość sprzętu jest konieczna do skutecznego przeprowadzenia zabiegów. Elektroterapia to powszechnie wykorzystywana technika terapeutyczna umożliwiająca leczenie wielu schorzeń. Z tego tekstu dowiesz się, jak działa elektroterapia, jakie korzyści przynosi oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu do elektroterapii.

Co to jest elektroterapia?

Jedną z ważnych dziedzin fizjoterapii jest elektroterapia. Jej zaletami są skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania. Aparaty do elektroterapii pomagają specjalistom w zwalczaniu różnych dolegliwości, urazów i chorób u pacjentów. Fizjoterapeuci często sięgają po elektroterapię, gdy trzeba zwiększyć siłę mięśniową lub zmniejszyć obrzęk u podopiecznego. Co ciekawe, aparaty do elektroterapii wykorzystuje się również w medycynie estetycznej np. do usuwania blizn.

Na czym polega elektroterapia?

Jak działa elektroterapia? Jest to metoda, która polega na poddaniu pacjenta działaniu prądów leczniczych – stałych lub zmiennych. Mieszczą się one w zakresie niskich i średnich częstotliwości. Aparaty do elektroterapii aplikują różne rodzaje prądów, w zależności od zastosowań i potrzebnych parametrów.

Jak wygląda przebieg elektroterapii? Na ciele pacjenta umieszcza się elektrody w workach wiskozowych, a aparat do elektroterapii przepuszcza przez nie specjalnie dobrany prąd. Zabieg trwa zazwyczaj od kilkunastu minut do pół godziny i jest powtarzany codziennie przez okres od pięciu do dziesięciu dni.

Efekty i korzyści płynące z elektroterapii

Elektroterapia jest wszechstronną metodą leczniczą, która wiąże się z wieloma korzyściami. Aparaty do elektroterapii emitują prądy, które m.in.:

 • polepszają miejscowo krążenie i regenerację tkanek,
 • zwiększają zakres ruchu i siłę mięśni,
 • leczą schorzenia tkanki nerwowo-mięśniowej,
 • zmniejszają ból i napięcie mięśniowe,
 • leczą stany zapalne,
 • zmniejszają krwiaki i obrzęki.

Zakres korzyści płynących z elektroterapii zależy od rodzaju i parametrów prądu, który wykorzystuje fizjoterapeuta.

Typy zabiegów elektroterapeutycznych

Istnieje szereg rodzajów elektroterapii, dzięki którym można leczyć bardzo różne dolegliwości. Aparaty do elektroterapii posiadają nawet specjalne programy pozwalające na dobór właściwego prądu. Zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi typami zabiegów elektroterapeutycznych.

Galwanizacja

Polega na aplikacji prądu stałego o niskiej częstotliwości. Dzięki wpływowi na mięśnie i tkanki nerwowe jest stosowana przy nerwobólach, dyskopatii i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Prądy interferencyjne (prądy Nemeca) 

Są to prądy średniej częstotliwości, które działają przeciwbólowo. Wpływają na usprawnienie procesów odżywczych tkanek i pobudzają włókna nerwowe. Pomagają m.in. w walce z chorobami zwyrodnieniowymi stawów.

Prądy Traberta

Aparaty do elektroterapii podają jednokierunkowe, impulsowe prądy wspierające leczenie bólu kręgosłupa i mięśni, niedokrwienia kończyn oraz stanów pourazowych narządów ruchu.

Jonoforeza

Specjalista wprowadza do tkanek jony substancji leczniczych. Odbywa się to przy użyciu prądu stałego. Korzyści, które przynosi ta elektroterapia są różne i zależą od rodzaju wykorzystanego leku. Do pozytywnych efektów jonoforezy zalicza się działania: przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozszerzające naczynia krwionośne. 

Prądy Kotza

Są często wykorzystywane w przypadku leczenia i treningu sportowców. Lekarz wywołuje skurcze włókien mięśniowych, które znajdują się głębiej. Metoda ta pomaga w dojściu do siebie po kontuzji.

Prądy TENS

Aparaty do elektroterapii podają pacjentowi prądy impulsowe o niskich częstotliwościach. Specjaliści używają tej metody do leczenia bólu reumatycznego, pooperacyjnego, neuropatii czy przyspieszenia zrostu kości po złamaniach.

Prądy diadynamiczne

Ten rodzaj prądów stosuje się w celu zwiększenia przepływu krwi i obniżenia napięcia mięśniowego. Doskonale sprawdzają się jako wsparcie w terapii po urazach narządów ruchu z obrzękiem oraz w leczeniu dyskopatii.

Elektrostymulacja

Aparaty do elektroterapii aplikują pacjentowi prąd impulsowy, aby wywołać skurcze mięśni. W ten sposób leczone są różne schorzenia układu nerwowego, w tym niedowłady i porażenia.

Jak widać, elektroterapia ma szerokie spektrum zastosowań. Aparaty do elektroterapii są powszechnie wykorzystywane do leczenia różnych schorzeń. Wiele z nich ma podłoże związane z bólem lub urazami mięśniowymi i stawowymi. Elektroterapia niesie za sobą wiele korzyści. Poprawia ukrwienie tkanek, dzięki czemu szybciej się regenerują i wchłaniają obrzęki. Aparaty do elektroterapii to również doskonała pomoc w rekonwalescencji po kontuzjach i chorobach, gdyż pozwalają mięśniom nabrać sił.

Aparaty do elektroterapii - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Każdy renomowany sklep medyczny ma zazwyczaj w asortymencie aparaty do elektroterapii. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu sprzętu? Musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii:

 • uniwersalność - liczba dostępnych prądów,
 • liczba programów terapeutycznych i możliwość ich zapisu w pamięci urządzenia,
 • liczba kanałów aplikacyjnych oraz ich niezależność,
 • kompatybilność z innymi metodami fizykoterapeutycznymi,
 • waga i wielkość,
 • jakość wykonania aparatu oraz jego elementów, takich jak elektrody,
 • rozmiary wyświetlacza i prostota obsługi.

Dzięki uniwersalności, możesz wykorzystać aparaty do elektroterapii w różny sposób. Zrealizujesz terapie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Postaw na aparaty do elektroterapii z wieloma niezależnymi kanałami aplikacyjnymi. Pozwoli to na przeprowadzenie różnorodnych zabiegów kilku osobom naraz. Ważna jest także czytelność wyświetlacza, gdyż urządzenie powinno być wygodne w użytku i nie sprawiać problemów specjaliście.

Podsumowanie

Elektroterapia to bardzo uniwersalna metoda, która pomaga leczyć wiele chorób i dolegliwości. Aparaty do elektroterapii wysokiej klasy to niezbędne urządzenia w profesjonalnym gabinecie fizjoterapeutycznym. Muszą spełniać wyśrubowane wymagania, jeśli mają gwarantować skuteczność terapii. Chcesz zapewnić sobie wysokiej jakości i niezawodne aparaty do elektroterapii? Skorzystaj z naszych usług!

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl