Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Rehabilitacja w zaciszu domowym: Jak przygotować się do rehabilitacji domowej?

Rehabilitacja w zaciszu domowym: Jak przygotować się do rehabilitacji domowej?

Osoby skierowane na rehabilitację, przeważnie muszą udawać się do specjalnych placówek, w których pacjent poddawany jest masażom rehabilitacyjnym. Często jednak osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie są w stanie same umówić się i dotrzeć do ośrodków opieki zdrowotnej nfz. W takiej sytuacji możliwe jest spotkanie z fizjoterapeutą w warunkach domowych. W jaki sposób przygotować się do rehabilitacji w domu, aby zabiegi przebiegły zgodnie z planem?

Rehabilitacja domowa wymaga obecności specjalisty

Rehabilitacja domowa pod okiem specjalisty jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze, specjalista może ocenić stan zdrowia pacjenta, dostosowując program rehabilitacyjny do jego indywidualnych potrzeb. Ponadto monitorowanie postępów przez profesjonalistę pomaga uniknąć urazów wynikających z nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń.

Skuteczność terapii wzrasta, gdy specjalista dostosowuje plan do aktualnych możliwości pacjenta. Indywidualne podejście to kolejny istotny element, uwzględniający specyficzne potrzeby i cele pacjenta. Specjalista może również kontrolować postęp i dostosowywać terapię, minimalizując ewentualne komplikacje.

Wsparcie psychiczne od specjalisty ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku długotrwałych problemów zdrowotnych. Motywacja pacjenta do przestrzegania planu może być zwiększona dzięki wsparciu specjalisty. Poprawa techniki wykonywania ćwiczeń to kolejny aspekt, gdzie specjalista może korygować technikę, co ma wpływ na skuteczność rehabilitacji i minimalizowanie ryzyka kontuzji.

Jakie warunki powinny panować w domu pacjenta, aby przeprowadzić fizjoterapię?

Fizjoterapia w domu z pewnością niesie wiele korzyści. Jednak o czym należy pamiętać, kiedy specjalista przychodzi do miejsca, w którym brakuje specjalistycznego wyposażenia?

Odpowiednia przestrzeń do ćwiczeń – pomieszczenie, w którym będzie odbywać się rehabilitacja lecznicza, powinno być względnie puste, aby była odpowiednia ilość miejsca do wykonywania danych czynności. Warto na czas zajęć powynosić niepotrzebne sprzęty, na podłodze położyć miękką wykładzinę.

Likwidacja niebezpieczeństw – zdemontuj wszelkie progi, pozbądź się ostrych krawędzi i śliskich powierzchni. Będzie to nieocenioną pomocą dla osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zadbaj także o odpowiednie oświetlenie, co tylko zminimalizuje możliwość nieszczęśliwego potknięcia.

Zorganizuj niezbędny sprzęt – pomimo tego, że w większości przypadków zabiegów z dojazdem do domu pacjenta, specjalista zabiera ze sobą niezbędny sprzęt, jednak warto zainwestować w urządzenia, które zapewnią osobie niepełnosprawnej komfort także po wyjściu rehabilitanta. Do takich sprzętów zaliczyć można łóżko rehabilitacyjne, które pozwoli regulować wysokość i położenie osoby, stale leżącej. Łóżko medyczne umożliwi odpowiednio zająć się osobą z niepełnosprawnością i zapewni łatwy dostęp fizjoterapeucie. O łóżko można się ubiegać w ramach świadczeń społecznych, tak samo z resztą można uzyskać bezpłatną rehabilitację domową na nfz. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do odpowiedniej placówki.

O czym powinien pamiętać fizjoterapeuta podczas rehabilitacji w domu?

Po pierwsze – systematyczność. Osoby, które przeszły skomplikowane operacje, chorują na rdzeniowy zanik mięśni, reumatoidalne zapalenie mięśni czy chorobę Parkinsona to bardzo wymagający pacjenci, którzy potrzebują cierpliwości i regularności w ćwiczeniach. Ponadto należy znać ich granice. Przeforsowanie lub zbyt intensywne ćwiczenia mogą dać odwrotny skutek. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie wsparcie psychiczne od członków rodziny. Moment, w którym nie jesteśmy w stanie samemu funkcjonować, jest dotkliwy i łatwo popaść choremu w depresję. A z kolei elektryczne łóżko rehabilitacyjne może okazać się kluczowe do przeprowadzenia skutecznej i przyjemnej serii zabiegów.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl