do kasy suma: 0,00 zł

Podstawowe parametry lampy zabiegowej

Podstawowe parametry lampy zabiegowej

Jakość oświetlenia medycznego znacząco wpływa na jakość pracy lekarza, a także poprawność wykonywania zabiegów. Dotyczy to każdego obszaru medycyny, zarówno stomatologii i okulistyki, jak i chirurgii oraz diagnostyki. Lampa zabiegowa musi charakteryzować się odpowiednią jakością i parametrami światła, jak również ergonomią i funkcjonalnością. Co szczególnie powinno zwrócić Twoją uwagę przy zakupie lampy zabiegowej? 

Natężenie światła w lampach zabiegowych 

Określa się je dwoma jednostkami. Pierwsza z nich to lumeny oznaczające ilość wyemitowanego światła. Druga to luksy, będące informacją, jaka ilość światła dotrze do obszaru oświetlanego. Lx w przypadku lamp zabiegowych zależą od odległości lampy od pola roboczego. Wartość ta powinna wynosić 50 cm. Zgodnie z obowiązującą normą EN 60601-2-41 :2000 lampa zabiegowa powinna charakteryzować się natężeniem światła na poziomie minimum 40.000 lux. Im ta wartość jest większa, tym lepsze oświetlenie. Przykładowo lampa Alfa Flex cechuje się natężeniem światła na poziomie 60.000 lx. 

Oczywiście są takie dziedziny medycyny, które wymagają regulacji natężenia światła w zależności od rodzaju zabiegu. Przykładem jest chirurgia oraz sala operacyjna, na której wykonywane są zabiegi o różnej specyfice. 

Lampa zabiegowa, a temperatura barwowa 

Drugim ważnym parametrem lampy zabiegowej jest temperatura barwowa, która jest miarą wrażenia koloru światła białego emitowanego przez lampę. Mierzy się ją w Kelvinach. Temperatura barwowa 5300 – 6000 K określana jest jako chłodna. Wartość poniżej 3300 K to temperatura barwowa ciepła. 

Lampa zabiegowa powinna mieć temperaturę barwową na poziomie 4000 -5000K. Pozwala to na dobre odwzorowanie kolorów i jednocześnie na precyzyjne oświetlenie pola roboczego. Optymalną wartością jest 4400 K, jaką cechuje się m.in. lampa Solis 60 .

Współczynnik odwzorowania barw

Jest to wskaźnik Ra, który określa, w jaki sposób zostaną odwzorowane barwy po skierowaniu na nie światła. Podczas zabiegów jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala na precyzyjne rozpoznanie i rozróżnienie tkanek, a także dostrzeżenie różnic w strukturach. Ra ma wartość 0-100, przy czym najwyższa to odwzorowanie barw porównywalne do światła dziennego. Lampa zabiegowa powinna mieć Ra na poziomie minimum 85, jednak najlepiej, jeśli będzie to wartość większa niż 90. Lampa zabiegowa Alfa Flex ma współczynnik równy 94 Ra, z kolei Solis 60 – 96 Ra. 

Funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu lampy zabiegowe 

Nie tylko parametry samego światła mają wpływ na wybór odpowiedniej lampy zabiegowej. Należy ją pod względem funkcjonalności dostosować do rodzaju wykonywanych zabiegów. Pomocna okazuje się funkcja zmiany położenia lampy. Dobrze jest, kiedy można ją ustawić w dowolnej pozycji, bliżej lub dalej od pola roboczego. Ciekawą funkcją jest „bezdotykowe” sterowanie z trójstopniową regulację natężenia światła, które posiada lampa Solis 60. Cena takiej lampy jest jednak wyższa, niż w przypadku mniej zaawansowanych modeli. Ponadto jest ona dostępna w kilku wariantach. Można wybrać lampę statywową, ścienną, sufitową i sufitową podwójną. To pozwala dostosować ją do możliwości montażu w konkretnym gabinecie. 

Oświetlenie pola roboczego podczas zabiegu zapewnia komfort pracy zespołowi medycznemu. Od jakości światła i jego ustawień zależy, jak szczegółowe zabiegi lekarz może wykonać. Nowoczesne lampy zabiegowe przystosowane są do obecnych wysokich standardów w placówkach medycznych. Pozwalają zapewnić odpowiednie warunki pracy, które z kolei są niezbędne do zaawansowanego leczenia.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl