Holter EKG - Co to jest?
Holter to urządzenie o niewielkich rozmiarach, które rejestruje aktywność serca przez 24 godziny (w niektórych przypadkach nawet 7 dni). Kształtem przypomina kultowego walkmana lub odbiornik z mikrofonem, z którego korzystają prowadzący talk-show. Holter EKG wyposażony jest w elektrody, które lekarz przykleja do ciała pacjenta, oczywiście w okolicy serca. Urządzenie przypinane jest do paska od spodni lub innej części garderoby tak, by można było swobodnie wykonywać codzienne czynności.
Jak działa holter EKG? Kontrolne badanie wykonane w warunkach szpitalnych nie zawsze jest w stanie zarejestrować problemy podczas pracy serca. Holter EKG to efekt obserwacji amerykańskiego biofizyka Normana Holtera, który uznał, że w niektórych przypadkach konieczny jest dłuższy monitoring. Urządzenie przytwierdzone do paska w talii lub zawieszone na szyi przez 24 godziny, w tym podczas snu, rejestruje rytm serca. Badanie holterem EKG prowadzi się zarówno w szpitalu (np. jeżeli przebywasz na dłuższej obserwacji), jak i w domu.
Jak wygląda badanie metodą Holtera?
W trakcie 24-godzinnej aktywności holter EKG rejestruje około 100 000 ewolucji rytmu serca. Aby badanie przyniosło oczekiwane efekty, czyli prawidłową diagnozę, pacjent powinien zachowywać się tak jak zawsze. Dzięki temu lekarz zyskuje dostęp do informacji, jak zachowuje się serce podczas rutynowo wykonywanych czynności takich jak praca, gotowanie, sen czy oglądanie ulubionego serialu. Lekarz może Cię poprosić o prowadzenie dziennika, w którym należy zapisywać czas posiłków, spacerów, wszelkie sytuacje stresowe oraz opisywać towarzyszące temu objawy - to może być ból, kołatanie serca, zawroty głowy lub duszności, cokolwiek, co odczuwasz w danym momencie.
Nie są konieczne specjalne przygotowania do badania holterem EKG. Dzień przed założeniem aparatu nie należy spożywać alkoholu. Musisz się jedynie wykąpać oraz pamiętać o nieużywaniu balsamów i kremów do ciała. Mężczyźni dodatkowo muszą się ogolić w okolicach klatki piersiowej, aby można było prawidłowo umieścić elektrody. Wiele osób pyta, jak się ubrać - warto założyć luźniejsze ubrania, aby swobodnie schować aparaturę. Nie musisz się jednak martwić tym, jak podłączyć holter EKG, ponieważ za to odpowiada lekarz. Twoim obowiązkiem jest, co jakiś czas sprawdzić, czy elektrody są podłączone do urządzenia oraz przyklejone do skóry. Jak wygląda badanie holter EKG? Jest bezbolesne oraz nieinwazyjne, a co najważniejsze nie wiąże się z obecnością skutków ubocznych.
Wskazania do holtera EKG
Ostatecznie to specjalista decyduje o tym, czy i kiedy należy wykonać badanie metodą Holtera, ale istnieje kilka standardowych zaleceń, w tym:
- zaburzenia rytmu takie jak kołatanie czy przyspieszone bicie serca,
- bradykardia, czyli zbyt wolna aktywność serca (poniżej 60 uderzeń na minutę) oraz inne zaburzenia przewodzenia,
- choroba niedokrwienna serca,
- weryfikacja sprawności rozrusznika serca,
- niewyjaśnione omdlenia, zasłabnięcia, napady duszności i zawroty głowy,
- kontrola leczenia arytmii serca.
Co może wykazać holter EKG?
Holter EKG rejestruje impulsy elektryczne wytwarzane przez serce i zapisuje je w formie elektronicznej. Lekarz odczytuje i analizuje zgromadzone w ciągu 24 godzin dane, a następnie porównuje je z notatkami pacjenta. Wyniki interpretuje przy pomocy specjalnego oprogramowania, które przetwarza zarejestrowane impulsy na wykresy - dzięki temu jest w stanie postawić precyzyjną diagnozę i zaproponować odpowiednią strategię leczenia. Holter EKG może wykazać między innymi:
- bradykardię,
- trachykardię,
- kołatanie serca,
- migotanie przedsionków.
Badanie metodą Holtera pozwala również określić stan pacjenta po zawale serca oraz zweryfikować przyczyny omdleń, utraty przytomności, nawracających napadów duszności.
Holter EKG - badanie holtera czego nie wolno robić?
Wiedząc, co to jest holter EKG, możesz się spodziewać, że badanie jest bezproblemowe, ale jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać:
- nie manipuluj przy urządzeniu,
- nie ciągnij i nie dotykaj elektrod (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przewody odłączyły się od aparatu i trzeba je ponownie podłączyć),
- nie kąp się i nie bierz prysznica (holter EKG nie jest wodoszczelny),
- nie korzystaj z elektrycznych kocy i poduszek, ponieważ znalazłyby się w bezpośrednim kontakcie z urządzeniem.
W trakcie badania metodą Holtera możesz natomiast korzystać ze smartfona oraz komputera - głównym celem jest bowiem monitorowanie pracy serca w codziennym życiu i w maksymalnie naturalnych dla Ciebie warunkach.
Dlaczego warto robić badanie holterem EKG?
Wiesz, co to jest holter EKG, a więc rozumiesz, że badanie ma kluczowe znaczenie dla osób, których serce pracuje niestandardowo. Co więcej, urządzenie rejestruje pracę serca również, kiedy śpimy, dając lekarzowi pełny obraz sytuacji. To ważne, ponieważ większość czynności, jakie wykonuje organizm podczas snu, zostaje spowolniona. W niektórych przypadkach lekarz bez holtera EKG nie byłby w stanie prawidłowo ocenić kondycji serca.