Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Jak wybrać najlepszą matę do ćwiczeń?

Chcesz zacząć trenować i zastanawiasz się: mata do ćwiczeń - jaka będzie najlepsza? Dostępnych jest wiele akcesoriów, różniących się wymiarami, w tym przede wszystkim grubością, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane lub rodzajem powierzchni. Niezależnie od modelu, każda mata ma przede wszystkim zadbać o wygodę oraz bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Która z nich najlepiej się sprawdzi do wykonywanego przez Ciebie treningu? Podpowiadamy, jaka mata do ćwiczeń będzie odpowiednim wyborem.

Rodzaje mat do ćwiczeń

Najlepsza mata do ćwiczeń to taka, która jest dostosowana do rodzaju treningu. Na rynku dostępne są maty przeznaczone do konkretnych aktywności, ale część z nich znajduje szerokie zastosowanie zarówno w sporcie, jak i w rehabilitacji. Warto jednak pamiętać, że nie każda mata ma takie same właściwości. A zatem, mata do ćwiczeń - jaką wybrać, by móc w pełni korzystać z jej funkcjonalności, ćwiczyć bezpiecznie i efektywnie?

Rodzaj maty należy wybrać odpowiednio do rodzaju wykonywanych ćwiczeń oraz warunków w jakich będzie odbywał się trening. Oto jakie maty do ćwiczeń dostępne są na rynku:

  • treningowe - to uniwersalne maty, które można wykorzystywać do treningu fitness, aerobiku czy pilatesu. Stanowią skuteczne zabezpieczenie przed stłuczeniami, posiadają antypoślizgową powierzchnię. Dodatkowo, izolują także od podłogi, dbając o komfort podczas treningu. Najczęściej takie maty wykonywane są z neoprenu;
  • gimnastyczne - to najczęściej materace - duże i grube, na których ciężko utrzymać równowagę, dlatego są przeznaczone głównie do ćwiczeń w pozycji leżącej. Znajdują zastosowanie na salach gimnastycznych, sprawdzają się zarówno podczas wykonywania ćwiczeń korekcyjnych, jak i podczas rehabilitacji, a także stanowią zabezpieczenie w treningach akrobatycznych. Dzięki swojej grubości i miękkości skutecznie chronią przed uderzeniami, pozwalając unikać kontuzji;
  • maty do jogi - to najcieńsze maty, ich grubość wynosi od 2,5 do 3,5 mm. Służą przede wszystkim ochronie przed poślizgnięciem się podczas wykonywania ćwiczeń;
  • maty do ćwiczeń sensomotorycznych i koordynacyjnych - takie maty wyróżniają się specyficzną, pofałdowaną powierzchnią i przeznaczone są do wykonywania treningu równoważnego oraz wpływają na system nerwowo-mięśniowy;
  • ochronne - warto wiedzieć, że nie są to maty przeznaczone do ćwiczeń. Stanowią one podłoże pod sprzęt treningowy, jednocześnie zapobiegając jego przesuwaniu się oraz chroniąc podłogę przed zniszczeniem.

Najlepsza mata do ćwiczeń - na co zwrócić uwagę, by właśnie taką wybrać?

Mata do ćwiczeń - jaka będzie najlepsza względem parametrów? Zarówno grubość maty, materiał z jakiego jest wykonana, jak i inne cechy wpływają na komfort użytkowania oraz wydajność treningów. Jaka mata do ćwiczeń sprawdzi się w Twoim przypadku? Przekonaj się, jaka powinna być.

Wymiary

Zastanawiając się: mata do ćwiczeń - jaką wybrać, warto pamiętać, żeby stawiać na produkty jak najbardziej funkcjonalne. Dlatego długość maty powinna umożliwiać swobodne wykonywanie ćwiczeń w pozycji leżącej. Najczęściej można spotkać maty o długości 180-200 cm. Podobnie z szerokością - warto wybrać matę, na której możemy wygodnie położyć się całym ciałem.

Grubość

W tym przypadku warto zdecydować, jaka mata do ćwiczeń jest potrzebna - czy mata do jogi czy może treningowa. Cienka mata będzie odpowiednia do lekkich ćwiczeń, podczas których nie jest potrzebna amortyzacja. Nieco grubsze maty do ćwiczeń przydadzą się do fitnessu oraz innych treningów cechujących się większą intensywnością. Te najgrubsze są idealne do ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej, ale nie sprawdzają podczas treningów, które wymagają utrzymania równowagi.

Elastyczność

Elastyczna mata to najlepsza mata do ćwiczeń wykonywanych poza domem - dzięki możliwości rolowania z łatwością można zabrać ją w dowolne miejsce. Takie rozwiązanie sprzyja też wygodnemu przechowywaniu - zrolowana mata zajmuje bardzo mało miejsca. Dzięki dużej elastyczności na macie nie będą pojawiać się załamania prowadzące do zniszczenia.

Materiał

Mata do ćwiczeń - jaka będzie najlepsza względem materiału? Z pewnością wytrzymała i umożliwiające łatwe czyszczenie. Ze względu na kontakt zarówno z podłogą, jak i potem człowieka, maty ulegają zabrudzeniu, a dla optymalnej higieny treningów konieczne jest ich dokładne i regularne czyszczenie, pozwalające zapobiec rozwojowi bakterii, grzybów czy pleśni.

Przyczepność

Jaką matę do ćwiczeń wybrać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę? Najlepsza mata cechuje się niezawodną przyczepnością do podłoża. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko bolesnego upadku spowodowanego przesunięciem się maty czy zahaczeniem.

Odporność na wodę

Mata do ćwiczeń, jaką warto wybrać, nie powinna chłonąć wody. Pozwala to uniknąć dyskomfortu ćwiczenia na powierzchni mokrej od potu czy trawy - w przypadku treningu na świeżym powietrzu. Takie maty sprawdzają się także do ćwiczeń wykonywanych na basenie.

Cena

Przy zakupie maty warto kierować się nie tylko przeznaczeniem, ale także ceną. Najtańsze maty mogą nie spełniać swojej funkcji, a zamiast czynić treningi przyjemnymi, będą stanowiły utrudnienie.

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, by mieć pewność, że mata do ćwiczeń, jaką wybierzesz będzie najlepsza, skontaktuj się z naszymi specjalistami - w Ronomed pomożemy Ci wybrać rozwiązania spełniające Twoje oczekiwania.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl