Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Jak dbać o wózek inwalidzki, aby służył jak najdłużej?

Jak dbać o wózek inwalidzki, aby służył jak najdłużej?

Zachowanie wózka inwalidzkiego w dobrym stanie jest niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu osoby z niepełnosprawnością. Regularna konserwacja i czyszczenie mogą przedłużyć jego żywotność oraz zapobiec awariom. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, aby utrzymać wózek inwalidzki w jak najlepszym stanie.

Pielęgnacja wózka – regularne czyszczenie

Dla osób z niepełnosprawnością wózek to narzędzie, które sprawia, że mogą one być niezależne i samodzielnie się poruszać. Sprzęt rehabilitacyjny musi być w jak najlepszym stanie, aby bez przeszkód go używać.

Aby utrzymać ramę wózka inwalidzkiego w doskonałym stanie technicznym, należy regularnie ją czyścić. Zabrudzenia codzienne, np. kurz, okruszki czy włosy ścieramy wilgotną szmatką. Natomiast gdy rama jest zabłocona, należy zwrócić uwagę, aby przy usuwaniu błota i piasku robić to delikatnie, nie dociskając ściereczki, aby uniknąć porysowania lakieru i narażenia ramy na korozję. Najlepiej zmyć zabłocenia mokrą szmatką. Jeśli są to zaschnięte grudki, należy rozmoczyć je letnią wodą, a następnie delikatnie usunąć, po czym wytrzeć ramę do sucha.

Tłuste zabrudzenia można usuwać, używając preparatu WD40, który działa zarówno czyszcząco, jak i konserwująco. Nałóż preparat na zabrudzone miejsce, a następnie delikatnie przetrzyj czystą ściereczką.

Jeśli chodzi o czyszczenie elementów materiałowych, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kurzu czy innych zabrudzeń, które zebrały się w ciągu dnia na tapicerce. W tym celu wystarczy odkurzać regularnie siedzisko. Gdy mamy do czynienia z większymi zabrudzeniami np. krew czy tłuszcz, należy jak najszybciej pozbyć się plamy. W tym celu można użyć delikatnego detergentu lub specjalnych środków czyszczących, dostosowanych do rodzaju materiału tapicerki. Warto jednak najpierw przetestować środek na niewidocznym fragmencie, aby upewnić się, że nie zaszkodzi on tkaninie.

Smarowanie elementów ruchomych

Niezależnie od tego, czy wózek inwalidzki jest używany często, czy rzadko, jest on narażony na duże obciążenia, co może prowadzić do jego skrzypienia i zużycia. Wózek używany w różnych warunkach, takich jak drogi, plaże czy trudny teren, może wymagać konserwacji, aby działał sprawnie przez wiele lat.

Konserwacja wózka inwalidzkiego, w tym regularne smarowanie, jest istotna dla jego prawidłowego funkcjonowania i komfortu jazdy. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można uniknąć kosztownych napraw i wydłużyć żywotność wózka. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, jak nasmarować wózek:

  • Upewnij się, że masz pod ręką preparat wielofunkcyjny, który pomoże w usunięciu rdzy i odblokowaniu ruchomych elementów.
  • Nałóż kilka kropel preparatu na ośki kół oraz na wszystkie łączenia śrub, aby zredukować skrzypienie i zapewnić płynne działanie.
  • Pamiętaj o nasmarowaniu również mniejszych kółek z przodu wózka, które często są zapominane, a także wymagają konserwacji.

Zabezpieczenie antykorozyjne

Aby skutecznie zabezpieczyć wózek przed korozją, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Metalowe elementy wózka powinny być chronione przed wilgocią i wymagają dodatkowej ochrony, którą zapewniają preparaty na bazie lekkiego oleju. Regularne smarowanie takich elementów zapobiegnie korozji i zapewni ich sprawne działanie.

Standardowo wózki inwalidzkie są pokryte wysokiej jakości powłokami ochronnymi, jednak w przypadku zarysowań lakieru konieczne jest szybkie działanie. Uszkodzone miejsce należy oczyścić, odtłuścić i pokryć powłoką zabezpieczającą. Do tego celu można użyć zaprawki lakierniczej o zbliżonym kolorze, tradycyjnej farby olejnej lub farby w sprayu. Przed użyciem farby w sprayu ważne jest, aby dokładnie zabezpieczyć pozostałe elementy ramy, przykrywając je folią, a okolice miejsca naprawy osłonić papierową taśmą malarską. Drobne zarysowania można usunąć za pomocą drobnoziarnistej pasty polerskiej.

Regularne czyszczenie i smarowanie mechanizmów wózka lekkim olejem jest niezbędne, aby zapewnić długie i bezproblemowe użytkowanie. Dzięki tym prostym zabiegom konserwacyjnym wózek inwalidzki będzie służył przez wiele lat, pozostając w doskonałym stanie technicznym.

Jak dbać o wózek inwalidzki? Regularne przeglądy techniczne

Regularne przeglądy techniczne wózków inwalidzkich są niezwykle ważne z kilku powodów. Przede wszystkim, kontrola stanu technicznego wózka, w tym hamulców, powinna być wykonywana regularnie – hamulce najlepiej sprawdzać co kilka dni, najrzadziej raz na tydzień. Dokładniejsze oględziny innych elementów mogą być przeprowadzane co dwa miesiące.

Dzięki regularnym przeglądom można mieć pewność, że wózek jest w dobrym stanie i działa prawidłowo. Ponieważ wózki inwalidzkie są często używane na zewnątrz, w przestrzeniach publicznych, niesprawny wózek może stanowić zagrożenie nie tylko dla użytkownika, ale także dla innych osób na przykład na chodniku.

Oprócz samodzielnych przeglądów wózek powinien być serwisowany przez profesjonalistów raz lub dwa razy w roku. Taka profesjonalna konserwacja zapewnia, że wszystkie mechanizmy są sprawne i bezpieczne, co minimalizuje ryzyko awarii i wypadków.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl