Masz dość nieskutecznych ciśnieniomierzy, które psują się po kilku miesiącach? Chcesz zaopatrzyć się w najlepszy sprzęt, który pozwoli Ci wykonywać codzienne pomiary bez przeszkód? Poznaj nasz przewodnik, dzięki któremu będziesz wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru ciśnieniomierza naramiennego.
Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki?
Samodzielne dokonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego przez pacjentów, jest coraz częściej zalecane przez lekarzy. Najczęściej wybieranym urządzeniem do tego typu działań są automatyczne lub półautomatyczne ciśnieniomierze. Różnią się one przede wszystkim sposobem wypełniania powietrzem mankietu. W aparatach automatycznych napełnia się on automatycznie. Natomiast w półautomatycznych, to pacjent przy użyciu pompki kontroluje pojemność.
Podczas rozważań dotyczących zakupu sprzętu musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jeśli wybierzesz pierwszy lepszy aparat bez znajomości jego funkcjonalności, możesz niemiło się rozczarować. Co powinno znaleźć się na Twojej chcek-liście jeśli chodzi o wybór ciśnieniomierza automatycznego?
Dokładność pomiaru
Wybierając najlepszy ciśnieniomierz, warto sprawdzić parametr techniczny o nazwie „dokładność pomiaru”. Parametr ten dotyczy błędu pomiaru ciśnienia powietrza w mankiecie dla fabrycznie skalibrowanego urządzenia. Światowe standardy określają maksymalną dokładność pomiary na poziomie +/- 3 mm Hg. Jest wyjątkowo ważny aspekt, ponieważ w standardowych ciśnieniomierzach dopuszczają błąd pomiaru nawet o 10 mm hG.
Rozmiar mankietu
Kolejna kwestia, która warunkuje komfortowy, a co ważniejsze – prawidłowy pomiar ciśnienia. Jak podaje dr hab. med. Teresa Nieszporek – należy dobrać wielkość mankietu do obwodu ramienia, ponieważ zbyt duży lub zbyt mały mankiet może doprowadzić do zawyżenia, lub zaniżenia wyników. Przyjmuje się, że obwód mankietu powinien stanowić 0,4 obwodu ramienia. Dla nazwijmy to „typowej” osoby dorosłej, tzn. takiej, która nie ma nadwagi, anoreksji, nie ma nadmiernej masy mięśniowej – standardowy mankiet, dołączony do ciśnieniomierza wystarczy. Zakup większej lub mniejszej opaski rekomendowany jest osobom, które faktycznie swoją budową ciała mogą odbiegać od standardów.
Czytelny wyświetlacz
Parametr ten będzie miał szczególne znaczenie dla osób starszych i mających problemy ze wzrokiem. Duży, czytelny i prosty w obsłudze monitor pozwoli nie tylko mierzyć ciśnienie, ale także bez problemu odczytać wartość ciśnienia krwi. Dzięki temu osoby w podeszłym wieku mogą być samodzielne w dokonywaniu pomiaru ciśnienia krwi i dokonywać ich w warunkach domowych.
Dodatkowe pomiary
Osoby z arytmią serca w szczególności docenią aparaty, które mają dodatkową funkcję wykrywania migotania przedsionków. Schorzenie, które często bardzo trudno wykryć ze względu na jego bezobjawowość, przy pomocy aparatu do mierzenia ciśnienia może zostać w porę zdiagnozowane.
Dodatkową zaletą będzie także mierzenie pulsu. A dla kobiet w ciąży będzie miało ogromne znaczenie, czy dany sprzęt ma walidację dotyczącą użytkowania w ciąży. Niektóre aparaty automatyczne mogą nie dawać prawdziwych pomiarów w przypadku tzw. specjalnych grup pacjentów. Dlatego dobry ciśnieniomierz musi zostać przebadany, a następnie zatwierdzony dla konkretnej grupy odbiorców.
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Co do tego specjaliści są zgodni – jeśli nie zachodzi taka potrzeba, nie powinno się mierzyć ciśnienia ciśnieniomierzem nadgarstkowym. Ze względu na dokonywanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi na dwóch tętnicach – pomiar jest mniej dokładny. Nie są więc zalecane u osób, u których bez problemu można wykonać pomiar na ramieniu. Przeważnie stosuje się je u osób z nadwagą.
Jaki ciśnieniomierz kupić? Czy certyfikat esh ma znaczenie?
Jeśli do tej pory nie spotkałeś się z określeniem „certyfikat esh”, koniecznie musisz nadrobić zaległości. Wybierając dobry ciśnieniomierz naramienny, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy ma on powyższy certyfikat. Jest on gwarancją jakości i profesjonalizmu. Wyróżnienie certyfikatem otrzymują tylko nieliczne ciśnieniomierze, które spełniły ściśle określone normy powtarzalności pomiaru w warunkach laboratoryjnych. Certyfikat wydawany jest przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, (ESH). Ciśnieniomierz z certyfikatem ESH to medyczna jakość i pewność, że wyrób spełnia najwyższe wymagania. Pełną listę ciśnieniomierzy z certyfikatem można znaleźć na oficjalnej stronie.
Który ciśnieniomierz jest najlepszy?
Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki ciśnieniomierz wybrać, aby spełniał wszystkie w powyższych wymagań – prezentujemy niezawodny ciśnieniomierz elektroniczny Novama Comfort X. Sprzęt idealny dla osób, które wymagają pomiaru ciśnienia i tętna codziennie. Łatwy do założenia mankiet o obwodzie 22 cm – 42 cm zapewni większości osób dokładność pomiaru. Certyfikat ESH gwarantuje bezpieczeństwo i szczegółowy pomiar. Dodatkowo wbudowana pamięć pozwala zachować do 90 ostatnich pomiarów dla 2 osób. Dodatkowo sprzęt informuje o nieregularnej pracy serca i pulsu, a kliniczna walidacja dopuszcza wykorzystanie ciśnieniomierza także kobietom w ciąży. Ponadto urządzenie wyposażone jest w duży kontrastowy ekran, na którym wyświetlają się duże i wyraźne cyfry. Dzięki temu odczyt wyników pomiarów staje się dziecinnie prosty.
Dla najkorzystniejszej kontroli ciśnienia warto kupić ciśnieniomierz z górnej półki. Novama Comofrt X to jeden z najlepszych ciśnieniomierzy dostępnych na rynku, który dodatkowo jest w niezwykle korzystnej cenie.