Ronomed.com.pl

Jak zadbać o wózek inwalidzki?

Jak zadbać o wózek inwalidzki?

Sprzęt do rehabilitacji ułatwia życie osobom, które nie mogą poruszać się samodzielnie. Jak zadbać o wózek inwalidzki, by mógł posłużyć ich użytkownikowi przez długi czas? Kwestie z tym związane poruszamy w dzisiejszym artykule. Wózki inwalidzkie bardzo często trafiają do serwisów sprzętu rehabilitacyjnego, co zwykle spowodowane jest niewłaściwym ich użytkowaniem.

Popełniane błędy

Jak dbać o wózek inwalidzki, by można było korzystać z niego jeszcze przez długi czas? Zwróćmy uwagę na instrukcję obsługi oraz wszystkie atesty. Jeżeli będziemy prowadzić wózek inwalidzki po powierzchni do tego nieprzeznaczonej, możemy doprowadzić do uszkodzenia jego układu kierowniczego albo rozregulowania. Także transportowanie osoby o większej masie ciała niż jest to dopuszczalne, może poskutkować przeciążeniem całej konstrukcji wózka. Pamiętajmy, że każdy z modeli posiada inne wytyczne, co do maksymalnego obciążenia. Często zdarza się także uszkodzenie podłokietników. Dochodzi do niego, gdy podnosimy wózek rehabilitacyjny wraz osobą siedzącą albo przewozimy go w bagażniku z innymi przedmiotami, stwarzającymi ryzyko uszkodzenia wózka.

Instrukcja obsługa wózków inwalidzkich jest zwykle bardzo rozbudowana. Zamieszczone są w niej informacje o regulacji oraz codziennym użytkowaniu. Im więcej funkcjonalnych udogodnień posiadają wózki, tym bardziej szczegółowe wskazówki w instrukcji znajdziemy. Jeśli jednak chcemy odpowiednio posługiwać się wózkiem, powinniśmy poświęcić czas i zagłębić się w temat. Regulacja wózka wyłącznie na wyczucie z pewnością nie jest dobrym pomysłem. 

Przechowywanie

Wózki inwalidzkie to przeważnie metalowe konstrukcje, dlatego niekorzystny wpływ mają na nie opady deszczu, śniegu, wilgoć, a także wysoka i niska temperatura. Jak przechowywać wózek inwalidzki, by utrzymać go w dobrym stanie? Przechowywanie sprzętu w ogrodzie, na tarasie, czy balkonie nie jest dobrym pomysłem. W takich warunkach może dojść do korozji metalowych części wózka oraz pogorszyć może się stan techniczny wózka. 

Składanie oraz rozkładanie wózka powinno przebiegać w odpowiedni sposób. Jeżeli będziemy robić to na siłę, możemy uszkodzić jego części. Wówczas trzeba będzie wydać pieniądze na jego naprawę bądź sfinansować naprawę uszkodzonego sprzętu.

Jak czyścić wózek inwalidzki?

Ważne jest, by wiedzieć jak czyścić wózek inwalidzki. Do pielęgnacji tapicerki i ramy nie potrzebujemy środków chemicznych. Wystarczy, że przetrzemy je wilgotną szmatką. Bardzo istotne jest również, by prawidłowo zadbać o elementy ruchome wózka oraz ogumienie. Brudne koła nie tylko pobrudzą podłogę w naszym mieszkaniu. Dbając o ich czystość zapewniamy bezpieczeństwo oraz komfort jazdy jego użytkownikowi. Brud negatywnie wpływa na działanie hamulców. Odpowiednia oraz regularna pielęgnacja wózka w znacznym stopniu zwiększa szansę na to, że sprzęt będzie działał prawidłowo i posłuży przez długi okres.

Zadbaj o kwestie techniczne

Kupiliście wózek inwalidzki w sklepie ze sprzętem medycznym, czy może zdecydowaliście się na wynajem wózka z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego? Bez względu na to, skąd pochodzi wózek, powinniśmy pamiętać samodzielnej kontroli pod kątem poprawności jego działania

Jeśli zastanawiacie się, jak zadbać o wózek inwalidzki, to w pierwszej kolejności sprawdźcie jego ciśnienie w oponach oraz zużycie bieżnika. W przypadku, gdy odchylenia od normy zamieszczonej w instrukcji są zbyt duże, może to niekorzystnie wpłynąć na hamowanie wózka oraz wygodę poruszania się nim. Zbyt mocno napompowane koła przenoszą obciążenia na wózek i sprawiają, ze konstrukcja wózka się zużywa. Wówczas zwiększa się również ryzyko złapania gumy. Ostre przedmioty mogą łatwiej penetrować bieżnik, a opona wyciera się nierówno na środku bieżnika. Spada komfort jazdy, ponieważ opona nie amortyzuje nierówności. Z kolei w przypadku zbyt małego ciśnienia, istnieje ryzyko ścierania brzegów bieżnika, a wózek jest trudniejszy w prowadzeniu. Mogą pojawiać się przeciążenia przenoszone np. na widelce kół. Jeśli opona będzie mocno ocierać się o felgę lub felga o bieżnik opony, opona lub dętka może zostać uszkodzona.

Minimum raz w miesiącu trzeba sprawdzić, czy wszystkie śruby oraz nakrętki są odpowiednio mocno dokręcone. Skontrolujmy też wózek pod kątem ewentualnych pęknięć. Ponadto co kilka tygodni, warto naoliwić smarem osie wózka inwalidzkiego. 

Przed każdym wyjazdem musimy zweryfikować działanie kół i hamulca. Ustawienie kół w niewłaściwy sposób może doprowadzić do blokady jednego z nich i utrudniać poruszanie się wózkiem inwalidzkim. Unosząc wózek, powinniśmy zaobserwować swobodnie obracające się koła, również hamulce powinny reagować w ten sam sposób.

Regularne serwisowanie wózka inwalidzkiego

Trzeba pamiętać, by wózek inwalidzki raz w roku zaprowadzić do miejsca, gdzie serwisowany jest sprzęt rehabilitacyjny - szczególnie w przypadku wózków z napędem elektrycznym, zaawansowanych technicznie. W punkcie serwisowania można także naprawić sprzęt rehabilitacyjny albo wymienić zużyte części. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie użytkownika wózka, musimy prawidłowo zadbać o sprzęt. Zwłaszcza, gdy zbliża się okres wiosenny i liczba wyjść wzrasta. Dbanie o wózek oraz przestrzeganie zasad w instrukcji dotyczących jego pielęgnacji, pozwoli nam na użytkowanie go przez długi okres.

Co zrobić w przypadku, gdy wózek nie działa prawidłowo?

Jeśli zauważyliśmy nieprawidłowości w działaniu wózka, w pierwszej kolejności dobrze jest sprawdzić w instrukcji, czy wszystko wykonujemy zgodnie z wytycznymi. W przypadku, gdy nie znajdziemy satysfakcjonującego rozwiązania, należy skonsultować się ze sklepem lub wypożyczalnią. Kompetentne osoby mogą podpowiedzieć nam, gdzie leży problem i w jaki sposób można naprawić usterkę. Zdarza się jednak, że sprzęt trzeba oddać do serwisu. Pamiętajmy, że instrukcja zawiera kartę gwarancyjną oraz listę autoryzowanych punktów serwisowych.

Profesjonalny oraz dostosowany do potrzeb użytkownika wózek inwalidzki to duże udogodnienie dla niepełnosprawnych osób. Sklep medyczny Ronomed oferuje sprzęt rehabilitacyjny sprawdzonych producentów, z którego skorzystało już wielu zadowolonych Klientów. Decydując się na zakup lub wypożyczenie sprzętu, należy pamiętać, by kompleksowo zadbać o wózek inwalidzki, w przeciwnym razie nie będzie działał prawidłowo i możemy być zmuszeni oddać go do serwisu.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam utrzymać wózek w dobrej kondycji. Pamiętajmy, by przechowywać go we właściwy sposób i użytkować zgodnie z instrukcją. Prowadźmy regularne kontrole i sprawdzajmy, czy wszystko działa tak jak powinno. Równie ważne jest staranne czyszczenie wózka, ponieważ brud także może negatywnie wpływać na jego poprawne działanie. Serwisujmy go regularnie, a gdy zauważymy, że coś działa niepoprawnie, jak najszybciej skonsultujmy się z obsługą sklepu lub wypożyczalnią. Jeżeli będziemy właściwie dbać o wózek inwalidzki, z pewnością będzie mógł posłużyć jego użytkownikowi przez długi czas. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl