Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko rehabilitacyjne?
Dobrze zaplanowany zakup łóżka rehabilitacyjnego znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo osoby przewlekle chorej. Wybierając łóżko rehabilitacyjne należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne, zakupiony model musi być idealnie dopasowany do potrzeb niepełnosprawnego. Decydując się na taki sprzęt powinniśmy pamiętać, że chory spędza w nim większość swojego czasu i potrzebuje wygodnego, bezpiecznego i łatwego w dezynfekcji łóżka. Wybór specjalistycznych łożek ortopedycznych jest ważny również z punktu widzenia opiekuna, codzienna pielęgnacja chorego znacząco obciąża kręgosłup, a odpowiednio dopasowane łóżka rehabilitacyjne obniżają ryzyko urazów.
Producenci oferują szeroki wybór specjalistycznych łóżek, wyposażonych w różnorodne akcesoria, które dają możliwość maksymalnego dopasowania łóżka do chorego. Wybierając taki mebel pamiętajmy o dostosowaniu go do:
- wagi i wzrostu chorego,
- stopnia ograniczenia ruchowego,
- rodzaju choroby.
Obecnie oferta łóżek rehabilitacyjnych jest naprawdę szeroka, dbając o najwyższy komfort osób leżących, warto skorzystać z propozycji renomowanych i sprawdzonych producentów.
Wzrost i waga osoby chorej
Przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego dla osoby chorej przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej wzrost i wagę. Standardowe łóżko medyczne jest dostosowane do maksymalnego obciążenia na poziomie 135 kg, a powierzchnia leża wynosi 90 x 200 cm. W przypadku pacjentów o większej wadze musimy rozważyć wybór łóżka bariatrycznego skonstruowanego z myślą o osobach otyłych. W łóżkach bariatrycznych dopuszczalne obciążenie wynosi 200, a nawet 300 kg, aby chorym zapewnić komfortowe warunki zwiększa się też powierzchnię leża. Na rynku znajdziemy również specjalne, mniejsze łóżka pediatryczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży.
Decydując się na wybór łóżka medycznego, pamiętajmy o dopasowaniu go do wzrostu osoby chorej. Standardowe łóżka rehabilitacyjne przeznaczone są dla osób dorosłych, których wzrost mieści się pomiędzy 146, a 190 cm. Dla osób wyższych długość leża wynosząca 200 cm może być niewystarczająca, w takim przypadku polecamy zdecydować się na łóżko z możliwością przedłużenia leża o kolejne 20 cm. Z kolei dla niepełnosprawnych o niskim wzroście zalecamy wybór łóżka rehabilitacyjnego z możliwością regulacji wysokości. Obniżona wysokość leża ułatwia niższym pacjentom siadanie i wstawanie z łóżka.
Regulacja łóżka rehabilitacyjnego
Zastanawiając się jakie łóżko medyczne wybrać zadbajmy o odpowiednią regulację leża i wysokości. Producenci najczęściej oferują łóżka elektryczne z leżem czterosegmentowym. Podział leża umożliwia regulację poszczególnych segmentów, to z kolei pozwala na podniesienie zagłówka i umożliwia choremu przyjęcie pozycji siedzącej. Oparcie pleców w łóżku ortopedycznym ułatwia:
- pracę opiekuna,
- prawidłowe oddychanie chorego,
- jedzenie posiłków,
- kontakt z otoczeniem.
Regulacja segmentu ud wpływa na komfort osoby leżącej i maksymalnie zmniejsza ryzyko wystąpienia odleżyn czy przykurczy. Przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego warto zwrócić uwagę na możliwość ułożenia chorego w pozycjach drenażowych - Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga. W pierwszej z nich głowa pacjenta znajduje się poniżej poziomu ciała, zaś w drugiej stopy znajdują się poniżej poziomu tułowia. Dlaczego warto rozważyć zakup łóżka medycznego z pozycjami drenażowymi? Możliwość przechyłu łóżka usprawnia pracę układu krążenia i poprawia oddychanie. Osoby leżące są wyjątkowo narażone na przykre konsekwencje braku odkrztuszania, gromadząca się wydzielina gromadzi się w drogach oddechowych i może doprowadzić do zapalenia płuc. Ponadto pozycję anty-Trendelenburga stosuje się w pionizacji pacjenta - jest to szczególnie istotne na początku rehabilitacji.
Drugą bardzo ważną funkcją łóżek medycznych jest regulacja wysokości leża. Możliwość uniesienia i obniżenia łóżka znacznie ułatwia codzienną pielęgnację, rehabilitację i czynności sanitarne. Funkcja ta jest kluczowa dla opiekuna, ponieważ ustawienie łóżka w dogodnej pozycji skutecznie odciąża jego kręgosłup. Łóżko rehabilitacyjne z regulowaną wysokością jest szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństwo pacjentów (szczególnie osób chorujących na Parkinsona i Alzheimera). Gdy opiekun nie wykonuje żadnych czynności przy chorym, leże powinno znajdować się maksymalnie nisko podłogi, ewentualny upadek z wysokości 20 cm nie niesie ryzyka poważnych urazów.
Łóżka rehabilitacyjne sterowane pilotem
Decydując się jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać powinniśmy rozważyć model elektryczny sterowany pilotem. Elektryczne siłowniki sterowane za pomocą pilota umożliwiają płynną zmianę wysokości leża i szybkie ułożenie poszczególnych segmentów. Funkcjonalne łóżko elektryczne sterowane pilotem to wygoda dla pacjenta, jak i opiekuna osoby chorej. Przejście z pozycji leżącej do siedzącej nie wymaga użycia siły fizycznej, odciąża więc opiekuna. W przypadku łóżka elektrycznego niepełnosprawny może samodzielnie zmienić pozycję na bardziej wygodną, a poczucie swobody i samodzielności jest bardzo ważne dla osób schorowanych.
Odpowiedni materac do łóżka medycznego
Wybór łóżka rehabilitacyjnego to jedna sprawa, drugą jest zakup odpowiedniego materacu dla osoby leżącej. Dokonując wyboru weźmy pod uwagę potrzeby chorego, jeżeli jest osobą aktywną wystarczy mu zwyczajny materac piankowy dobrej jakości. Jeżeli osoba chora jest leżąca i większość doby spędza na łóżku medycznym zdecydujmy się na specjalny materac przeciwodleżynowy. Materace przeciwodleżynowe zapewniają równomierny rozkład ciężaru ciała, dzięki czemu zapobiegają odleżynom na pośladkach, piętach i łopatkach. Na rynku znajdziemy materace zmiennociśnieniowe, jednak ich koszt to min. 2000 zł oraz tańsze materace przeciwodleżynowe piankowe. Jeśli wybierzemy materac piankowy najwyższej jakości, to będzie on tak samo skuteczny jak drogie modele zmiennociśnieniowe.
Jeżeli nasz poradnik nie wyczerpał Państwa pytań związanych z zakupem łóżka rehabilitacyjnego, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości i doradzić jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo choremu oraz najlepsze warunki pracy dla opiekuna.