Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Krioterapia - co to jest? Porównanie aparatów do krioterapii

Krioterapia - co to jest? Porównanie aparatów do krioterapii

Pojawiły się u Ciebie dolegliwości bólowe, szukasz sposobu, by zredukować obrzęk albo wyeliminować stan zapalny? Sprawdź, co to jest krioterapia i dlaczego warto z niej skorzystać. Nazywana również terapią leczenia zimnem, jest zabiegiem o wszechstronnym zastosowaniu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Krioterapia co to jest?

Krioterapia polega na schładzaniu powierzchni ciała za pomocą niskiej temperatury. Wówczas krążenie krwi w organizmie przyspiesza, co korzystnie wpływa na radzenie sobie z różnego rodzaju dolegliwościami. Podczas takiego zabiegu dochodzi najpierw do zwężenia naczyń krwionośnych, skutkiem czego jest to, że przez chwilę krew płynie wolniej. Następnie naczynia krwionośne się rozszerzają - tym sposobem organizm się broni. Krioterapia ma wpływ na układ odpornościowy oraz hormonalny. Sprawia, że wydzielają się endorfiny, czyli hormony mające działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Zmniejsza się również napięcie mięśniowe.

Kiedy stosować krioterapię?

Krioterapia miejscowa stosowana jest przede wszystkim, aby obniżyć temperaturę skóry oraz tkanek głębiej położonych. Aparat do krioterapii używany na konkretnym obszarze ciała jest skuteczny, ale jedynie miejscowo. Działa przeciwbólowo oraz przeciwobrzękowo. Krioterapię wykorzystuje się w medycynie sportowej, chirurgii i chirurgii estetycznej czy dermatologii.

Aparat do krioterapii używany jest głównie w stanach zapalnych. Krioterapia to zabieg zalecany w przypadku chorób reumatycznych, przy zwyrodnieniu stawów czy w stanach pourazowych. Jest pomocny w rehabilitacji po zabiegach operacyjnych. Wspiera leczenie urazów oraz kontuzji u osób intensywnie uprawiających sport. Jest uzupełnieniem terapeutycznym dla wielu innych sposobów leczenia. Nie jest w stanie zastąpić farmakologicznego leczenia, jednak umożliwia zmniejszenie liczby przyjmowanych leków. Ponadto terapia zimnem reguluje przemianę materii, co ma korzystny wpływ podczas walki z nadwagą i otyłością. Krioterapia spowalnia również procesy starzenia, poprawia kondycję oraz koloryt skóry, dobrze oddziałuje na włosy i paznokcie.

Aparaty do krioterapii miejscowej

Aparaty do krioterapii miejscowej to podstawowe urządzenia, znajdujące się w szpitalach, placówkach rehabilitacyjnych, SPA, sanatoriach czy gabinetach kosmetycznych. Co jest istotne podczas wyboru aparatu do krioterapii miejscowej? Z pewnością należy zwrócić uwagę na kwestie, takie jak wydajność, koszty eksploatacji oraz łatwość obsługi. 

Na początku dobrze jest wybrać typ chłodziwa, które zasila aparat do krioterapii. Tutaj wyróżniamy trzy rodzaje aparatów:

 • na dwutlenek węgla;

 • na zimne powietrze;

 •  na ciekły azot.

Eksperci zwracają uwagę, że aparaty na dwutlenek węgla bądź ciekły azot dają podobne efekty. Jednak dwutlenek węgla ma podwójne działanie na ludzki organizm:

 • fizykalne - chłodzi powierzchnię skóry i zwęża naczynia krwionośne;

 • biochemiczne - wpływa na szybsze rozszerzenie naczyń krwionośnych, czym wspomaga reakcję przekrwienną. 

Urządzenia do krioterapii zasilane dwutlenkiem węgla wyróżniają się niewygórowaną ceną oraz bezproblemową dostępnością dwutlenku węgla w sieci dostawców gazu. 

Ważną kwestią jest także wygodna oraz czytelna obsługa i mobilność aparatu. Niektóre urządzenia posiadają specjalny czujnik, dzięki któremu można kontrolować temperaturę ciała - wówczas dźwięk poinformuje o zbyt dużym schłodzeniu powierzchni skóry i ryzyku odmrożenia. 

Porównanie kilku aparatów do krioterapii

Obecnie dostępnych na rynku modeli aparatów do krioterapii jest sporo. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych opcji i zachęcamy do zapoznania się z ich funkcjonalnościami.

Aparat do krioterapii dwutlenkiem węgla Cryo-T 2

 • łatwy i sprawny montaż systemu butli;

 • wyposażony w ciepłą, izolowaną dyszę nadmuchową, posiadającą wskaźnik temperatury gazu, pozwalającą na bezpieczne i prawidłowe aplikacje zimna;

 • posiada elastyczny przewód zasilania, dzięki czemu można swobodnie manipulować dyszą w trakcie zabiegu;

 • bezproblemowy dostęp dwutlenku węgla w sieci dostawców gazu w całym kraju. 

Aparat do krioterapii dwutlenkiem węgla Cryo-T Duo

 • łatwy w przenoszeniu;

 • posiada ciekłokrystaliczną wizualizację parametrów pracy;

 • wyposażony we wskaźnik temperatury, informuje o braku gazu oraz ciśnieniu roboczym gazu w butli;

 • dysze nadmuchowe można wybierać automatycznie, nie ma potrzeby przełączania przewodu;

 • posiada ciepłą oraz izolowaną rękojeść dysz nadmuchowych;

 • dysze mają system, który reguluje siłę nadmuchu strumienia gazu na tkankę;

 • aparat posiada stałe połączenie z dwiema elektronicznymi dyszami;

 • istnieje możliwość współpracy z dyszą nr 1, wykorzystywaną w krioterapii miejscowej u dzieci.

Aparat do krioterapii na azot Cryo-T Elephant

 • jest to jedyny aparat na azot, który mierzy temperaturę powierzchni skóry;

 • sygnalizacja dźwiękowa ostrzega o zbyt dużym ochłodzeniu skóry i ryzyku odmrożenia;

 • aparat posiada panel dotykowy z ekranem LCD, na którym wyświetlają się parametry zabiegu;

 • dysza nadmuchowa posiada diody kontroli temperatury;

 • w wersji pneumatycznej niską temperaturę osiąga się za pomocą nowej technologii, która wykorzystuje ciepło parowania ciekłego azotu, co gwarantuje bardziej ekonomiczne użytkowanie;

 • urządzenie w swojej pracy wykorzystuje ok. 40% azotu mniej niż dotychczasowe aparaty.

Mamy nadzieję, że dzięki nam zyskaliście wiedzę na temat tego, co to jest krioterapia i dlaczego warto z niej skorzystać. Terapia leczenia zimnem stosowana jest w różnego rodzaju dolegliwościach. Sklep medyczny Ronomed oferuje profesjonalne aparaty do krioterapii w korzystnych cenach. Dobrze dobrany aparat do krioterapii pozwala na prawidłowe oraz skuteczne przeprowadzenie zabiegu. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl