Łóżka rehabilitacyjne kojarzą się głównie z placówkami medycznymi czy domami seniora, ale mogą okazać się przydatne również w warunkach domowych. Choroba członka rodziny i chęć sprawowania nad nim samodzielnej opieki może wymusić konieczność zakupu łóżka, które zapewni większy komfort osobie leżącej, a jednocześnie ułatwi pracę jej opiekunom. Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne? Rynek oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, które wspierają osoby z ograniczoną mobilnością. Warto więc poznać funkcje i elementy łóżek, aby ostatecznie wybrać trafny model. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Dlaczego ważne jest, aby wybrać dobre łóżko rehabilitacyjne?
Schorowane osoby starsze albo przewlekle chore spędzają długie godziny w łóżku, dlatego ważne jest, aby zapewnić im komfortowe warunki do leczenia, regeneracji czy odpoczynku. Zwykle w takim przypadku nie kupuje się tradycyjnego łóżka, lecz specjalne łóżko rehabilitacyjne. Dzięki funkcjom elektrycznym jest ono zdecydowanie bardziej funkcjonalne i praktyczne, bo umożliwia łatwą regulację wysokości i kąta nachylenia poszczególnych części łóżka (tzw. segmentów). Nie ma już potrzeby ręcznego podnoszenia osoby leżącej, aby ustawić ją w pozycji wygodnej do spożywania posiłku czy w pozycji z uniesionymi nogami. To bardzo ważne, zwłaszcza z punktu widzenia opiekunów, którzy nie są gotowi na tak duże obciążenie fizyczne.
Łóżka rehabilitacyjne umożliwiają łatwą i szybką zmianę pozycji, a więc i zmianę nacisku na poszczególne partie ciała, a dzięki temu w dużej mierze wpływają też na ograniczenie powstawania odleżyn. Pacjenci sprawni umysłowo mogą nawet samodzielnie zmieniać pozycję pod nieobecność opiekunów, bo wystarczy, że będą mieć pod ręką pilota do sterowania ustawieniami łóżka. Warto jednak wiedzieć, że możliwości łóżka rehabilitacyjnego wcale nie kończą się na opisanych wcześniej regulacjach. Wiele modeli ma bardziej zaawansowane funkcje albo dodatkowe elementy, które jeszcze bardziej ułatwiają codzienną opiekę, a nawet mogą być wsparciem w niektórych schorzeniach. Poznajmy je bliżej.
Łóżka rehabilitacyjne – funkcje, które mogą się przydać
Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne bywają zaawansowane technologicznie. Przeglądając oferty, możesz natrafić na różne trudno zrozumiałe określenia opisujące ich funkcje, np. funkcja Trendelenburga albo funkcja Autokontur. Warto więc zacząć od poznania ich znaczenia, bo dzięki temu będziesz w stanie określić, czy zależy Ci, aby wybierane łóżko posiadało daną funkcję i dobierzesz model, którego użytkowanie będzie jeszcze wygodniejsze. Dowiedzmy się zatem, co dodatkowego mogą oferować łóżka rehabilitacyjne.
Funkcja Trendelenburga
Funkcja Trendelenburga nawiązuje do pozycji Trendelenburga, która jest wykorzystywana w medycynie od lat. To pozycja, w której dolna część ciała jest uniesiona, a głowa, górna część klatki piersiowej oraz tułów znajduje się niżej od reszty ciała. Ważne są jednak odpowiednie kąty przechyłu – nogi powinny być ułożone na wysokości 20-30 cm od podłoża łóżka, natomiast głowa musi być niżej względem kończyn dolnych maksymalnie o 20 stopni. Każdorazowe regulowanie poszczególnych segmentów łóżka z taką precyzją byłoby trudne i czasochłonne, dlatego powstają łóżka rehabilitacyjne, które po naciśnięciu jednego przycisku w mgnieniu przyjmują ustawienie układające pacjenta w pozycji Trendelenburga.
Łóżko z taką funkcją jest bardzo przydatne zwłaszcza w przypadku pacjentów chorujących na mukowiscydozę, bo pomaga w usuwaniu wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Poleca się go również przy zaburzeniach ukrwienia tkanki mózgowej. Nie jest jednak wskazane dla osób tuż po przebytym udarze mózgu, z chorobami wieńcowymi, refluksem żołądkowo-przełykowym, po zawale serca i w ostrych schorzeniach krążeniowo-oddechowych, bo może nasilać duszności, a nawet prowadzić do niedotlenienia.
Funkcja anty-Trendelenburga
Funkcja anty-Trendelenburga, jak sugeruje nazwa, dotyczy pozycji, która jest przeciwieństwem pozycji Trendelenburga. W tym przypadku to głowa oraz tułów są uniesione ponad poziom kończyn dolnych. Zakup łóżka rehabilitacyjnego z taką funkcją polecany jest przede wszystkim w przypadku osób z problemami ze strony układu oddechowego. Przyjmowanie pozycji anty-Trendelenburga pozwala bowiem na poprawę wentylacji płucnej i zmniejszenie obciążenia układu oddechowego. Może być dobre również dla pacjentów ze zdiagnozowaną nadwagą, bo pomaga zwiększyć czynności oddechowe.
Funkcja Autokontur
Funkcja Autokontur to kolejna, przydatna funkcja niektórych łóżek rehabilitacyjnych, która przyspiesza ustawienie podłoża. Umożliwia jednoczesną regulację kilku segmentów (zwykle segmentu pleców i nóg), aby zapewnić lepsze dopasowanie linii łóżka do naturalnej krzywizny ciała. Dzięki tej funkcji nie trzeba już poświęcać czasu na ręczne ustawianie poszczególnych sekcji, a pacjent ma zapewnioną pozycję, która jest wygodna i minimalizuje ryzyko odleżyn.
Przydatne wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego
Łóżka rehabilitacyjne mogą być też wyposażone w dodatkowe elementy, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort, a także ułatwiają opiekę nad chorym. Poznajmy najbardziej przydatne akcesoria.
Statyw kroplówki
W procesie leczenia wielu schorzeń pacjent musi mieć podawane różnorodne płyny infuzyjne, takie jak kroplówki, nawadniające roztwory czy dożylne antybiotyki. Jeżeli przewidujesz, że w przypadku bliskiej Ci osoby może występować taka konieczność, lepiej od razu wyposażyć się w łóżko rehabilitacyjne ze statywem. To element, który ułatwi wygodne i bezpieczne podawanie płynów, bo worek z płynem będzie można zawiesić w stabilnej pozycji, bez ryzyka zsunięcia się i oderwania igły.
Wysięgnik z uchwytem
Wysięgnik z uchwytem to element łóżka, który stanowi pewnego rodzaju ułatwienie dla osoby leżącej. Może ona wykorzystywać go do podciągania się podczas zmiany pozycji na łóżku albo podczas wstawania. Oczywiście zakup łóżka rehabilitacyjnego z wysięgnikiem ma sens, jeśli pacjent chociaż częściowo funkcjonuje samodzielnie i będzie w stanie z niego korzystać.
Boczne barierki
Jeśli osoba, którą się opiekujesz, cierpi na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera czy demencja starcza i istnieje ryzyko, że może podejmować niebezpieczne próby schodzenia z łóżka, warto aby łóżko posiadało ono barierki ochronne. Zapobiegają one także niekontrolowanym ruchom i upadkom w takich schorzeniach jak padaczka.
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie szukać łóżek rehabilitacyjnych z zaawansowanymi funkcjami i z bogatym wyposażeniem, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Oferujemy nowoczesne łóżka, doskonale przystosowane zarówno do potrzeb pacjenta, jak i opiekuna, a do tego wyróżniające się wysoką jakością wykonania. Zamów łóżko do użytku domowego albo wyposaż swoją placówkę medyczną w solidne i funkcjonalne łóżka z Ronomed.com.pl!