Skuteczna rehabilitacja może zostać przeprowadzona jedynie wtedy, gdy w jej trakcie wykorzystywane są odpowiednie urządzenia. W przeciwnym razie trudno jest mówić o długofalowej poprawie, która w znaczny sposób mogłaby przyczynić się do poprawy sprawności pacjenta. Stąd w gabinetach fizjoterapeutycznych oraz innych placówkach medycznych nie brakuje specjalistycznych urządzeń, takich jak rotor rehabilitacyjny. Jaki wybrać model i co warto wiedzieć o tym popularnym sprzęcie?
Czym jest rotor rehabilitacyjny?
Rehabilitacja to proces trudny i nierzadko skomplikowany, który zazwyczaj musi być prowadzony przez długi czas. Przy odpowiednim postępowaniu niewielkie zmiany są widoczne już na samym początku, jednak na gruntowną poprawę sprawności należy poczekać. Wymaga to dużej cierpliwości przede wszystkim ze strony samego pacjenta, który po pewnym czasie może poczuć pewną rezygnację.
W tej kwestii bardzo duże znaczenie ma dobór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego, który będzie chętnie wykorzystywany przez pacjenta. Ciągle powtarzające się czynności mogą być nużące, dlatego koniecznie należy zadbać o odczucia osoby rehabilitowanej. Jeśli będzie odczuwała satysfakcję związaną z wykonywanymi ćwiczeniami, to z pewnością można liczyć na dużo bardziej owocną współpracę.
W zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje się skuteczne urządzenie, jakim jest rotor rehabilitacyjny. Nawet jeśli pacjent wcześniej nie miał z nim do czynienia, to prostota obsługi z pewnością szybko sprawi, że sam chętnie skorzysta z tego sprzętu. Rotor rehabilitacyjny to urządzenie nieco przypominające swoim wyglądem rowerek stacjonarny. Podobieństwa występują przede wszystkim w budowie - to urządzenie wyposażone jest w dwa pedały, których można używać na różne sposoby.
Rotor rehabilitacyjny - jak ćwiczyć, aby osiągnąć poprawę sprawności?
Wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego powinno być różnorodne z oczywistych powodów. Do takich miejsc udają się pacjenci z różnymi schorzeniami oraz po operacjach - wszystkie te zdarzenia spowodowały u nich pojawienie się znacznych ograniczeń ruchowych. Z tego względu konieczne jest wdrożenie odpowiednich działań w celu przywrócenia ciała do optymalnego stanu, na nowo przyzwyczajając organizm do ruchu. Również w tym celu wykorzystuje się rotor rehabilitacyjny. Jak ćwiczyć na tym urządzeniu, aby widzieć widoczną poprawę?
Ilość serii oraz powtórzeń ustala specjalista prowadzący rehabilitację, ponieważ jest to kwestia indywidualna, która zawsze musi zostać dostosowana przede wszystkim do stanu pacjenta. Ćwiczenia na specjalnym rotorze rehabilitacyjnym mogą odbywać się zarówno z wykorzystaniem rąk, jak i nóg. Jeśli trenowane są pierwsze z wymienionych, rotor umieszcza się na dostosowanym do tego celu podwyższeniu, aby pacjent mógł bez żadnego problemu dotrzeć do urządzenia i swobodnie z niego korzystać.
Jak zatem doskonale widać, warto zastanowić się nad tym, jak wybrać rotor rehabilitacyjny, a następnie dokonać odpowiedniego zakupu. Dzięki obecności takiego urządzenia w gabinecie czy sali rehabilitacyjnej istnieje możliwość zaplanowania jeszcze skuteczniejszego treningu dla pacjenta.
Profesjonalny rotor rehabilitacyjny - jaki wybrać?
Rotor rehabilitacyjny jest bardzo popularnym urządzeniem, które można wykorzystywać w praktyce podczas codziennej pracy z klientami. Pojawia się więc pytanie, jak wybrać konkretny model, aby spełniał swoje zadanie. Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na rotory rehabilitacyjne na stronie https://www.ronomed.com.pl/sprzet-rehabilitacyjny/category/rotory.html, których jakość została odpowiednio sprawdzona. Jedynie urządzenia o odpowiednich parametrach mogą być wykorzystywane do rehabilitacji pacjentów.
Kolejną kwestią jest dobór najlepszego rozmiaru samego rotora. Do mniejszych gabinetów najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny egzemplarz, który zmieści się praktycznie wszędzie. Taki wybór sprawia, że nie trzeba szukać nowego miejsca, a jednocześnie zakres działania specjalisty zostaje poszerzony. Natomiast w większych placówkach może stanąć bardziej masywny model, doskonale dopasowany do bardziej rozległych przestrzeni.