do kasy suma: 0,00 zł

Nowoczesne technologie w rehabilitacji - jak innowacyjne urządzenia zmieniają oblicze terapii?

Nowoczesne technologie w rehabilitacji - jak innowacyjne urządzenia zmieniają oblicze terapii?

Nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Nie inaczej jest medycynie i rehabilitacji. Innowacyjne rozwiązania pomagają zwiększyć efektywność terapii i pomóc pacjentom szybciej powrócić do częściowej lub pełnej sprawności - w zależności od przyczyny problemu. Jak nowoczesne urządzenia rewolucjonizują obraz współczesnej rehabilitacji? Na jakie warto zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźmy!

Znaczenie technologii w rehabilitacji

Specjaliści w obszarze fizjoterapii nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i kompetencje. Wszystko po to, aby jeszcze efektywniej pomagać pacjentom nie tylko w przywróceniu sprawności układu ruchu, ale także zniwelowaniu dolegliwości bólowych. To niezwykle ważne dla jakości ich codziennego życia.

Na co dzień fizjoterapeuci stosują tradycyjne formy terapii, w tym m.in. masaż tkanek głębokich, terapię powięziową i manualną, a także wykorzystują potencjał specjalistycznych urządzeń. Powszechnie też sięgają np. po autoadaptacyjną elektroterapię ENF, której głównym celem jest przyspieszenie procesu regeneracji tkanek.

Warto jednak mieć na uwadze to, że obraz współczesnej rehabilitacji zaczyna się dynamicznie zmieniać. W dużej mierze dzieje się tak za sprawą innowacyjnych metod leczenia. Nowoczesne technologie odgrywają coraz bardziej istotną rolę w pracy z pacjentami. Wykorzystują m.in. rozwiązania z zakresu biotechnologii, IT, sztucznej inteligencji i wielu innych, dzięki czemu fizjoterapia staje się dziedziną interdyscyplinarną. Efekt? Większa precyzja w diagnozowaniu schorzeń, co przekłada się na odpowiednie dopasowanie planu terapii. W grę wchodzi także przyspieszenie postępów u pacjentów korzystających z funkcjonalności nowoczesnych urządzeń.

Technologia w rehabilitacji - nowe urządzenia i ich funkcje

Rola technologii w fizjoterapii ma tendencję zwyżkowa, dlatego w przyszłości można spodziewać się kolejnych przełomów na tym obszarze. Jednak z jakich możliwości można korzystać już teraz?

Roboty rehabilitacyjne

Robotyka w rehabilitacji prężnie rozwija się już od początku XXI wieku. Obecnie można korzystać z jej funkcjonalności w terapiach wielu rodzaju schorzeń układu ruchu, które mogą mieć różne przyczyny. Mowa m.in. o takich jak udary, urazy kręgosłupa czy też choroby o podłożu neurologicznym.

Wykorzystanie robotów rehabilitacyjnych w procesie terapii pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ponadto wyróżniają się ogromnym potencjałem w zakresie kontroli ruchu kończyn górnych i dolnych. To niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z ich ograniczoną mobilnością.

Wspomniane roboty zapewniają możliwość wielokrotnego powtarzania danego ćwiczenia w identyczny sposób. Skutecznie usprawniają proces nauki naturalnych ruchów ciała. Ponadto zastosowane w nich systemy monitorowania pozwalają na bieżąco kontrolować postępy pacjenta i wprowadzać ewentualne zmiany w planie fizjoterapii.

Wśród najpopularniejszych przykładów robotów rehabilitacyjnych ważne miejsce zajmują egzoszkielety. Zostały zaprojektowane głównie z myślą o reedukacji chodu u pacjentów, u których doszło do urazu rdzenia kręgowego. Roboty wykorzystują nowoczesne technologie do nauki funkcji motorycznych, a ich zakres wsparcia może być regulowany. Zwróć uwagę m.in. na R-GAIT Robot do reedukacji chodu dostępny w naszej ofercie.

W rehabilitacji kończyn górnych często wykorzystuje się dedykowane egzoszkielety robotyczne. Umożliwiają one wykonywanie swobodnych ruchów z wykorzystaniem dużej przestrzeni roboczej. W niektórych modelach producenci wykorzystują potencjał wirtualnej rzeczywistości, o której zaraz opowiemy.

Neurorehabilitacja i rehabilitacja funkcjonalna

Najnowsze rozwiązania technologiczne mocno zaznaczyły swoją obecność także w takich dziedzinach jak neurorehabilitacja i rehabilitacja funkcjonalna. Pierwsza skupia się na leczeniu i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami układu nerwowego. W jej procesie nadrzędna jest pionizacja - bardzo istotna na drodze do powrotu do sprawności.

Rehabilitacja funkcjonalna - inaczej nowoczesna neurorehabilitacja - jest skupiona na systemie diagnozowania, leczeniu, rehabilitacji i treningu pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi. Wśród dedykowanych jej urządzeń na uwagę zasługuje m.in. innowacyjny System rehabilitacji funkcjonalnej Neuroforma. Z jego pomocą możliwa jest integracja nowoczesnych technologii komputerowych z zasadami rehabilitacji neurologicznej. Takie działanie przekłada na możliwość jej personalizacji. Pacjenci mogą również szybciej odzyskiwać sprawność dzięki diagnostyce i treningowi rehabilitacyjnemu na platformie statyczno-dynamicznej Huber 360 Evolution. Stymuluje ona układ nerwowo-mięśniowy zapewniając trening, który uwzględnia podstawy ruchu takie jak wytrzymałość, postawa i równowaga, siła mięśniowa, a ponadto gibkość i mobilność.

Wirtualna rzeczywistość w służbie rehabilitacji

Wirtualna rzeczywistość (VR) to technologia przyszłości, która stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie rehabilitacji. Pozwala na czerpanie korzyści z połączenia wirtualnego środowiska z funkcjonalnością nowoczesnych robotów rehabilitacyjnych, zapewniając tym samym lepsze efekty fizjoterapii.

Technologia VR sprawia, że cały proces jest bardziej atrakcyjny dla pacjenta. Symulacja różnych aktywności takich jak np. jazda na rowerze czy spacer po górach często przekłada się na większe zaangażowanie podczas wykonywania zaleconych ćwiczeń. Przestają być przykrym obowiązkiem, a stają się przyjemnością.

Pacjenci mogą korzystać nie tylko z gogli VR, ale także specjalnych kontrolerów. Dzięki temu poprawia się ich sprawność manualna i kognitywna. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób po udarach, jest m.in. wirtualny symulator czynności życia codziennego (ADL). Z jego pomocą mogą na nowo uczyć się tych podstawowych, takich jak chociażby podnoszenie przedmiotów czy przenoszenie ich z miejsca na miejsce.

Technologie do diagnostyki i analizy ruchu

Wśród technologii wykorzystywanych do oceny stanu pacjenta wyróżniają się między innymi systemy analizy ruchu 3D. Mamy tu do czynienia z rejestrującymi ruch w czasie rzeczywistym kamerami i sensorami. Z pomocą systemów możliwa jest ocena nie tylko wzorców chodu, ale także postawy, a ponadto funkcji kończyn.

Na uwagę zasługują również platformy stabilometryczne, pomocne w ocenie koordynacji i równowagi w terapii neurologicznej i sportowej. Za przykład może posłużyć urządzenie PROKIN 252 umożliwiające ocenę proprioceptywno-stabilometryczną.

Jak nowoczesne technologie poprawiają wyniki terapii?

Wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego nie tylko w tradycyjne sprzęty, ale również nowoczesne urządzenia wiąże się z szeregiem korzyści. Stawianie na innowacyjne technologie to duże ułatwienie zarówno dla rehabilitantów, jak i pacjentów.

Można przede wszystkim liczyć na spersonalizowanie planu leczenia i przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Ponadto nowe metody fizjoterapii nierzadko pozwalają na uzyskanie szybszych rezultatów, co pozytywnie wpływa na motywację do regularnych ćwiczeń. Większe zaangażowanie pacjentów wynika także m.in. ze wspomnianej technologii VR - interaktywne środowisko poprawia ogólne odczucia i może również odwrócić uwagę od bólu.

Nowoczesne technologie w procesie rehabilitacji - podsumowanie

Nowoczesna technologia to przyszłość fizjoterapii. Dzięki niej staje się ona coraz bardziej skuteczna i efektywna. Innowacyjne rozwiązania skupiają się nie tylko na efektywności samych ćwiczeń, ale również m.in. na szczegółowej analizie danych i diagnostyce.

Sprawdź ofertę sklepu Ronomed i postaw na nowoczesne urządzenia do rehabilitacji, które zmieniają oblicze fizjoterapii o 180 stopni.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl