
Obecnie istnieje wiele alternatywnych form leczenia, a jedną z nich jest hydroterapia. Co to jest hydroterapia, na czym polega i w jakich przypadkach należy ją stosować? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy wymienione kwestie, a także wymieniamy najbardziej popularne zabiegi hydroterapeutyczne.
Co to jest hydroterapia?
Hydroterapia jest formą leczenia, w której najważniejszym elementem jest kontakt z wodą. Nazywana także akwaterapią albo wodolecznictwem. Wykorzystywana jest w rehabilitacji, sanatoriach i ośrodkach fizjoterapeutycznych. Lecznicze i kojące właściwości wody były znane już w starożytności. Podczas hydroterapii stosowane są naturalne właściwości fizyczne i chemiczne wody w każdym z jej stanów skupienia. Każda forma pozwala na dobroczynne oddziaływanie, poprzez wywoływanie kojących oraz relaksujących bodźców. Dlaczego hydroterapia tak doskonale działa na nasz organizm? Woda w ciekłym stanie znakomicie odzwierciedla kształt ciała ludzkiego, dzięki czemu dociera do jego zakamarków i stymuluje organizm. Zimna woda powoduje ukłucia zimna podczas kontaktu z ciałem, natomiast właściwie aplikowana, działa jak akupunktura poprzez stymulację wybranych części organizmu, poprawia ukrwienie, relaksuje i stymuluje układ nerwowy.
Hydroterapia - wskazania
Jakie istnieją wskazania do stosowania hydroterapii? Aktualnie stosuje się ją głównie podczas dolegliwości, takich jak pernamentny stres, nerwica lękowa, choroby układu krwionośnego oraz serca, wady serca, urazy narządów ruchu, choroby dotyczące narządów rozrodczych, nerwobóle, przewlekłe bóle, bezsenność oraz wiele innych. Istnieje bardzo wiele korzyści stosowania regularnej hydroterapii. Niemal u każdego można znaleźć dolegliwość, na którą hydroterapia będzie mieć bardzo korzystny wpływ.
Hydroterapia - zabiegi
Aktualnie istnieje bardzo wiele zabiegów hydroterapeutycznych. Szacuje się, że jest ich już ponad 100. Dostępność usług zależna jest od lokalizacji. Większy wybór mają mieszkańcy w dużych miastach, gdzie usługi te prężnie się rozwijają. Jakie zabiegi w hydroterapii są najbardziej popularne?
Kąpiel perełkowa
Kąpiel perełkowa to specyficzny rodzaj kąpieli w wodzie. Jej czas trwania to zwykle kilkanaście minut. Odbywa się ona w wodzie z dużą ilością pęcherzyków powietrza, które wytwarza się z pomocą sprężarki powietrza. Kąpiel ma miejsce w wodzie zwykłej albo siarczkowo-fluorowej w nieco wyższej temperaturze. Ma ona działanie kojące, polepsza funkcjonowanie układu krążeniowego, poprawia samopoczucie. Ma także kojący wpływ na dolegliwości związane z miesiączkowaniem, polepsza wygląd zmęczonej skóry, ukrwienie oraz unaczynienie skóry. To rodzaj hydroterapii rekomendowany osobom z problemami z narządami ruchu, układami krążenia, cierpiącymi na nadciśnienie oraz na bezsenność, borykającymi się z przewlekłym stresem lub stanami nerwicowymi.
Hydromasaż
Hydromasaż zwany jest również masażem podwodnym albo biczami wodnymi. Ta forma hydroterapii polega na masowaniu ciała przez polewanie go silnym strumieniem wody. Jest to stymulacja, która kojąco oddziaływuje na cały organizm oraz wybrane jego fragmenty. Zmniejsza ból oraz poczucie zmęczenia, redukuje poziom napięcia w mięśniach i odpręża układ nerwowy. Stymuluje również tkanki skóry do pozbycia się nadmiaru tłuszczu, poprzez zwiększenie elastyczności oraz poziomu ukrwienia. Stosuje się go do leczenia urazów nóg, zaniku mięśni i kłopotów z chodzeniem.
Kąpiele solankowe
Kąpiel solankowa to także bardzo popularny typ hydroterapii. Przeprowadza się ją w wodzie o specjalnych właściwościach mineralnych. Zwykle jest to woda chlorkowo-sodowa. Kąpiele solankowe korzystnie wpływają na układ krwionośny, polepsza krążenie oraz ukrwienie tkanek organizmu. Ponadto obniżają ciśnienie krwi, poprawiają przemianę materii i doskonale relaksują.
Łaźnia fińska
Łaźnia fińska to specjalny rodzaj kąpieli, której charakterystyczną cechą jest nie tyle używana woda, ale powietrze wypełniające miejsce, gdzie odbywa się ten typ hydroterapii. Aby mogła skutecznie zadziałać, w suchym pomieszczeniu powinno się podgrzać kamienie, a później podlać je wodą. Natychmiastowe parowanie sprawi, że spowoduje ona przeskok od powietrza suchego do wilgotnego. Ma to zbawienny wpływ na układ oddechowy i stymuluje płuca do oczyszczenia. Sprawia również, że pobudzony zostaje układ krążenia oraz trawienny i pomaga w kłopotach skórnych.
Hydroterapia - skuteczna metoda leczenia
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci poszerzyć wiedzę na temat tego, co to jest hydroterapia. Duże zróżnicowanie zabiegów umożliwia każdemu znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie. Sklep medyczny Ronomed oferuje profesjonalne urządzenia do hydroterapii, gdzie każdy hydroterapeuta może wyposażyć swój gabinet w taki sprzęt jak aparat Aquavibron, wirówka do nóg oraz wanny do hydroterapii. Hydroterapię stosuje się w placówkach medycznych, kosmetycznych, jak również w domu. To metoda leczenia, która niesie za sobą szereg korzyści i z której chętnie korzysta wiele osób.