Ronomed.com.pl

Jaki wózek inwalidzki wybrać?

Jaki wózek inwalidzki wybrać?

Pytanie o to, jaki wózek inwalidzki najlepiej będzie służył wsparciem przy codziennym poruszaniu się, jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na koszty, ale również dlatego, że nieodpowiednio dobrany sprzęt może dodatkowo obciążyć kręgosłup. Osoba korzystająca z wózka większość dnia spędza w pozycji siedzącej, co sprawia, że deformacja kręgosłupa może się pogłębiać – na co zatem zwrócić uwagę, aby uniknąć nietrafionego zakupu? Co prawda nie odpowiemy jednoznacznie na pytanie, jaki wózek inwalidzki będzie najlepszy dla Ciebie, ale poznasz kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję. 

Wózek ręczny a elektryczny

Pierwszym kryterium, które pozwala zdecydować, jaki wózek inwalidzki wybrać, są możliwości fizyczne pacjenta – osoby, które nie są w stanie samodzielnie manewrować wózkiem, powinny rozważyć zakup wózka elektrycznego. Ręczny wózek inwalidzki jest dobrym rozwiązaniem dla osób o sprawnych rękach, które dzięki ręcznemu napędowi utrzymują sprawność fizyczną górnej części ciała, co niejako przy okazji stanowi rodzaj rehabilitacji. Pozytywnym skutkiem ubocznym takiej samodzielności może być poprawa samooceny, niezwykle istotnej w przypadku niepełnosprawności. Z kolei zakup wózka elektrycznego wiąże się nie tylko z większym kosztem, ale również większym rozmiarem – tymczasem nie każdy ma odpowiednie warunki lokalowe do przechowywania takiego sprzętu. Może się jednak okazać, że elektryczny wózek inwalidzki jest najlepszym rozwiązaniem. 

Wózek manualny – jak go wybrać i na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, jaki wózek inwalidzki planujesz kupić, konieczna jest konsultacja fizjoterapeutyczna – specjaliści posiadają wiedzę, dzięki której sprzęt dobiera się precyzyjnie do potrzeb i możliwości danej osoby. Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając ręczny wózek inwalidzki?

  • Głębokość i szerokość siedziska – prawidłowo dobrane parametry zapewnią nie tylko komfort podczas korzystania ze sprzętu, ale również bezpieczeństwo kręgosłupa.
  • Sprawność hamulców – wózki ręczne wymagają regularnej kontroli hamulców, ponieważ podlegają ciągłej eksploatacji.  
  • Waga sprzętu – lekki wózek jest nie tylko wygodniejszy w transporcie, ale również bardziej zwrotny, co szczególnie docenią aktywniejsze osoby; wózek aluminiowy będzie kompromisem między ceną a solidnością. 
  • Szerokość nieco większa niż jest to potrzebne – to zapewnia przestrzeń niezbędną zimą, kiedy codziennością stają się liczne warstwy swetrów i kurtek. 
  • Niskie oparcie – wraz z siedziskiem tworzy delikatny kąt ostry, który stymuluje mięśnie do intensywniejszej pracy. 

Wnioski? Dobry wózek inwalidzki nie służy wyłącznie przemieszczaniu się – zapewnia komfortowe warunki do sprawnego poruszania się oraz wspiera rehabilitację, nie prowadząc do nadwyrężenia kręgosłupa.  

Wózek elektryczny – na co zwrócić uwagę?

Rynek elektrycznych wózków inwalidzkich jest wyjątkowo rozwinięty – porównanie do branży samochodowej jest w tym przypadku na miejscu, ponieważ technologia daje nieograniczone wręcz możliwości w zakresie funkcjonalności. Skupmy się jednak na rzeczywistości. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka elektrycznego?  

  • Akumulator – wózek inwalidzki wyposażony w akumulator żelowy to najwygodniejsze rozwiązanie, które nie wymaga żadnych dodatkowych czynności poza regularnym ładowaniem akumulatora. 
  • Prędkość – najszybsze elektryczne wózki inwalidzkie osiągają prędkość do 15 km/h, ale dostępne są również urządzenia umożliwiające poruszanie się z szybkością 6-10 km/h lub 10-12 km/h. 
  • Możliwość regulacji siedziska i oparcia na odpowiednią głębokość oraz szerokość – regulacja poszczególnych elementów wózka odpowiada za komfort osoby, która z niego korzysta. 
  • System sterowania – wózki elektryczne standardowo wyposażone są w joystick lub klawiaturę, która znajduje się po prawej lub lewej stronie dłoni. Dostępne są również rozwiązania dla osób, które nie mają sprawnych kończyn górnych. 
  • Siedzisko – na rynku dostępne są modele z siedziskiem obrotowym, regulowanym kątem podparcia oraz wysokością tak, by każdy mógł dostosować wózek do swoich potrzeb. 

To, jaki wózek inwalidzki powinien mieć funkcjonalności to kwestia drugorzędna w stosunku do bezpieczeństwa – sprzęt powinien posiadać oznaczenie CE (fr. Conformité Européenne, czyli zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej). Warto również sprawdzić, czy sklep medyczny zapewnia profesjonalny serwis wózków inwalidzkich w Polsce. 

Wartym uwagi rozwiązaniem jest również elektryczny wózek inwalidzki z funkcją pionizacji, który nie tylko daje możliwość przyjęcia pozycji wyprostowanej, aby czegoś dosięgnąć, ale przede wszystkim wspiera krążenie, oddychanie oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Jednocześnie sprzęt zajmuje mniej miejsca niż standardowy wózek (choć niestety jego cena jest też wyższa). 

Wózek aktywny – dla kogo?

Wózek inwalidzki aktywny a manualny – na czym polega różnica między tymi sprzętami? Ten pierwszy powinien być dużo szybszy i bardziej zwrotny niż standardowe wózki ręczne, ponieważ jego podstawowym zadaniem jest umożliwienie swobodnej aktywności osobie z niepełnosprawnością. Kluczowa jest zatem niewielka waga oraz łatwa do złożenia konstrukcja, co sprawia, że sprzęt pozbawiony jest takich elementów jak zagłówek czy podłokietniki. Aktywny wózek inwalidzki pozwala jednak na zmianę kąta nachylenia kół do podłoża, co nie tylko zwiększa zwrotność, ale również stabilność wózka. Poruszanie się na takim sprzęcie wymaga pewnej wprawy, ale tylko kwestią czasu jest swobodne przemieszczanie się z jego pomocą. Ostatecznie przecież aktywny (sportowy) wózek inwalidzki przystosowany jest do intensywniejszego trybu życia

Czy komfort jest najważniejszy?

Niezależnie od tego, jaki wózek inwalidzki wybierzesz, kluczowe jest dopasowanie sprzętu do stopnia niepełnosprawności i poziomu samodzielności. Czy to jednak oznacza, że wózek powinien być komfortowy jak najbardziej wygodny fotel? Niekoniecznie. Maksymalny komfort może doprowadzić do zniechęcenia, a tym samym zaprzestania aktywności fizycznej, poruszania się i napinania mięśni, co zdecydowanie nie jest celem rehabilitacji. Należy więc rozsądnie podejść do tematu komfortu tak, by wózek inwalidzki nie stał się przeszkodą w codziennym przemieszczaniu się, ale nie zniechęcił do aktywności. 

Podsumowanie

Zakup dobrego wózka inwalidzkiego jest kosztowny, dlatego naturalne jest szukanie sposobu na wybór najlepszego modelu. Odpowiednio dobrany sprzęt stanowi dla osoby z niepełnosprawnością realną szansę na czynny udział w życiu społecznym, dlatego nie należy podchodzić do zadania zbyt pochopnie. Pamiętaj również o tym, by szukając wózka inwalidzkiego, zdecydować się na sklep medyczny, który obsługuje wnioski z dofinansowań PFRON, PCPR czy MOPS oraz zapewnia profesjonalny serwis sprzętu medycznego. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl