Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Jaki rotor rehabilitacyjny wybrać - jak ćwiczyć?

Rotory rehabilitacyjne to urządzenia, które umożliwiają chorym powrót do sprawności fizycznej. Podczas treningu kształtujemy i wzmacniamy mięśnie kończyn. Regularna rehabilitacja na rotorze przynosi szereg korzyści, o których dowiesz się z artykułu. Przeczytaj nasze porady i dowiedz się jaki rotor rehabilitacyjny wybrać.

Skuteczna rehabilitacja pacjentów z urazami kończyn górnych i dolnych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Jednym z najważniejszych urządzeń medycznych wykorzystywanych w terapii jest rotor rehabilitacyjny, który znacząco zwiększa sprawność organizmu. Rotory, inaczej rowery, rehabilitacyjne są polecane przez lekarzy i fizjoterapeutów, zarówno do ćwiczeń w placówkach zdrowia, jak i użytku domowego. Jeżeli zastanawiasz się jaki rotor rehabilitacyjny wybrać, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami i opiniami.

Co to jest rotor rehabilitacyjny?

Rotor rehabilitacyjny to przyrząd służący do ćwiczeń rehabilitacyjnych, które pobudzają pracę mięśni i stawów. Jego uniwersalna budowa umożliwia wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń kończyn dolnych i górnych. Rotory wykorzystuje się podczas ćwiczeń w szpitalach czy ośrodkach zdrowia, a także w rehabilitacji domowej. Rotory, nazywane również rowerami rehabilitacyjnymi, to niewielkie urządzenia medyczne, które sprawdzą się nawet w małych pomieszczeniach. Taki sprzęt posiada mechanizm oporowy i hamujący oraz pedały - przystosowane do kończyn górnych i dolnych. Zastanawiając się jaki rotor rehabilitacyjny wybrać, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania - porządne modele ze stali wyposażono w specjalne nakładki antypoślizgowe, które zapewniają pacjentowi najwyższy komfort i bezpieczeństwo.

Niezależnie jaki rotor rehabilitacyjny wybierzemy, warto poznać zalety regularnych ćwiczeń na takim urządzeniu. Oto najważniejsze z nich:

  • wzmocnienie mięśni,
  • zlikwidowanie bólu i sztywnienia stawów,
  • złagodzenie następstw braku ruchu,
  • redukowanie spastyki,
  • wspomaganie nauki chodzenia,
  • usprawnienie pracy serca i układu krwionośnego,
  • dotlenienie organizmu,
  • poprawa krążenia krwi,
  • poprawa ogólnej kondycji fizycznej i samopoczucia,
  • odprężenie organizmu,
  • spalanie nadmiaru kalorii.

Kto może ćwiczyć na rotorze rehabilitacyjnym?

Na rowerze rehabilitacyjnym mogą jeździć osoby zdrowe w każdym wieku - dzieci, młodzież i dorośli. Rotor to świetna alternatywa dla jazdy na rowerze, szczególnie przydatna, gdy pogoda za oknem nie napawa optymizmem. Mimo, że ćwiczenia na rotorze może rozpocząć każdy, to jego najważniejszą funkcją jest rehabilitacja osób z ograniczeniami ruchowymi. Lekarze, rehabilitanci i fizjoteapeuci są zgodni w przekonaniu, że rotor rehabilitacyjny jest niezastąpiony w rehabilitacji pacjentów, którzy borykają się z:

  • niedowładem kończyn,
  • schorzeniami ortopedycznymi,
  • paraliżem spastycznym,
  • porażeniami,
  • stwardnieniem rozsianym,
  • skutkami wypadków, udarów i zawałów,
  • cukrzycą typu II i nadciśnieniem.

Dzięki rehabilitacji u pacjentów obserwuje się ogólną poprawę kondycji organizmu, zwiększoną ruchomość stawów oraz rozluźnienie napiętych mięśni.

Ćwiczenia z użyciem rotora są szczególnie zalecane osobom starszym - trening na urządzeniu poprawia krążenie w obrębie kończyn, zapobiega zakrzepom, przykurczom i zanikom mięśniowym. Dzięki prostej budowie i niskiej cenie rotor rehabilitacyjny jest idealnym sprzętem dla seniorów, którzy dbają o sprawność fizyczną w domowym zaciszu.

Rodzaje rotorów rehabilitacyjnych

Jeżeli nie wiesz jaki rotor rehabilitacyjny wybrać, dokładnie przemyśl cel ćwiczeń i dopasuj urządzenie do własnych możliwości i ograniczeń. W wyborze odpowiedniego modelu będą pomocne poniższe pytania.

  • Czy pacjent to dziecko, czy osoba dorosła?
  • Czy rotor będzie używany w domu, czy w ośrodku zdrowia?
  • Z czego wynika chęć zakupu rotora - rehabilitacja chorego, czy ćwiczenia osoby zdrowej?
  • Czy osoba ćwicząca może samodzielnie poruszać kończynami?
  • Czy osoba korzystająca z rotora może samodzielnie siedzieć?
  • Czy u chorego występują skurcze spastyczne?

Dlaczego te pytania są bardzo ważne podczas zakupu urządzenia? Ponieważ rotor rehabilitacyjny dobieramy do wieku, ogólnego stanu zdrowia i sprawności kończyn. Inne urządzenie kupimy dla osoby dorosłej, a inne dla dziecka - rotory pediatryczne charakteryzują się znacznie mniejszym rozstawem prowadnic.

Dla osób zdrowych i chorych, którzy mogą samodzielnie kręcić uchwytami i bez problemu siedzą na krześle lub wózku inwalidzkim, polecamy rotory mechaniczne. Rotor mechaniczny umożliwia ruch aktywny rąk i nóg - to użytkownik sprzętu samodzielnie kręci pedałami i wymusza ruch na rotorze. Ponadto osoba ćwicząca sama reguluje poziom oporu urządzenia, pozwala to na dostosowanie trudności jazdy do indywidualnych możliwości. Stopniowo zwiększany opór wpłynie korzystnie na siłę i masę mięśniową osoby ćwiczącej. Niektóre modele mechaniczne są dodatkowo wyposażone w wielofunkcyjne liczniki przejechanych kilometrów i spalonych kalorii. W naszym sklepie znajdziesz proste i tanie rotory mechaniczne, szczególnie polecamy:

  • rotor rehabilitacyjny składany z wyświetlaczem,
  • rotor treningowy znanego producenta sprzętu rehabilitacyjnego Kettler. 

W przypadku, gdy chory nie może samodzielnie poruszać kończynami lub jest osobą leżącą zaleca się rotory elektryczne. Korzystając z rotora elektrycznego można wykonywać ruch:

  • pasywny/bierny - silnik urządzenia wywołuje ruch i kręci pedałami,
  • aktywny - osoba ćwicząca wymusza ruch wykorzystując siłę mięśni. Ta funkcja jest niezwykle przydatna w końcowym etapie rehabilitacji.

Nowoczesne rotory elektryczne, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym, posiadają gotowe programy ćwiczeń dopasowane do możliwości i potrzeb pacjenta. Innowacyjny rotor rehabilitacyjny elektryczny pozwala kontrolować postępy w terapii, ponieważ monitoruje i zapisuje przebieg każdej sesji. Co ważne, rotory elektryczne mają szereg wyposażenia dodatkowego, które indywidualnie dobierzesz do potrzeb pacjenta. Rehabilitacja z pomocą rotora elektrycznego może być przeprowadzona w łóżku, nasza oferta obejmuje specjalne modele dla osób leżących. Rotor elektryczny dla pacjentów leżących umożliwia terapię ruchową osób m.in. w stanie śpiączki. Ponadto, posiadamy rotory elektryczne do ćwiczeń rąk lub nóg, a także urządzenia do jednoczesnej rehabilitacji kończyn górnych i dolnych.

Cena rotorów rehabilitacyjnych

Przy podejmowaniu decyzji jaki rotor rehabilitacyjny wybrać kierujemy się różnymi czynnikami, jednym z nich jest cena urządzenia. Za najprostsze rotory mechaniczne, nadające się do użytku domowego zapłacimy około 100-200 zł. Sprzęt manualny wyższej klasy, np. wyposażony w wielofunkcyjny licznik to większy koszt, ale mieszczący się w przedziale 200-500 zł. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń - rotorów elektrycznych, cena jest dużo wyższa i wynosi nawet 24 000 złotych.

Jeżeli masz pytania bądź wątpliwości związane z zakupem urządzeń medycznych, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Pracownicy Ronomed z pewnością podpowiedzą jaki rotor rehabilitacyjny wybrać.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl