Leczenie chorego wymaga czasem pobytu w szpitalu celem wykonania zabiegu czy badań. Osoby borykające się z poważnymi schorzeniami często mają problem z przemieszczaniem się, czemu nie można się dziwić, zwłaszcza jeśli dolegliwości dotyczą aparatu ruchu.
Co więcej, transport takiego człowieka może być utrudniony, zwłaszcza jeśli schorzenie jest poważniejsze. Co zrobić, żeby pacjent wrócił bezpiecznie do domu? Jak przeprowadzić transport chorego ze szpitala do domu?
Transport chorych osób
W razie wypadków czy gorszego stanu ciężko chorego człowieka wzywa się karetkę, która zawozi go do szpitala. To oczywista sytuacja. Jednak transport w tym przypadku jest zapewniony jedynie w jedną stronę. Co zrobić, kiedy pacjent odbędzie już konieczne leczenie, przejdzie zabieg czy badania? Wiele tutaj zależy od konkretnego przypadku.
Transport ze szpitala do domu
Czasami stan pacjenta jest wyjątkowo ciężki, dlatego w takiej sytuacji lekarz może zlecić transport chorego sanitariuszom. Kiedy istnieje taka możliwość? Na przykład w przypadku dysfunkcji narządu ruchu, która uniemożliwia pacjentowi korzystania z transportu publicznego.
Transport chorych osób może być w określonych sytuacjach współfinansowany przez szpital. Jednak taki przypadek wiąże się z jasnym zaleceniem lekarza. Co więcej, warto mieć świadomość, że w takiej sytuacji pacjent będzie zobowiązany pokryć 60% kosztów transportu i obsługi sanitariuszy.
Istnieje też możliwość zamówienia transportu, pokrywając całą kwotę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepiej zrobić to z pewnym wyprzedzeniem. Koszty są w tym przypadku wysokie, jednak można liczyć na podróż w dogodnych warunkach, a także wsparcie wysokiej klasy personelu. Nie wszystkich jednak stać na takie rozwiązanie, a w niektórych lokalizacjach może być problem z jej dostępnością.
Jak transportować osoby chore?
Można oczywiście spróbować przetransportować chorego samodzielnie. W takiej sytuacji przydadzą się akcesoria pokroju fotela transportowego czy wózka inwalidzkiego. W przeciwnym wypadku można narazić pacjenta na uszczerbek na zdrowiu. Bardzo istotnymi elementami transportu ze szpitala do domu jest delikatne umieszczenie osoby w samochodzie, a następnie wyjęcie jej.
Co ważne, jeśli mamy do czynienia z pacjentem w gorszym stanie, trzeba uważać na głowę chorego. Warto go także dodatkowo zabezpieczyć na wypadek ewentualnych ostrzejszych manewrów, na przykład kładąc poduszkę między jego głową a szybą auta. Jeśli planuje się samodzielny transport chorego, warto pojawić się w szpitalu z pomocnikami, ponieważ dzięki temu zadanie będzie o wiele prostsze.
Transport ze szpitala do domu - kto może skorzystać z bezpłatnej pomocy medyków?
Wspominaliśmy wcześniej o możliwości skorzystania ze współfinansowania transportu chorego ze szpitala do domu. W tym przypadku musi on (lub jego rodzina) pokryć 60% kosztów. Nie każdy może na to liczyć, a ostateczna decyzja i tak należy do lekarza. Kto może się kwalifikować do tego transportu?
Do finansowanego w 40% transportu chorego kwalifikują się osoby z chorobami nowotworowymi, oczu, układu ruchu, krwi, psychicznymi, układu oddechowego, trawiennego, nerwowego, moczowo-płciowego, wydzielania zewnętrznego, krążenia, skóry i tkanki podskórnej czy przemiany materii. Zazwyczaj karetka odwozi chorego w miejsce zamieszkania. Może się jednak wydarzyć, że na skutek choroby pacjent nie będzie w stanie się sobą zaopiekować, jednak np. jego dziecko zgłosi chęć opieki rodzicem i jest w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. W takim przypadku karetka powinna pojechać właśnie tam.
Akcesoria do transportu chorego
Akcesoria do transportu chorego są bardzo przydatne. To między innymi stoły transportowe, które posiadają sporo regulowanych elementów i są wykonane z bezpiecznych materiałów. Osoby zainteresowane takim sprzętem serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Dysponujemy wyłącznie sprawdzonymi produktami, które cieszą się uznaniem specjalistów. Co więcej, prezentowane przez nas akcesoria cechują się solidnością oraz bezpieczeństwem w trakcie użytku.