Ronomed.com.pl

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Mierzenie ciśnienia krwi pozwala na kontrolę naszego stanu zdrowia. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi i w jaki sposób się do tego przygotować? Zachęcamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy tego rodzaju kwestie. Dowiesz się z niego także, jak wybrać profesjonalny ciśnieniomierz.

Pomiar ciśnienia krwi - jak się przygotować?

Jeżeli chcemy, by pomiar ciśnienia krwi był prawidłowy, musimy odpowiednio się do niego przygotować. Jakich zasad należy przestrzegać podczas mierzenia ciśnienia krwi?

 • Nie powinniśmy mierzyć ciśnienia tuż po spożyciu obfitego posiłku. Najlepszym rozwiązaniem jest odczekać godzinę.

 • Dobrze, by badana osoba nie czuła zmęczenia lub stresu.

 • Nie wolno pić kawy ani palić papierosów przynajmniej 30 minut przed pomiarem.

 • Jeśli chcemy wykonać pomiar, odpocznijmy przez kilka minut w pozycji siedzącej w ciszy.

 • Mierzenie ciśnienia krwi powinno być wykonane w lewej ręce.

 • Pomiar ciśnienia krwi powinien odbywać się w pozycji siedzącej, plecy powinny być podparte, a kończyna górna obnażona. Nie powinniśmy mieć na sobie ciasnej odzieży, biżuterii czy zegarka. Dobrze, by mankiet usytuowany był na wysokości serca, bez względu na pozycję ciała, w jakiej znajduje się pacjent.

Jak mierzyć ciśnienie? Podstawowe zasady

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Należy zastosować się do reguł, które przedstawiamy poniżej:

 1. Powinno używać się w pełni automatycznych ciśnieniomierzy, które posiadają walidację i mają mankiet zakładany na ramię.

 2. Trzeba wykonać 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, rano i wieczorem o stałych porach oraz w równych odstępach czasowych. Pomiar ciśnienia krwi powinno się wykonać zaraz przed przyjęciem leków, a rano przed śniadaniem.

 3. Zanim założysz ciśnieniomierz naramienny, naciśnij tętnicę ręki za pomocą dwóch palców w odległości ok. 2,5 cm nad łokciem, po wewnętrznej stronie ręki - w ten sposób określisz, gdzie tętno jest najsilniejsze. Dobrze, by mankiet znajdował się ok. 1,5 cm od łokcia. Z kolei ciśnieniomierz nadgarstkowy załóż tak, by dłoń skierowana była do góry, a jego mankiet w odległości ok. 1,5 cm od dłoni. 

 4. Mankiety na rzepy powinno się mocno ścisnąć. Podczas pomiaru mankiet musi być na tym samym poziomie, co serce. 

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Wiemy już, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi. Równie ważne jest, by zrobić to za pomocą profesjonalnego urządzenia. Jakie warunki powinien spełniać dobry ciśnieniomierz?

 • musi zapewnić precyzyjny pomiar oraz powtarzalny pomiar - tzn., że jeżeli mierzymy ciśnienie kilka razy pod rząd, powinniśmy otrzymać podobne wyniki;

 • powinien być łatwy oraz komfortowy w obsłudze - zaawansowane urządzenia elektroniczne mogą przysporzyć trudności podczas korzystania z nich, co zdarza się szczególnie w przypadku osób starszych;

 • musi być niezawodny - to znaczy, że powinien być odporny na wypadki, które mogą zdarzyć się każdemu, takie jak upadek z wysokości, czy zalanie wodą. 

 • powinien mieć czytelny ekran oraz pamięć wyników - wówczas osoby, które mają słabszy wzrok, będą mogły odczytać pomiar w każdych warunkach oświetleniowych. Dobrze również, by miał wbudowaną pamięć, dzięki której można odczytać archiwalne pomiary.

Sklep medyczny Ronomed oferuje profesjonalne ciśnieniomierze, które spełniają warunki, wymienione powyżej. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, zyskaliście wiedzę na temat tego, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi. Jeżeli zastosujecie się do naszych rad i zaopatrzycie w wysokiej jakości sprzęt, pomiar ciśnienia krwi nie będzie sprawiał Wam trudności.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl