
Piłka do ćwiczeń to jedno z najbardziej wszechstronnych akcesoriów do rehabilitacji, w tym w domowych warunkach. Jednak aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy dobrać ją odpowiednio do swoich potrzeb i warunków fizycznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze piłki do ćwiczeń, aby trening w domu był nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny? Sprawdź!
Czym jest piłka rehabilitacyjna i do czego służy?
Piłka rehabilitacyjna na pozór niczym nie różni się od tej tradycyjnej, gumowej, która dostępna jest niemal w każdym sklepie sportowym, a nawet supermarkecie. W rzeczywistości jednak modele przeznaczone do celów terapeutycznych to wyroby medyczne. Ich zadaniem jest wsparcie przy wykonywaniu ćwiczeń przez pacjentów zmagających się z ograniczoną mobilnością wskutek choroby lub urazu. Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną pomagają również osobom, które pragną poprawić swoją koordynację ruchową, skorygować wady postawy czy też wzmocnić wybrane partie mięśni.
Piłki rehabilitacyjne wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem - nie tylko w fizjoterapii ortopedycznej, ale też m.in. neurologicznej, okołoporodowej, a nawet pediatrycznej. Z ich pomocą można stworzyć urozmaicony plan treningowy, co przekłada się na zwiększenie jego atrakcyjności w oczach pacjenta.
Nie bez znaczenia jest również ich wysoka jakość wykonania. Wynika to z faktu, że muszą one zapewniać stabilność i bezpieczeństwo podczas zajęć terapeutycznych. Nie można odmówić im zwiększonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto producenci często stosują systemy przeciwdziałające utracie powietrza z piłki po jej przypadkowym uszkodzeniu. Efekt? Ochrona przed bolesnym upadkiem, który może spowodować nie tylko ból, ale przede wszystkim blokadę psychiczną przed ponownym skorzystaniem z tego akcesorium.
Kto powinien ćwiczyć z piłką?
Ćwiczenia z piłką przynoszą wiele korzyści pacjentom zmagającym się z różnymi dolegliwościami. Są polecane szczególnie osobom, które zmagają się problemami kręgosłupa i mają przeciwwskazania do innych form aktywności.
Ponadto odpowiednio zaplanowany trening z piłką przyczynia się do poprawy równowagi, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które mają trudności z zachowaniem balansu ciała. Podczas ćwiczeń angażujesz do pracy wiele partii mięśni, co pozytywnie wpływa na koordynację ruchową.
Piłka do ćwiczeń to akcesorium, które pozwala wzmocnić mięśnie - dotyczy to zwłaszcza modeli lekarskich, jak i gimnastycznych. Z ich pomocą można zaplanować efektywny trening siłowy, dopasowany do indywidualnych predyspozycji i stanu zdrowia.
Piłka jest także nieocenionym wsparciem w procesie rehabilitacji po urazach. Pomaga ona w stopniowym powrocie do pełnej sprawności, co w dużej mierze wynika z możliwości dostosowywania poziomu intensywności ćwiczeń do aktualnych potrzeb każdego pacjenta. Nie bez znaczenia pozostaje również zwiększenie elastyczności - zakresu ruchu w stawach - co pozwala przyspieszyć proces leczenia.
Ćwiczenia z piłką są także znakomitym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży i po porodzie. W grę wchodzi nie tylko profilaktyka kręgosłupa, ale także m.in. wzmocnienie mięśni dna miednicy. Do tego dochodzi również rozluźnienie i redukcja stresu.
Piłki rehabilitacyjne powszechnie znajdują zastosowanie również w terapiach dziecięcych - np. u pacjentów ze zdiagnozowanym porażeniem mózgowym czy innymi chorobami na tle neurologicznym.
Korzyści z ćwiczeń z piłką rehabilitacyjną - o czym należy pamiętać ćwicząc w domu?
Ćwiczenia z piłką przynoszą szereg korzyści prozdrowotnych i relaksacyjnych. Warto przede wszystkim podkreślić ich uniwersalność - jest to dobra forma aktywności dla wszystkich, bez względu na wiek, problemy zdrowotne czy ewentualne kontuzje. Kluczem do sukcesu jest jednak przygotowanie indywidualnego planu.
Trening z wykorzystaniem piłki do ćwiczeń pomaga wzmocnić wszystkie grupy mięśniowe, a także przyczynia się do rozluźnienia kręgosłupa. Ponadto poprawia koordynację ruchową i równowagę, a także jest wsparciem na drodze do wypracowania odpowiednich nawyków zarówno podczas siedzenia, jak i chodzenia. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie ruchomości w stawach, a tym samym, ich elastyczności i przeciwdziałanie bolesnym kontuzjom.
Co ważne, piłka do ćwiczeń może stanowić nie tylko wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych. To przyrząd, który z powodzeniem wykorzystasz podczas domowego treningu. Umożliwia wykonywanie ćwiczeń o różnym stopniu intensywności i zaawansowania. Przed ich rozpoczęciem warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w przygotowaniu zestawu dopasowanego do Twojego stanu zdrowia i aktualnego zakresu mobilności. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do ewentualnego zaostrzenia się dolegliwości.
Pamiętaj o tym, aby przed ćwiczeniami właściwymi przeprowadzić rozgrzewkę. Dzięki niej przygotujesz wszystkie mięśnie do wysiłku. Zacznij od pracy nad ich dużymi partiami, sukcesywnie wdrażając ćwiczenia kierunkowe. Po treningu nie zapomnij o rozciąganiu.
Piłki do ćwiczeń rehabilitacyjnych - jak dobrać rozmiar?
Wybór piłki rehabilitacyjnej nie powinien być przypadkowy. Ważne jest to, aby jej średnica była odpowiednio dobrana do Twojego wzrostu. Jest to niezwykle ważne na drodze do komfortowego, i co najważniejsze, prawidłowego i bezpiecznego wykonywania ćwiczeń.
Zatem jaki rozmiar piłki wybrać?
- piłka dla dzieci - poniżej 55 cm średnicy,
- 150 a 160 cm wzrostu - 55 cm średnicy,
- 160 a 170 cm wzrostu - 65 cm średnicy,
- 180 a 190 cm wzrostu - 85 cm średnicy.
Dostępne są również modele o średnicy 22 cm, które znakomicie sprawdzają się przy wzmacnianiu mięśni pośladków i przywodzicieli, jak również podczas ćwiczeń w podporze przodem na piłce. Twój wzrost w takich przypadkach nie odgrywa większej roli.
Przy wyborze piłki rehabilitacyjnej kieruj się również jej wagą. Musi być ona na tyle mocna, aby utrzymać ciężar ciała, ale przy tym lekka, abyś mógł ją łatwo przenosić. Nie bez znaczenia jest także jej twardość - im większa, tym trudniejsza do opanowania. Kluczem do sukcesu jest cel terapeutyczny - w sklepie Ronomed znajdziesz modele idealne np. do wzmocnienia mięśni, takie jak piłka lekarska TB.
Zwróć uwagę także na strukturę - może być gładka lub posiadać wypustki. Pierwszy wariant polecany jest do ćwiczeń, które nie wymagają pobudzenia receptorów skóry. Drugi natomiast znakomicie sprawdza się dla osób, które zmagają się z zaburzeniami czucia lub chcą powrócić do sprawności po urazach, w wyniku których doszło do naruszenia wspomnianych receptorów.
Piłki do ćwiczeń - rodzaje
W naszym asortymencie znajdziesz kilka podstawowych rodzajów piłek do ćwiczeń, dzięki czemu dostosujesz ich właściwości do indywidualnych potrzeb.
Piłki gimnastyczne wyróżniają się elastycznością. Najczęściej znajdują zastosowanie w ćwiczeniach stabilizacyjnych, wzmacniających mięśni brzucha, jak również pleców i nóg. Ponadto wspomagają równowagę, koordynację ruchową i postawę.
Piłki lekarskie są stosunkowo ciężkie - mogą ważyć od 1 do nawet 10 kg. Pokryte są antypoślizgowym materiałem, który poprawia ich przyczepność. Znakomicie sprawdzają się w treningu siłowym i wytrzymałościowym.
Piłki sensoryczne posiadają specjalne wypustki, które pobudzają receptory skórne. Wykorzystywane są m.in. w ćwiczeniach korekcji wad postawy czy też treningu ogólnorozwojowym. Ponadto wzmacniają mięśnie grzbietu, zwiększają ruchomość w stawach i poprawiają koordynację przy dolegliwościach neurologicznych.
Ćwiczenia z piłką - przeciwwskazania
Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną, choć niezwykle uniwersalne i bezpieczne, w niektórych przypadkach mogą być niewskazane. Dotyczy to m.in. stanów po złamaniach kości lub zwichnięciu stawów, obrzęków kończyn czy też stanów zapalnych w stawach. Trening z piłką należy również odłożyć na później, jeśli czujesz ból podczas wykonywania ćwiczeń.