
Lampa do naświetlania znalazła swoje zastosowanie w gabinetach fizjoterapii i rehabilitacji. Jest wykorzystywana w sanatoriach, ale też salonach kosmetycznych i masażu. Niektórzy decydują się również na jej zakup do użytku domowego. Pierwsza lampa do terapii światłem pojawiła się w XX wieku, chociaż korzyści płynące z naświetlania ciepłem były znane już znacznie wcześniej. Lampy lecznicze pomagają w leczeniu wielu dolegliwości. Emitowane światło cechuje się działaniem terapeutycznym, więc często stanowi główny lub uzupełniający element kuracji.
Co to są lampy lecznicze?
Lampy lecznicze są urządzeniami medycznymi. Ich sposób działania bazuje na emisji ciepła o dobroczynnym wpływie na organizm człowieka. Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów promieniowania zalicza się promieniowanie podczerwone i światło widzialne. Jeśli chodzi o to pierwsze, to jest zalecane w przypadku różnego rodzaju schorzeń – skutecznie przyśpiesza rekonwalescencję i powrót do zdrowia. Lampa do naświetlania emitująca światło widzialne oddziałuje bardziej na układ percepcji. Oznacza to, że ma swój udział w leczeniu chorób układu nerwowego, poprawia stan psychiczny pacjenta.
Lampy do terapii światłem – rodzaje
Lampy lecznicze dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj emitowanego światła. To właśnie ten czynnik wpływa na wybór odpowiedniego urządzenia z uwzględnieniem jego przeznaczenia. Wyróżniamy:
- Lampy Sollux – są to lampy na podczerwień wykorzystujące promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 0,74 do 2,5 mikrometrów. Światło może być czerwone lub niebieskie. Emitowane światło wykazuje zdolność do przedostawania się do głęboko położonych tkanek, dlatego bardzo dobrze wpływa na różnego rodzaju stany zapalne i dolegliwości bólowe. Dodatkowo w przypadku światła niebieskiego mamy do czynienia z przyśpieszonym złuszczaniem się naskórka, więc tego typu lampy lecznicze wykorzystywane są przy okazji chorób skórnych
- Lampy Bioptron – to lampy do naświetlania, które emitują światło spolaryzowane z widmem światła widzialnego. Światło to wykazuje zdolność wzbudzania drgań fal świetlnych w kierunku równoległym w stosunku do świecenia. W lampach leczniczych Bioptron stosuje się specjalne filtry, dzięki którym możliwe jest dostarczanie człowiekowi właściwej dawki promieni słonecznych, ale bez szkodliwego wpływu promieniowania UV. Tego typu urządzenia znalazły swoje zastosowanie w leczeniu depresji, stanów lękowych i nadmiernej nerwowości
Wielokierunkowe działanie lamp do naświetlania
Lampy do terapii światłem kojarzone są z terapią ukierunkowaną na łagodzenie dolegliwości bólowych. Pozwalają skutecznie pozbyć się dyskomfortu poprzez wyeliminowanie stanów zapalnych. Ponadto bardzo dobrze radzą sobie przy leczeniu urazów mechanicznych, a także stłuczeń i zwichnięć kończyn. Wykorzystywane są przy typowych dolegliwościach wieku starczego, jak stany zapalne korzonków czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Lampa do naświetlania wykazuje się ponadto zdolnością do niwelowania zmian skórnych. Przyśpiesza gojenie się ran i blizn, również tych potrądzikowych. Wspomaga też odbudowę uszkodzonych tkanek. Światłolecznictwo znalazło swoje zastosowanie w leczeniu zapalania zatok, jak i we wzmacnianiu układu odpornościowego. Warto jest sięgnąć po tę technologię przy okazji stanów lękowych i depresyjnych, kiedy układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo i potrzebuje pomocy w powrocie do równowagi.
Kiedy nie można stosować lamp do naświetlania?
Jak każda metoda leczenia, także naświetlanie lampami leczniczymi ma konkretne przeciwwskazania. Nie zawsze można stosować tę technologię, a czasem konieczne jest jej ograniczenie. Na pewno lampy do terapii światłem nie są wskazane dla osób z niewydolnością krążenia, gruźlicą i nowotworami. Naświetlać nie można także obszarów ciała z rozległymi, gwałtownymi uszkodzeniami skóry.
Żadne promieniowanie nie jest wskazane także dla kobiet w ciąży. Jedynym wyjątkiem jest światło czerwone emitowane przez lampę Bioptron, które nie szkodzi kobietom w I i II trymestrze. Przed zabiegiem naświetlania z lekarzem powinny się skonsultować osoby z padaczką i chorą tarczycą. Z terapii muszą też zrezygnować pacjenci z wysoką gorączką, a więc w stanie silnej infekcji.
Lampy lecznicze są urządzeniami stosowanymi w profesjonalnym leczeniu, jednak są też takie, które można wykorzystać do naświetlania w warunkach domowych. Obok zaawansowanych technologicznie lamp z funkcją precyzyjnego dopasowywania parametrów do konkretnego schorzenia są poręczne, małe i łatwe w obsłudze urządzenia.