Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Koncentrator tlenu - jaki wybrać?

Koncentrator tlenu - jaki wybrać?

Do czego służy koncentrator tlenu?

Zanim przejdziemy do tego, jaki wybrać koncentrator tlenu, dowiesz się, jak w praktyce działa takie urządzenie. Sprzęt medyczny do tlenoterapii dostarcza do organizmu osoby chorej mieszankę wzbogaconą tlenem. Mieszanka powstaje w wyniku oddzielenia tlenu od azotu i pozostałych gazów, które znajdują się w powietrzu atmosferycznym - urządzenie pobiera powietrze bezpośrednio z otoczenia pacjenta. Dzięki pracy koncentratora tlen ulega skoncentrowaniu i nasyceniu, co w przypadku najlepszych aparatów pozwala uzyskać stężenie nawet do 96%.

Każdy sprzęt wyposażony jest w dwa cylindry, które zawierają substancję zdolną do absorbowania azotu, czyli zeolit. Powietrze pobrane z otoczenia przechodzi przez system filtrów, a następnie jest przekazywane do pojemników, w których pochłaniany jest azot. Dzięki temu pacjent może otrzymać maksymalną dawkę tlenu, a sama mieszanka jest dodatkowo nawilżona. Pozostaje pytanie, jaki kupić koncentrator tlenu, aby dobrze wykorzystać jego zalety.   

Rodzaje koncentratorów tlenu - podstawowe różnice

Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń do tlenoterapii:

  • koncentrator stacjonarny - sprzęt przystosowany do warunków domowych oraz wykorzystywany w placówkach medycznych,
  • koncentrator przenośny - mobilny sprzęt, który kupisz zarówno w wersji na baterie, jak i akumulatory, doskonale sprawdza się w podróży.

Ze względu na dużą wagę stacjonarny koncentrator tlenu w znacznym stopniu ogranicza mobilność chorej osoby. Zwykle wyposażony jest w długi przewód oraz kółka, które umożliwiają przemieszczanie się na odległość maksymalnie kilkunastu metrów. Przenośny koncentrator tlenu jest lżejszy i zasilany zarówno zewnętrznym źródłem energii, jak i prądem stałym. Mobilne urządzenie nie tylko ułatwia swobodne przemieszczanie się, ale również zajmuje stosunkowo niewiele miejsca - wiąże się to jednak z konsekwencjami, o których szerzej opowiemy za moment. 

Ze względu na specyfikę przenośnego koncentratora tlenu, nie należy go traktować na równi z domowymi koncentratorami. Modele stacjonarne są bardziej wydajne, co najczęściej wynika z braku ograniczeń przestrzennych - dzięki temu bowiem inżynierowie skupiają się na ciągłym doskonaleniu parametrów technicznych. Obecnie jednak technologia umożliwia projektowanie ergonomicznego kształtu także w przypadku domowych koncentratorów tlenu. W związku z tym kwestia tego, jaki kupić koncentrator tlenu pozostaje nierozwiązana. 

Koncentrator tlenu - jaki wybrać?

To, jaki wybrać koncentrator tlenu, w dużej mierze zależy od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Urządzenia mobilne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych czy spotkaniach towarzyskich poza domem. Przenośny koncentrator tlenu w większym stopniu umożliwia aktywną obecność w społeczeństwie. Jeżeli jednak Twoim podstawowym celem jest skuteczna, a przede wszystkim efektywna tlenoterapia, lepszym rozwiązaniem będzie model stacjonarny. Domowy koncentrator tlenu zwykle oznacza wyższe parametry techniczne, a co za tym idzie podwyższony komfort życia pacjenta. Producenci dostrzegają duże zapotrzebowanie na mobilność wśród osób chorych, dlatego coraz częściej dostępne są stacjonarne koncentratory o niższej wadze i kompaktowej konstrukcji. Dzięki temu można je znacznie łatwiej niż kiedyś przechowywać i przenosić. Decyzję o tym, jaki kupić koncentrator tlenu, uzależnij więc od oczekiwań osoby chorej oraz jej stanu zdrowia.

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę?

Nie jesteśmy w stanie wskazać uniwersalnego koncentratora tlenu, który tak samo dobrze sprawdziłby się w każdym przypadku. Podpowiemy jednak, na co zwrócić uwagę, kiedy zastanawiasz się, jaki kupić przenośny lub stacjonarny koncentrator tlenu. Istotne parametry techniczne z punktu widzenia pacjenta to:

  • stopień koncentracji tlenu - zasada jest prosta, ponieważ im wyższy stopień, tym lepsze urządzenie; optymalnym rozwiązaniem będzie sprzęt koncentrujący na poziomie 90-95%;
  • stopień hałasu - najlepiej wybrać sprzęt, który pracuje cicho; głośność nieprzekraczająca 35 dB zapewnia bardzo ciche funkcjonowanie koncentratora,
  • zużycie prądu - na rynku dostępne są modele energooszczędne, które w mniejszym stopniu wpłyną na wysokość rachunków za prąd,
  • pojemność baterii - jest to ważna informacja dla osób, które zastanawiają się, jaki kupić przenośny koncentrator tlenu; dobry sprzęt powinien pracować około 2 godziny przy pełnym naładowaniu.

Wybierając przenośny koncentrator tlenu, warto również zwrócić uwagę na tryb pracy:

  • tryb ciągły - podobnie jak w przypadku koncentratora do użytku domowego tlen podawany jest cały czas,
  • tryb pulsacyjny (przerywany) - urządzenie dostarcza określoną wcześniej dawkę tlenu w momencie, kiedy pacjent wdycha powietrze,
  • tryb nocny - oparty na podobnej zasadzie do trybu przerywanego, ale odpowiednia dawka tlenu podawana jest w łagodniejszy i kontrolowany sposób.

Koncentrator tlenu - opinie i podsumowanie

Optymalnym rozwiązaniem jest zakup zarówno przenośnego, jak i stacjonarnego koncentratora tlenu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że cena sprzętu medycznego często stanowi poważne obciążenie dla domowego budżetu. Ostateczny wybór warto uzależnić od stopnia aktywności danej osoby. Dotyczy to szczególnie dzieci i osób, którym zależy na normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Ze względu na niewielkie rozmiary, przenośny koncentrator tlenu świetnie sprawdza się poza domem, dzięki czemu choroba nie stanowi tak poważnego ograniczenia. Pamiętaj jednak, że stacjonarne koncentratory tlenu zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku dłuższych, nierzadko wielogodzinnych tlenoterapii. Wówczas mobilność sprzętu traci na znaczeniu. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla Ciebie priorytetem - swoboda przemieszczania się czy efektywne leczenie. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl