Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Jak powinna wyglądać toaleta dla niepełnosprawnych w miejscach publicznych? Kompleksowy poradnik

Jak powinna wyglądać toaleta dla niepełnosprawnych w miejscach publicznych? Kompleksowy poradnik

W jaki sposób stworzyć łazienkę dla niepełnosprawnych, która nie będzie miała żadnych ograniczeń? Co mówi na ten temat prawo? I jak zagwarantować, aby wc było odpowiedni dla osób o różnych dysfunkcjach?

Łazienka dla niepełnosprawnych – gdzie powinna się znaleźć?

We współczesnym świecie coraz częściej dostrzegamy potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Coraz szerzej respektowana inkluzywność wymaga od przedsiębiorców czy placówek państwowych tego, aby zadbać o potrzeby również mniejszości z niepełnosprawnościami. Osoby mające problemy z chodzeniem czy poruszające się na wózkach napotykają w codziennym życiu wiele trudności i ograniczeń, które często wykluczają je z normalnego funkcjonowania. W głównej mierze są to bariery architektoniczne. Brak wind, podjazdów dla wózków, poręczy czy odpowiednio wyposażonych toalet sprawia, że często zostają oni wykluczeni z życia społecznego i zmuszeni są zrezygnować z wypadów do galerii handlowej, kina czy pójścia na zakupy.

Aktualnie istnieje wiele regulacji prawnych, które określają, w jakich miejscach konieczne jest, aby znalazło się m.in. wc dla niepełnosprawnych. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, mówi jasno – osoba niepełnosprawna powinna mieć dostęp do specjalnie przystosowanej toalety w każdym budynku użyteczności publicznej. Zarówno w szkole, jak i w urzędzie, centrum handlowym czy muzeum. Również w przedsiębiorstwach, które zatrudniają inwalidów.

Jak powinna wyglądać toaleta dla niepełnosprawnych?

Jeśli chcesz zaprojektować ubikację przyjazną osobom o ograniczonej możliwości poruszania się, musisz pamiętać o wielu kwestiach, które porusza prawo. Poniżej przedstawiamy elementy, o jakie musisz zadbać, projektując pomieszczenie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łazienki dla osób niepełnosprawnych a prawo

O ile rozporządzenie z 2002 roku określa konieczność zapewnienia odpowiednich toalet, tak niewiele mówi na temat tego, jak konkretnie powinny one wyglądać. Wymogi, które można wyczytać z normy prawnej to m.in.:

  • brak progów w drzwiach,
  • obecność uchwytów, które umożliwiają samodzielne korzystanie ze sprzętów higieniczno-sanitarnych,
  • minimum jedno odpowiednie siedzisko oraz umywalka,
  • przestrzeń manewrowa o wymiarach minimum 150 cm x 150 cm.

Niestety zasady projektowania nie są ściślej określone, więc przy odpowiednim przystosowaniu urządzeń należy kierować się dobrymi praktykami.

Projektowanie wc dla osób niepełnosprawnych – warunki techniczne

Mimo że prawo zwraca uwagę tylko na brak progów w drzwiach, niezwykle ważna jest także szerokość wejścia. Futryna o szerokości 60 cm, 70 cm czy 85 cm może być zdecydowanie za mała. Osoba poruszająca się na wózku potrzebuje minimum 90 cm szerokości, aby bez przeszkód móc przedostać się do innego pomieszczenia. Ważnym aspektem będzie także zamontowanie odpowiedniej klamki. Powinna ona znajdować się na wysokości 80 cm – nie wyżej. Tutaj zwracamy Twoją uwagę także na osoby o ograniczonej zdolności ruchowej górnych kończyn. W takim wypadku poza regularną klamką warto poniżej zamontować dodatkowy, szerszy uchwyt. Lub zamontować specjalny mechanizm, który sprawia, że po podejściu do drzwi, system sam je otworzy.

Wc dla niepełnosprawnych – jakie powinno mieć wymiary?

Już wcześniej wspominaliśmy o minimalnych wymiarach toalety (150 x 150 cm), które są wymagane przez prawo. Nie są to jednak jedyne normy, które należy zachować. Ponadto powierzchnia takiej łazienki nie powinna być mniejsza niż 2,5 m2, a minimalna szerokość kabiny ustępowej powinna wynosić 0,9 m.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych – wyposażenie łazienki

Co powinno znaleźć się łazience dla osób mających trudności w poruszaniu się?

  • Uchwyty dla niepełnosprawnych: Funkcjonalne wc musi wyposażone być w poręcze dla niepełnosprawnych. I to nie tylko jedną, przy toalecie, ale dobrze jeśli poręcze znajdą się także przy umywalce. Uchwyty powinny być zamontowane możliwe jak najbliżej ścian, co zagwarantuje łatwe poruszanie się. Ponadto liczy się ergonomiczny kształt, czyli zaokrąglony ze spłaszczeniem z przodu. Dzięki temu łatwiej dopasowuje się do dłoni. Odpowiednią wysokością, na jakiej powinno się umieszczać uchwyty to około 70 cm – 85 cm.
  • Umywalka dla niepełnosprawnych: Należy wykonać jej montaż w taki sposób, aby znajdowała się powyżej kolan człowieka, który porusza się na wózku inwalidzkim. Pożądanymi udogodnieniami będzie także płaskie dno i wyprofilowane krawędzie, na których będzie można z łatwością oprzeć ręce.
  • Wytrzymałe sanitariaty: W miejscach użyteczności publicznej szczególnie warto zwrócić na to uwagę. Ze względu na to, że obiekty nie zawsze będą użytkowane delikatnie i nie znamy wagi użytkownika, dlatego muszą one spełniać najwyższe wymagania. Wymagane będą sprzęty, które udźwigną ponad 200 kg, a ponadto będą wykonane ze stali nierdzewnej.
  • Dodatkowe sprzęty: Mile widziane będą wszelkie dodatkowe taborety, krzesełka czy szczotki do toalet z niestandardowo długą rączką.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl