Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Lampy bakteriobójcze - zastosowanie i działanie

Stanowi niezbędne wyposażenie szpitali, gabinetów lekarskich oraz laboratoriów - lampa bakteriobójcza, jak działa i co sprawia, że jest niezawodnym rozwiązaniem? Tego typu lampy służą do dezynfekcji powietrza oraz powierzchni, stwarzając w ten sposób sterylne warunki, zapobiegające rozwojowi bakterii czy powstawaniu zakażeń. Poznaj ich specyfikę i przekonaj się, jakie lampa bakteriobójcza ma zastosowanie.

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Lampa bakteriobójcza działa na powierzchnie oraz na powietrze promieniami UV-C o długości fali między 100 nm a 280 nm. Jest to promieniowanie o wyjątkowo silnych właściwościach bakteriobójczych. Dzięki temu tego typu lampa pozwala skutecznie eliminować bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie oraz wszelkie drobnoustroje, które uniemożliwiają stworzenie sterylnych warunków pracy. 

Dzięki silnemu i skutecznemu działaniu dezynfekującemu, lampa bakteriobójcza znajduje zastosowanie m.in. w ośrodkach zdrowia, na oddziałach zakaźnych, w gabinetach zabiegowych, izbach przyjęć, salach chorych, izolatkach, brudownikach.

Warto również wiedzieć, że w zależności od rodzaju lampy bakteriobójczej, różni się także specyfika jej działania.

Rodzaje lamp

Lampy bakteriobójcze występują w trzech grupach względem sposobu działania.

Lampy bakteriobójcze przepływowe 

Cały proces dezynfekcji polega na zasysaniu przez wentylator powietrza znajdującego się w pomieszczeniu i przepuszczeniu go przez filtr, skąd kierowane jest do specjalnej komory. Oczyszczone w ten sposób powietrze, pozbawione drobnoustrojów i zanieczyszczeń jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Profesjonalna lampa bakteriobójcza UV-C działa w taki sposób, aby zdezynfekować całe powietrze w pomieszczeniu. Lampa bakteriobójcza przepływowa może być stosowana podczas przebywania w pomieszczeniu ludzi oraz zwierząt.

Lampy bakteriobójcze przepływowe dwufunkcyjne 

Działają w taki sam sposób, jednak dodatkowo posiadają zewnętrzny promiennik bezpośredniego działania. Mogą być używane jak klasyczne lampy przepływowe, w obecności ludzi, a także jak lampy bezpośredniego działania, po opuszczeniu pomieszczenia przez personel oraz pacjentów.

Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania 

Świetlówka umieszczona jest na zewnątrz, jest widoczna, a więc promieniowanie działa bezpośrednio na wszelkie drobnoustroje. Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania znajdują zastosowanie tam, gdzie możliwe jest opuszczenie danego pomieszczenia przez wszystkich użytkowników. 

Ponadto, wyróżnia się także podział lamp bakteriobójczych ze względu na sposób mocowania: sufitowe, ścienno-sufitowe, na statywie.

Jak są zbudowane?

Budowa lamp bakteriobójczych zależna jest od ich rodzaju:

  • lampy przepływowe posiadają filtry, przez które powietrze przechodzi i które oczyszczają je z zanieczyszczeń oraz komorę przepływową UV-C, w której dezynfekowane jest powietrze;
  • lampy przepływowe dwufunkcyjne zbudowane są tak, jak powyższe, ale dodatkowo posiadają zewnętrzny promiennik bezpośredniego działania;
  • lampy bezpośredniego działania posiada promiennik UV umiejscowiony na zewnątrz oraz obudowę promiennika.

Lampy bakteriobójcze - czy są szkodliwe?

Lampa bakteriobójcza, odpowiednio zastosowana, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Jedynie bezpośrednie promieniowanie, jakie emituje lampa bakteriobójcza przepływowa dwufunkcyjna oraz lampa bakteriobójcza bezpośredniego działania może powodować skutki uboczne negatywne dla organizmu ludzkiego, m.in. w postaci podrażnień skóry czy zapalenia spojówek.
Zatem, lampy bakteriobójcze - czy są szkodliwe? Ich działanie nie powoduje skutków ubocznych i jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, pod warunkiem, że są odpowiednio stosowane:

  • lampy przepływowe - mogą być uruchamiane podczas przebywania ludzi w pomieszczeniu,
  • lampy przepływowe dwufunkcyjne - kiedy zewnętrzny promiennik nie jest uruchamiany, mogą działać, kiedy w pomieszczeniu znajdują się ludzie, z kolei wraz z promiennikiem powinny być uruchamiane w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa,
  • lampy bezpośredniego działania - powinny być stosowane po opuszczeniu pomieszczenia przez wszystkich użytkowników.

Dodatkowo, aby lampy bakteriobójcze nie były szkodliwe dla zdrowia oraz otoczenia, warto przestrzegać zasad ich odpowiedniego użytkowania w zakresie ustawienia oraz stosowanych żarówek.

Aby lampa bakteriobójcza działała prawidłowo, należy:

  • zamontować ją na odpowiedniej wysokości,
  • zadbać o odpowiednią odległość między lampą a meblami,
  • zapewnić odpowiednią odległość między lampą a stołem zabiegowym,
  • regularnie wymieniać i czyścić żarówki,
  • wybierać żarówki o mocy odpowiednio przystosowanej do danego modelu.

Wiedząc, jak używać lamp bakteriobójczych nie należy obawiać się skutków ubocznych, a przeciwnie - można korzystać z możliwości pracy w sterylnych warunkach, jakie zapewnia urządzenie.

Dlaczego warto inwestować w lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze działają skutecznie i nie są szkodliwe dla zdrowia. Nie bez powodu lampa bakteriobójcza znajduje zastosowanie w tak wielu placówkach medycznych. Tego typu urządzenie pozwala przede wszystkim:

  • skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób,
  • zapobiec zakażeniom szpitalnym,
  • zapewnić odpowiedni poziom czystości mikrobiologicznej pomieszczeń,
  • zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi,
  • uniknąć stosowania dezynfekujących preparatów chemicznych, które mogłyby powodować skutki uboczne dla zdrowia,
  • zapobiec przenoszeniu się zanieczyszczeń na inne oddział.

Lampa bakteriobójcza odpowiednio zastosowana nie powoduje skutków ubocznych, dzięki niej możliwy jest bezpieczny proces dezynfekcji. Dodatkowo, jest to jedna z najskuteczniejszych metod, a warto pamiętać, że optymalna czystość mikrobiologiczna wpływa zarówno na jakość usług realizowanych przez placówkę medyczną, jak i na bezpieczeństwo wszystkich, przebywających w niej osób.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl