Ronomed.com.pl

Jak poprawnie dezynfekować sprzęt medyczny

Jak poprawnie dezynfekować sprzęt medyczny

Większa część zabiegów wykonywanych w placówkach medycznych opiera się na bezpośrednim kontakcie pacjenta z narzędziami oraz sprzętem. Właściwa higiena miejsca pracy i odkażanie sprzętu medycznego jest niezwykle istotne. Pozwala zminimalizować niebezpieczne drobnoustroje i zarazki, mogące powodować zakażenie u pacjenta. W dzisiejszym artykule podejmujemy temat poprawnej dezynfekcji aparatury i wyrobów medycznych.

Higiena rąk

Pisząc o temacie dezynfekcji sprzętu medycznego i narzędzi, nie można zapomnieć o podstawie, jaką jest regularne mycie i odkażanie rąk. Tego zalecenia powinni przestrzegać nie tylko lekarze, lecz również personel towarzyszący w zabiegu lub podczas wizyty. Raport Światowej Organizacji Zdrowia podaje, że zakażenia związane z opieką zdrowotną dotyczą od 5% do 15% hospitalizowanych pacjentów. Przy czym uwzględnione tutaj zostały jedynie kraje rozwinięte. Można przypuszczać, że w krajach rozwijających się i biednych procent ten będzie wyższy. Jednocześnie WHO podkreśla istotne znaczenie higieny rąk w przeciwdziałaniu zakażeniom związanych z opieką zdrowotną. Szkodliwe mikroby mogą przeżyć na rękach personelu medycznego nawet do 60 minut. Dlatego tak ważne jest dokładne odkażanie rąk zarówno przed, jak też bezpośrednio po kontakcie z pacjentem. Antyseptyka zalecana jest również w takich sytuacjach, jak kontakt z wydzielinami i opatrunkami lub zakażoną częścią ciała chorego. Ręce należy dezynfekować również po kontakcie z aparaturą medyczną, a także przed procesem przygotowania posiłków oraz podania leków pacjentowi. Warto dodać, że odpowiednia higiena rąk jest podstawowym sposobem zapobiegającym rozprzestrzenianie bakterii i powinna być stosowana przez wszystkie osoby, nie tylko przez lekarzy i personel medyczny.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem skutecznego środka dezynfekującego do swojego domu lub firmy, polecamy HYSEPTA ANTI-VIRUS+, który można nabyć w naszym sklepie. Preparat polecany jest do dezynfekcji rąk oraz do odkażania różnego rodzaju sprzętów i powierzchni.

Dezynfekcja sprzętu medycznego i narzędzi - krok po kroku

Placówki i gabinety świadczące usługi medyczne są zobligowane do przestrzegania zasad i procedur odnośnie dezynfekcji narzędzi i sprzętu medycznego. Za stosowanie się do wytycznych odpowiada lekarz przeprowadzający zabieg, przewodniczący placówki medycznej lub osoba z personelu, która została wyszkolona w tym celu. Proces dezynfekcji aparatury medycznej i narzędzi składa się z kilku etapów. Poniżej opisujemy każdą z faz tego procesu.

Etapy dezynfekcji sprzętu medycznego i narzędzi:

1. Sporządzenie odpowiedniego preparatu

Do pojemnika przeznaczonego do dezynfekcji należy umieścić odpowiednią ilość wody, dostosowaną do liczby odkażanych narzędzi. W następnej kolejności należy wybrać właściwy preparat do dezynfekcji i przygotować z niego próbny roztwór. Musi on posiadać odpowiednie stężenie, zależne od czasu oczyszczania sprzętu. Na końcu tego etapu osoba odpowiedzialna za przygotowanie roztworu przygotowuje opis dotyczący nazwy preparatu, jego stężenia i czasu, w którym został on przygotowany. Te informacje umieszczane są następnie na pojemniku do dezynfekcji.

2. Dezynfekowanie narzędzi i przyrządów

To moment umieszczenia wszystkich narzędzi w przygotowanym roztworze. Należy przy tym pamiętać, że niektóre z nich powinny zostać rozłożone na części, dlatego wymagane jest ich wcześniejsze rozmontowanie. Wszystko należy całkowicie i luźno zanurzyć w płynie. Należy wykonywać przy tym powolne ruchy, żeby uniknąć chlapania i napowietrzania roztworu. Zaraz po tym następuje przykrycie pojemnika i pozostawienie przyrządów na odpowiedni czas.

3. Mycie ręczne

Kiedy upłynie czas przeznaczony na dezynfekcję, należy wyciągnąć narzędzia z roztworu i umyć je w ciepłej wodzie odpowiedniej jakości. Mycie ręczne odbywa się w zlewozmywaku przy użyciu odpowiednich szczotek czyszczących. Narzędzia powinny być myte pojedynczo w ciepłej wodzie, a także dokładnie wypłukane i osuszone.

4. Mycie w myjce ultradźwiękowej

Skuteczną pomocą w czyszczeniu przyrządów medycznych są myjki ultradźwiękowe. Urządzenia te są szybkie i pozwalają na dokładne oczyszczenie trudno dostępnych miejsc narzędzi. Mycie z użyciem myjek ultradźwiękowych nie jest skomplikowane. Wystarczy umieścić instrumenty medyczne do środka aparatu czyszczącego, w którym znajduje się odpowiedni roztwór myjący. Następnie po zakryciu pokrywy urządzenia, należy uruchomić odpowiedni tryb czyszczenia. Po zakończeniu programu myjącego należy wypłukać narzędzia wodą i dokładnie je osuszyć. Należy pozbyć się też całego roztworu pozostawionego w myjce, a następnie dokładnie umyć i oczyścić urządzenie.

5. Przygotowanie narzędzi do sterylizacji

Jeśli narzędzia przejdą przez pierwsze 4 etapy związane z dezynfekcją, dokładnym myciem i osuszaniem, są następnie pakowane w specjalne rękawy i przygotowane do procesu sterylizacji. Sterylizacja jest finalnym etapem oczyszczania i ma na celu zniszczenie wszystkich drobnoustrojów, które znajdują się na narzędziach lub aparaturze.

6. Środki chemiczne używane do dezynfekcji sprzętu medycznego

Skuteczne odkażanie sprzętu medycznego jest możliwe, dzięki wykorzystaniu chemicznych środków dezynfekujących. Poniżej znajdują się najczęściej stosowane środki dezynfekujące w placówkach medycznych.

Środki używane do dezynfekcji w placówkach medycznych:

Alkohol

Alkohol jest najbardziej znanym i popularnym środkiem do dezynfekcji. W medycynie ma on zastosowanie w odkażaniu drobnego sprzętu jak np. nożyczki i niektóre rodzaje termometrów medycznych. Środek ten idealnie nadaje się do oczyszczania korków butelek po lekach i szczepionkach. Ponadto alkohole są sporadycznie używane do zewnętrznego odkażania urządzeń takich jak respiratory, endoskopy i stetoskopy. Jeśli chodzi o czyszczenie konkretnych elementów jak np. głowica stetoskopu, do tego celu należy użyć specjalistycznych przyrządów. Dobrze sprawdzi się tu urządzenie Stet Clean, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród specjalistów.

Chlor i związki chloru

Związki chloru mają wszechstronne zastosowanie w placówkach medycznych. Mieszanki na bazie chloru są skuteczne w usuwaniu krwi z powierzchni blatów, posadzek i parkietów. Dodatkowo mieszanka nieorganicznego chloru jest pomocna przy odkażaniu części w przyrządach służących do mierzenia ciśnienia gałki ocznej. Chloru używa się również do prania odzieży medycznej. Pranie odbywa się przy użyciu wysokiej temperatury, a chlor jest tutaj używany jako środek piorący.

Fenole

Związki fenoli mają zastosowanie głównie w dezynfekcji powierzchni. Mogą to być powierzchnie laboratoryjne jak blaty i ławy, ale również stoliki nocne i obramowania łóżek szpitalnych. Ze względu na silne właściwości bakteriobójcze, mieszanki na bazie fenolu są używane do dezynfekcji pomieszczeń.

Nadtlenek wodoru

Ten związek ma różne zastosowanie w zależności od stężenia. Roztwór nadtlenku wodoru o niskim stężeniu od 3 do 6% może być z powodzeniem stosowany w celu dezynfekcji soczewek kontaktowych. Ponadto ma zastosowanie w czyszczeniu niektórych sprzętów medycznych jak np. wentylatory i endoskopy.

Musimy pamiętać, że dezynfekcja, w przeciwieństwie do sterylizacji nie usuwa wszystkich bakterii i patogenów znajdujących się w otoczeniu. Powyższe związki nie są też jedynymi stosowanymi do dezynfekcji w placówkach medycznych. Obok stosowania środków chemicznych równie istotne są urządzenia służące do usuwania bakterii i wirusów. Jednymi z najbardziej skutecznych są lampy bakteriobójcze, które do pozbycia zarazków wykorzystują światło ultrafioletowe. Za ich pomocą możliwe jest pozbycie się mikroorganizmów z powierzchni i powietrza.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl