Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osobom niepełnosprawnym, przebywającym przez cały czas w pozycji leżącej, powinno się zapewnić maksymalny komfort. Materac przeciwodleżynowy to bardzo ważny element wyposażenia łóżka takiej osoby. Oferowanych produktów tego typu jest sporo. Warto jednak wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać materac odleżynowy, by osoba na nim leżąca mogła czuć się jak najwygodniej. W artykule przybliżymy najważniejsze kwestie, mające wpływ na jakość materaca.

Komu jest potrzebny materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe stosuje się u osób, które pozostają unieruchomione z powodu swojego stanu zdrowia. Chorzy nie mogą się ruszać, ani zmieniać pozycji ciała. Aby zapobiec odleżynom, sugeruje się, by zmieniać pozycję leżącej osoby co cztery godziny, jednak nie wszyscy dostosowują się do tych wskazówek. Ze względu na to, że problem odleżyn pojawia się dość często, stworzono materace, które mają zapobiegać ich powstawaniu. Chcesz wiedzieć w jaki sposób działają antyodleżynowe materace? Przeczytaj zatem, jak przebiega proces powstawania odleżyn.

Zdrowe osoby zmieniają pozycję do kilkunastu razy w trakcie nocy, ponieważ organizm wyczuwa moment zbyt dużego nacisku na newralgiczny punkt i jego natychmiastową reakcją jest zmiana pozycji.

Odleżyny to rany, które tworzą się wskutek długotrwającego ucisku na tkanki, czego konsekwencją jest ich niedotlenienie. Powstają najczęściej na styku wypustek kostnych i podłoża, czyli w obszarze łopatek, bioder, kości ogonowej oraz pięt, a także łokci. Uciskany punkt na początku robi się czerwony, co jest rezultatem zbyt dużego przekrwienia, potem pojawiają się pęcherze, a kiedy pękają - powstać może otwarta rana, co prowadzi zazwyczaj do zakażenia. W żadnym wypadku nie powinno się bagatelizować odleżyn - należy jak najszybciej podjąć odpowiednią profilaktykę, by ustrzec przed nimi chorą osobę. 

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe posiadają budowę, gwarantującą leżącej osobie stymulację tkanek. Używa się w nich techniki zmiennociśnieniowej, umożliwiającej naprzemienny ucisk tkanek skórnych, dotykających powierzchni materaca. Taka technologia pozwala na pobudzanie tkanek chorego, dzięki czemu dociera do nich powietrze. Chroni to przed stałym uciskiem na skórę w jednym miejscu, a więc zapobiega odleżynom. 

Jaki typ materaca wybrać?

Materace przeciwodleżynowe klasyfikowane są ze względu na kształt wypustek. Poniżej przedstawiamy rodzaje materaców, które są dostępne na rynku.

Materace bąbelkowe

Są to materace zmiennociśnieniowe, składające się z niedużych komór, regularnie wypełniających się powietrzem. Ten model cieszy się największą popularnością. To sprzęt zalecany chorym, których waga utrzymuje się w normie.

Materace rurowe

Ich konstrukcja bazuje na komorach o kształtach wałków, które przechodzą poprzecznie przez materac. Podobnie, jak w przypadku modelu bąbelkowego, jest napełniany powietrzem, ale używać powinni go przede wszystkim chorzy z nadwagą bądź otyłością - występuje bowiem u nich większe prawdopodobieństwo utraty równowagi i dotknięcia podłoża na materacu bąbelkowym. Materace rurowe sprawdzą się u osób, które mają już odleżyny, ponieważ można wyjąć z nich jedną komorę pod miejscem na ciele, gdzie znajduje się rana. 

Materace przeciw odleżynom z pianki poliuretanowej

Ten rodzaj materaców jest bardzo często używany w szpitalach ze względu na niskie koszty i łatwe czyszczenie. Ich działanie nie jest oparte jednak na zmiennym ciśnieniu, więc komfort leżącej osoby jest o wiele mniejszy. Zapobieganie odleżynom w tym wypadku polega na tym, by zniwelować koncentrację nacisku w wybranych miejscach na ciele - z tego też powodu materace z pianek są tak wysokie - ciało chorego zatapia się w nich i nie dotyka podłoża. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca przeciwodleżynowego?

Kupując materac przeciwodleżynowy z kompresorem (zmiennociśnieniowego), koniecznie zwróć uwagę na to, czy kompresor pracuje cicho. Przez to, że jest stale włączony, zbyt głośny dźwięk może drażnić osobę leżącą. Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza hałas nieprzekraczający 50 decybeli. Szmery w domu lub rozmowa to natężenie dźwięku w przybliżeniu 40 decybeli, natomiast odkurzacz wytwarza hałas na poziomie 60 decybeli. 

Następną istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest wybranie właściwego prześcieradła. Zdecydowanie unikajmy materiałów sztucznych - poliestru, nylonu, poliamidu. Najbardziej komfortowe dla chorego będą prześcieradła, zawierające bawełnę, domieszkę lnu czy syntetycznej wiskozy.

Komfortowy materac przeciwodleżynowy

Właściwie dobrany materac przeciwodleżynowy pozwoli na profilaktykę powstawania odleżyn oraz ułatwi leczenie już powstałych uszkodzeń na skórze. Sklep medyczny Ronomed oferuje materace przeciwodleżynowe najwyższej jakości, dostosowane do potrzeb chorych. Warto pamiętać, że uosób, przebywających przez cały czas w pozycji leżącej, materac taki jest podstawą efektywnego leczenia.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl