Towarzyszą Ci częste skurcze mięśni i drętwienie kończyn? Objawy złego krążenia występują także pod postacią zawrotów głowy, szumy uszne lub ból w klatce piersiowej. Prawie 2 mln Polaków choruje z powodu problemów z krążeniem. A 175 tys. Polaków każdego roku umiera z przyczyn kardiologicznych. Odpowiedni przepływ krwi i limfy warunkuje życie w zdrowiu na lata. Jakie techniki masażu są w stanie zwiększyć przepływ krwi? Podpowiadamy w artykule.
Objawy i oznaki problemów z krążeniem krwi
Problemy z przepływem krwi mogą manifestować się różnymi objawami, zależnie od rodzaju zaburzeń, ich nasilenia i lokalizacji. Poniżej znajduje się lista ogólnych objawów, które mogą wskazywać na problemy z krążeniem krwi:
- Ból w klatce piersiowej: Może to być wynikiem niedokrwienia serca (choroba wieńcowa) lub zatoru tętnicy wieńcowej.
- Ból nóg: Ból, skurcze mięśni, uczucie ciężkości nóg, lub zmęczenie nóg mogą wynikać z zaburzeń krążenia, takich jak miażdżyca tętnic nóg.
- Bladość skóry: Niedostateczne natlenowanie tkanek może prowadzić do bladości skóry.
- Obrzęki: Zatrzymywanie płynów w tkankach, zwłaszcza w obrębie nóg, może być wynikiem problemów z krążeniem limfatycznym lub żylnym.
- Mrowienie lub drętwienie: Niedostateczne ukrwienie może powodować uczucie mrowienia, drętwienia lub oziębienia w różnych częściach ciała.
Poprawa krążenia dzięki masażowi
Rodzaj masażu, który pomaga stymulować krążenie krwi oraz limfy to drenaż limfatyczny. Jest to masaż polegający na ruchach przesuwających i uciskających w kierunku węzłów chłonnych. Masaż usprawnia i pobudza przepływ krwi, przez co przeciwdziała uczuciu ciężkich nóg, likwiduje skurcze czy bóle kończyn. Aby wykonać masaż, warto użyć specjalnego masażera, który jest do tego przeznaczony.
Innym rozwiązaniem niezbędnym we wspomaganiu układu krwionośnego jest specjalna mata na plecy, a konkretniej mówiąc mata do akupresury. Jest to rodzaj maty wyposażonej w specjalne niewielkie, ostre kółeczka, zwykle wykonane z plastiku. Mata ta jest projektowana tak, aby umożliwiać wykonywanie akupresury poprzez położenie na niej ciała. Akupresura to technika terapeutyczna, która bazuje na naciskaniu określonych punktów na ciele, mających wpływ na energię życiową i regulowanie przepływu energii. Maty te są zaprojektowane, aby dawały podobne doznania i efekty jak przy masażu akupresurowym. Korzystanie z maty na plecy może mieć pozytywny wpływ na:
- zwiększenie przepływu krwi,
- redukcję stresu,
- relaks i odprężenie,
- łagodzenie bólów pleców i głowy,
- zmniejszenie napięcia mięśni.
Korzystając z maty nie dość, że poprawimy przepływ krwi, to jeszcze zafundujemy sobie masaż relaksacyjny.
EMS z kolei to technika polegająca na elektrostymulacji mięśni. W trakcie zabiegu mięśnie są poddawane impulsom elektrycznym, które prowadzą do wzmocnienia mięśni, poprawy krążenia krwi i limfy oraz zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Urządzenia EMS to sprzęt rehabilitacyjny, który bardzo często znajduje zastosowanie w rehabilitacji osób ze skłonnościami do atrofii mięśni oraz w leczeniu przewlekłego bólu. Metoda świetnie sprawdzi się też w celu redukcji napięć mięśniowych.
Wymienione wyżej sposoby na masaż z pewnością przyniosą ulgę i zapewnią odpowiednią stymulację układu krążenia. Jednak warto pamiętać, że tak naprawdę każdy masaż w jakimś stopniu jest w stanie pobudzić nasz układ naczyniowy do efektywniejszej pracy. Ponadto korzystanie z masaży nie zwalnia nas z regularnej aktywności fizycznej i trzymania zdrowej diety, które są głównymi czynnikami warunkującymi dobre samopoczucie i zapewniają zdrowe i mocne żyły, które są w stanie zapewnić odpowiednie krążenie.