Aparat CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) to urządzenie medyczne stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Osoby mierzące się z obturacyjnym bezdechem sennym mają wiele wątpliwości odnośnie tego, czy aparat będzie w stanie im pomóc i czy jest to odpowiednie rozwiązanie. W artykule przedstawimy, jak działa aparat do spania i dlaczego warto wdrożyć aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego.
Na czym polega działanie aparatu na sen?
Aparat CPAP lub autoCPAP to urządzenie używane do leczenia bezdechu sennego, którego głównym celem jest utrzymanie drożności dróg oddechowych podczas snu. Działa poprzez generowanie stałego strumienia powietrza pod dodatnim ciśnieniem, które utrzymuje tkanki gardła w stabilnej pozycji, zapobiegając ich zapadaniu się i blokowaniu przepływu powietrza.
Powietrze jest pompowane przez specjalne urządzenie, a następnie przekazywane przez elastyczną rurę do maski, którą pacjent nosi na twarzy podczas snu.
Dodatnie ciśnienie powietrza z aparatu CPAP usztywnia górne drogi oddechowe, zapobiegając ich zapadaniu się podczas oddychania. To z kolei uniemożliwia przerwy w oddychaniu typowe dla OBS i poprawia jakość snu.
Przed snem zakłada się maskę i uruchamia aparat. Podczas snu delikatny strumień powietrza pod ciśnieniem utrzymuje drożność dróg oddechowych, zapobiegając bezdechom i chrapaniu. Nie można zapominać także o monitorowaniu Aparat CPAP może rejestrować dane dotyczące terapii, takie jak czas użytkowania, poziom ciśnienia i zdarzenia związane z oddychaniem. Lekarz analizuje te dane podczas wizyt kontrolnych, aby ocenić skuteczność leczenia i dokonać ewentualnych korekt.
Maski CPAP mogą być nosowe, obejmujące obszar od nasady nosa do górnej wargi, lub pełnotwarzowe, które zakrywają zarówno nos, jak i usta.
Jak wybrać dobry aparat cpap na bezdech senny?
Dużym błędem popełnianym przez użytkowników jest rozpoczynanie terapii bez konsultacji z lekarzem i bez przeprowadzenia procesu miareczkowania (także w przypadku aparatów automatycznych). Pomijając ten krok, bardzo trudno jest dobrać odpowiednie terapeutyczne ciśnienie, a ma ono niebagatelne znaczenie do komfortowego wdychania i wydychania powietrza. Ponadto próbna noc w obecności lekarza pozwala zweryfikować skutki uboczne metody leczenia. Niekiedy zdarza się, że pacjenci źle reagują na terapię.
W momencie gdy wykonasz badanie polisomnograficzne i miareczkowanie, dopiero wtedy jesteś w stanie podjąć świadomą decyzję na temat zakupu prawidłowego urządzenia.
Skuteczne leczenie bezdechu sennego wspomagane aparatem CPAP
Skuteczna terapia cpap wymaga innowacyjnych rozwiązań, które pomogą pozbyć się negatywnych skutków obs, w tym m.in.:
- uciążliwego chrapania,
- senności w ciągu dnia,
- zaburzonej koncentracji.
Leczenie bezdechu sennego aparatem cpap wyeliminuje epizody zatrzymania oddechu i pozwala spokojnie zasnąć bez obaw o przestoje w dostawie tlenu. Warto jednak skonsultować się z lekarzem i odbyć „próbną” noc z aparatem. W rzadkich przypadkach może okazać się, że pacjenci źle reagują na terapię cpap i mogą wystąpić różne zaburzenia oddechu, które niekoniecznie były widoczne w badaniu polisomnograficznym.