Znajduje się w każdym gabinecie lekarskim, ale również znalazła swoje zastosowanie w niektórych gabinetach kosmetycznych. Leżanka lekarska pozwala na dokładne zbadanie pacjenta w komfortowych dla niego warunkach, a nawet wykonanie niektórych zabiegów medycznych i rehabilitacyjnych. Leżanka do gabinetu powinna odpowiadać swojego przeznaczeniu. Inna sprawdzi się u lekarza internisty, z kolei inna na w gabinecie ginekologicznym i rehabilitacyjnym.
Zastosowanie leżanki lekarskiej
Leżanka lekarska przede wszystkim używana jest w placówkach medycznych. Jest to rodzaj łóżka, który dzięki podziałowi na segmenty pozwala na dopasowanie jego pozycji do wymaganego ułożenia ciała pacjenta. Leżanka lekarska nazywana jest inaczej kozetką. Jest obowiązkowym wyposażeniem gabinetów lekarzy internistów i pediatrów. Znajduje się w każdym gabinecie lekarskim w szpitalu i klinikach oraz w prywatnych placówkach, w których przyjmują ginekolodzy, neurolodzy, dermatolodzy i inni specjaliści.
Leżanki lekarskie są też pomocne przy diagnozowaniu i badaniu pacjentów przez fizjoterapeutów. Na kozetce można nie tylko ocenić stan zdrowia pacjenta, ale też wykonać niektóre ćwiczenia. Są też wybierane jako praktyczne wyposażenie do gabinetów medycyny estetycznej i studiów urody.
Zastosowanie leżanek lekarskich jest więc bardzo wszechstronne. To, jak bardzo będą pomocne, zależy od wybranego modelu i jego funkcji. Są standardowe leżanki lekarskie z regulacją tylko wysokości ułożenia głowy i tułowia, ale i takie, w których można zmienić ułożenie też nóg i miednicy.
Kozetka regulowana
Nie ma wymogu, że leżanka do gabinetu lekarskiego musi posiadać regulację. Jest to jednak udogodnienie, z które wybiera większość lekarzy. Dzięki niemu mogą w pełni wykorzystać potencjał i przeznaczenie leżanki. To, w jak dużym stopniu leżanka lekarska jest regulowana, zależy od liczby stref, na które została podzielona. Bardzo często są to dwa segmenty – mniejszy w strefie z głową i tułowiem oraz większy na pozostałe obszary ciała. Taka kozetka regulowana jest najbardziej uniwersalna. Można w niej zmienić wysokość ułożenia głowy i położyć pacjenta w postaci półleżącej.
Regulacja w leżance lekarskiej może mieć jednak znacznie szerszy zakres. Są kozetki regulowane z trzema segmentami. Dzięki temu pacjent może znaleźć się w dowolnej pozycji – z uniesionymi nogami do góry, obniżoną miednicą względem pozostałych części ciała czy nawet z głową ułożoną poniżej linii ciała. To bardzo praktyczne i wszechstronne leżanki, które świetnie sprawdzają się w gabinecie fizjoterapeutycznym.
To, co jednak powinna posiadać każda leżanka do gabinetu lekarskiego, to regulacja wysokości, aby można było dostosować ją do wzrostu lekarza i wykonywanych przy pacjencie czynności.
Leżanka lekarska o stabilnej konstrukcji
Przy wyborze leżanki lekarskiej należy sprawdzić, z jakich materiałów została ona wykonana. Konstrukcja podtrzymująca materac i tym samym pacjenta powinna być stabilna i odporna na duże obciążenie. Najczęściej podstawa wykonana jest ze stali, odpornej na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Niektóre modele mają ponadto podstawę drewnianą, która również cechuje się dużą solidnością i jednocześnie ciekawymi walorami wizualnymi.
Poza tym obok solidnej konstrukcji ważne jest wyposażenie dodatkowe leżanki lekarskiej. W zależności od jej przeznaczenia mogą być to pasy stabilizujące, uchwyt na ręcznik papierowy, dodatkowe uchwyty i półki na akcesoria potrzebne przy wykonywanych badaniach i zabiegach.
Leżanka do gabinetu z otworem na twarz
Leżanka do gabinetu lekarskiego z otworem na twarz pojawia się często w gabinetach masażu i gabinetach fizjoterapeutów. Umożliwia wykonywanie zabiegów, przy których niezbędne jest ułożenie pacjenta na brzuchu. Wtedy jego twarz znajduje się w specjalnym wgłębieniu, co gwarantuje wygodę. Taki otwór przydaje się więc m.in. przy wszelkiego rodzaju masażach.
Leżanka lekarska powinna posiadać stabilną konstrukcję, odpowiednią liczbę segmentów umożliwiających wykonywanie konkretnych zabiegów i badań, jak też ewentualnie dodatkowe akcesoria. Zawsze kozetkę wybieramy z uwzględnieniem rodzaju gabinetu i czynności, jakie się w nim wykonuje.