W Twoim domu i samochodzie znajduje się już apteczka? Jeśli nie, koniecznie musisz ją założyć. Jeśli tak, sprawdź dokładnie, czy znajduje się w niej wszystko, co niezbędne. Z naszym poradnikiem, niczego w niej nie zabraknie. Dowiedz się, co koniecznie musi znaleźć się w apteczce, aby móc udzielić pierwszej pomocy.
Wybór apteczki pierwszej pomocy
Zanim zaczniesz zdobywać odpowiedni sprzęt, musisz mieć go w co spakować. Można do tego podejść na różne sposoby. Zacznijmy od znalezienia odpowiedniego pojemnika do domu:
Apteczka domowa może przybierać różne formy, ważne, aby leki nie były łatwo dostępne, w szczególności dla dzieci. W tym celu warto postawić na apteczki, które będą zamykane na zatrzask, klucz lub hasło. Skrzyneczka powinna mieć też odpowiednie gabaryty, co pozwoli pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Lepiej kupić za dużą niż za małą, z tego względu, że z biegiem czasu, będziemy mogli do niej spakować dodatkowe leki.
Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na profesjonalną apteczkę, możemy skorzystać z tego, co mamy w domu, np. karton lub pudełko. W tym celu pamiętaj, aby zostało ono odpowiednio zabezpieczone, albo położone w miejscu ciężko dostępnym dla dzieci.
Apteczkę samochodową natomiast, warto jest spakować w torbę ratowniczą. Po pierwsze, jej uchwyty pozwolą łatwo złapać i przenieść torbę w miejsce, w którym należy udzielić pierwszej pomocy, po drugie wykonane są one najczęściej z łatwo zmywalnej tkaniny i zamykane są przy pomocy klamer, co zapobiega wypadnięciu wyposażenia apteczki.
Apteczka domowa – Co do niej spakować?
Warto podkreślić na wstępie, że w Polsce nie istnieje prawo, które regulowałoby, co powinno wchodzić w podstawowe wyposażenie domowej apteczki. Najczęściej, chcąc jak najlepiej uzupełnić apteczkę, korzysta się z normy DIN, która respektowana jest przez większość Unii Europejskiej, jednak nie jest to obligatoryjne i jeśli ktoś nie chce, nie musi tego robić. W takim razie, co powinno znaleźć się w skład apteczki domowej?
Opatrunki:
- bandaż zwykły,
- bandaż elastyczny,
- gaza opatrunkowa,
- jednorazowe rękawiczki,
- kompresy jałowe,
- plastry na rany.
Warto zaopatrzyć domową apteczkę w środki do dezynfekcji. Zamiast wody utlenionej, lepiej wybrać środków antyseptycznych na bazie oktenidyny. Preparaty takie zarazem odkażają ranę i zapewniają jej wilgotne środowisko konieczne do prawidłowego zagojenia rany.
Środki farmakologiczne:
W domowej apteczce warto mieć podstawowe leki i środki farmakologiczne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów drobnych dolegliwości zdrowotnych. Poniżej znajduje się lista podstawowych leków, które mogą być przydatne w domowej apteczce:
- Leki przeciwbólowe/Przeciwgorączkowe
- Leki przeciwhistaminowe
- Leki na przeziębienie i grypę
- Preparaty na ból gardła
- Leki na niestrawność i zgagę
- Leki przeciwbiegunkowe
Dodatkowe wyposażenie
W apteczce domowej warto mieć podstawowe przyrządy pomiarowe, takie jak termometr, ciśnieniomierz i pulsoksymetr, ponieważ pozwalają one na monitorowanie stanu zdrowia w domowym otoczeniu. Posiadanie tych przyrządów umożliwia wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych. Regularne pomiary mogą pomóc w identyfikacji zmian w organizmie i skłonić do skonsultowania się z lekarzem w razie potrzeby.
Apteczka samochodowa – podstawowe wyposażenie
Zgodnie z przepisami dotyczącymi wyposażenia technicznego pojazdów, nie musi znajdować się w nim apteczka. Jednak dla bezpieczeństwa swojego i innych, warto się w nią zaopatrzyć. Następnie wyposaż ją w zestaw niezbędny do udzielania pierwszej pomocy:
- Opatrunki i plastry różnych rozmiarów,
- Sterylne gaziki,
- Bandaże elastyczne,
- Płyn antyseptyczny lub chusteczki antyseptyczne,
- Nożyczki,
- Pęseta,
- Rękawiczki jednorazowe,
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- Preparaty na oparzenia,
- Plastry na obtarcia,
- Chusteczki nawilżane,
- Podkłady chłodzące,
- Latarka z bateriami,
- Koc termiczny,
- Instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
- Numer alarmowy i kontakt do bliskich osób,
- Mapę i aktualne informacje o miejscu przebywania.
Pamiętaj, że artykuł opublikowany jest w celach informacyjnych. W apteczce powinno znaleźć się wszystko to, czego potrzebujesz. Informacje nie mają na celu zastąpić profesjonalnej porady medycznej.