Ronomed.com.pl

Inhalator a Nebulizator - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Inhalator a Nebulizator - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Inhalator a nebulizator

Kwestią, którą warto poruszyć na samym początku jest pytanie - inhalator a nebulizator, czym są te urządzenia? Odpowiedź na nie jest prosta, ponieważ nebulizator to nic innego jak część inhalatora. To właśnie końcówka nebulizacyjna odróżnia inhalator z nebulizatorem od inhalatora parowego. Nebulizator rozbija stosowany preparat na małe cząsteczki, które wdycha się przy użyciu dołączonej maseczki. Sprawne działanie nebulizatora wpływa na to, że roztwór trafia głęboko do płuc. Sam inhalator jako urządzenie ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza, która napędza cały proces. Pozostaje więc decyzja - jaki inhalator najlepiej kupić.

Rodzaje inhalatorów

Poza rozróżnieniem na inhalatory parowe i inhalatory z nebulizatorem istnieje też podział na nebulizatory:

  • kompresorowe,
  • ultradźwiękowe.

Zarówno inhalator kompresorowy, jak i ultradźwiękowy pozwala dostarczyć płynny lek do dróg oddechowych. Różnią się one zwłaszcza pod względem sposobu zasilania. Sklep medyczny to miejsce, w którym bez problemu znajdziesz obydwa. 

Kompresorowy

Inhalator kompresorowy - inaczej pneumatyczny działa dzięki sprężonemu powietrzu, który dostarcza elektryczny kompresor. Jest to najbardziej popularny rodzaj nebulizatora, z którego można korzystać stosując różne substancje do inhalacji. Nie ma również ograniczeń dotyczących wieku ani wydolności oddechowej osoby, która może korzystać z inhalatora kompresorowego. Ważne, by zadbać o to, aby urządzenie działało w odpowiedni sposób - tworząc mgiełkę inhalacyjną, która nie powstanie bez zamontowania nakładki dyszy rozpylającej.

Ultradźwiękowy

Inhalatory kompresorowe są tańszą alternatywą dla tych, które są ultradźwiękowe. Jednak brak sprężarki w przypadku inhalatora ultradźwiękowego wpływa na to, że jest on zdecydowanie mniejszy i cichszy. W przypadku tego urządzenia nie zaleca się, by stosować je u dzieci poniżej 1 roku życia, ponieważ mgiełka, która jest produkowana, ma dużą gęstość, co mogłoby podrażnić ich układ oddechowy. Przy użyciu nebulizatora tego rodzaju nie powinno też stosować się niektórych substancji, dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup właśnie tego urządzenia, upewnij się, że możesz je użyć w przypadku konkretnego leku.

Nebulizator - jaki wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jaki nebulizator wybrać, zwróć uwagę na najważniejsze techniczne parametry, do których zalicza się:

  • wielkość cząsteczek aerozolu,
  • frakcja respirabilna, czyli odsetek cząsteczek, które mają średnicę umożliwiającą dotarcie do dolnych partii oddechowych. Najlepiej by wynosiła ona 70-80%.

Dobrze też zwrócić uwagę na prędkość nebulizacji i przepływu powietrza. Dobre inhalatory powinny być na tyle wydajne, by w ciągu minuty rozbijać ok. 0,30 ml leku.

Nie wiesz jaki inhalator kupić? Różnica między zwykłym inhalatorem a nebulizatorem jest taka, że dzięki sprężonemu powietrzu wytwarza on cząsteczki, których wielkość umożliwia dotarcie do dróg oddechowych. Przy wyborze tego, jaki nebulizator będzie najlepszy, pomogą Ci przede wszystkim jego parametry techniczne.
 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl