Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Nebulizator – cena, zastosowanie i rodzaje

Nebulizator – cena, zastosowanie i rodzaje

Nebulizator medyczny wykorzystywany jest do podawania leków w postaci płynnej, które zamieniają się w małą mgiełkę. Znalazł swoje zastosowanie w leczeniu infekcji i chorób przewlekłych układu oddechowego. Jest alternatywą dla leków podawanych doustnie – syropów, kropli i tabletek. Nebulizator medyczny często jest nazywany również inhalatorem – czy słusznie? Czym się różnią oba te urządzenia? Jaki jest ich koszt i czym charakteryzują się dobre inhalatory? 

Nebulizator medyczny a inhalator 

Nie do końca błędem jest utożsamianie nebulizatora medycznego z inhalatorem. Prawdą jest, że każdy nebulizator jest inhalatorem, ale nie każdy inhalator jest nebulizatorem. 

Zadaniem inhalatora jest zamiana leku w formie proszku lub zawiesiny w aerozol. Właśnie w takiej postaci lek skutecznie dociera do dróg oddechowych, tam, gdzie jest źródło infekcji. Nebulizator medyczny jest inhalatorem. Jest urządzeniem wielokrotnego użytku, który odpowiada za rozbicie leku płynnego na cząstki aerozolu. 

Co więcej, niektóre inhalatory nie najlepiej sprawdzają się w przypadku dzieci, dotyczy to modeli ciśnieniowych i proszkowych. Aby substancja dotarła do układu oddechowego, należy zsynchronizować wdech z momentem, w którym lek zostaje podany. Nie jest to konieczne przy nebulizatorze medycznym. 

Nebulizator medyczny może być zasilany bateriami lub prądem. Roztwór bądź lek umieszcza się w specjalnej komorze, z której następnie jest on pobierany i zamieniany w aerozol. Wdychany jest on przez maskę lub ustnik. 

Nebulizator medyczny – rodzaje 

W zależności od mechanizmu działania wyróżnić można 3 podstawowe rodzaje nebulizatorów medycznych:

  • Nebulizator ultradźwiękowy – ma niewielkie rozmiary i jest cichy podczas pracy. Znajdujący się w nim wibrator piezoelektryczny generuje drgania o częstotliwości 2-3 mln/s, które następnie docierają do zbiornika z lekiem. Nie można z niego jednak korzystać przy okazji każdego leku. Nie nadaje się do podawania m.in. antybiotyków i sterydów
  • Nebulizator pneumatyczny – znajduje się w nim kompresor, który wytwarza sprężone powietrze, przepływające przez zbiornik z lekiem i zamieniające go w małe kropelki. Można przy jego pomocy podawać praktycznie każdy lek. Jego wadą jest głośna praca 
  • Nebulizator membranowy – obecna jest w nim cienka membrana z małymi otworami, przez które jest tłoczony lek zamieniany na kropelki aerozolu. Membranowy nebulizator medyczny jest lekki i można z niego korzystać praktycznie przy każdej substancji. Cena nebulizatora membranowego jest podobna do poprzednich modeli, jednak trzeba pamiętać, że wymaga on okresowej wymiany membrany

Dobre inhalatory – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Na pewno trzeba się zastanowić, jakie zastosowanie będzie miał nebulizator medyczny. Jeśli będą z niego korzystały dzieci, to warto, aby był cichy i poręczny. Chcąc podawać za jego pomocą antybiotyki lub sterydy, trzeba wykluczyć ultradźwiękowy nebulizator medyczny. 

Dobre inhalatory pozwalają na podawanie leków i substancji o cząsteczkach w każdej wielkości. Przykładowo cząsteczki o rozmiarze powyżej 8 μm zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, a więc w obszarze gardła, nosa i jamy ustnej. Z kolei cząsteczki o rozmiarze 0,5-3 μm przedostają się aż do pęcherzyków płucnych. Kluczowe dwa parametry przy wyborze inhalatora to MMAD – średnia aerodynamiczna wielkość cząstek i REF – frakcja respirabilna wskazująca na procentową zawartość cząsteczek mniejszych niż 5 μm. 

Na pewno w zestawie z nebulizatorem medycznym powinny znajdować się dodatkowe akcesoria, jak maseczki w 2 rozmiarach i ustnik. Poza tym łatwość jego obsługi też nie jest bez znaczenia. Jeśli będzie używany też w trakcie wyjazdów, to najlepiej sprawdzą się dobre inhalatory, ale w małym rozmiarze. 

Ile kosztuje nebulizator? Cena a jakość 

Koszt inhalatora to najczęściej minimum 100 zł, chociaż są modele nieco tańsze. Te zazwyczaj są mobilnymi urządzeniami o niewielkiej wydajności. Cena nebulizatora to średnio 200-300 zł. Bardzo dużo zależy jednak od jego rodzaju. Profesjonalny nebulizator medyczny to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Jest on przeznaczony do użytku w placówkach medycznych. Na co dzień dobrze sprawdzi się zdecydowanie mniej zaawansowane, ale równie dobre jakościowo urządzenie, którego koszt to 150-300 zł. 

Z nebulizatorów korzystają przede wszystkim rodzice, dla których jest on ułatwieniem przy podawaniu leków i leczeniu infekcji dróg oddechowych. Świetnie sprawdza się nie tylko przy chorobach, ale też profilaktycznie w okresie wzmożonego ryzyka zachorowań. 
 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl