do kasy suma: 0,00 zł

Schodołaz - pomoc dla osób z ograniczoną mobilnością. Jak wybrać odpowiedni?

Schodołaz - pomoc dla osób z ograniczoną mobilnością. Jak wybrać odpowiedni?

Schodołazy stanowią wsparcie dla osób z ograniczoną mobilnością w problemach z przemieszczaniem się po schodach. Co ważne - ich zastosowanie nie wymaga uzyskania żadnych zezwoleń administracyjnych. Ponadto - w zależności od modelu - można je przewozić. Sprawdźmy więc, czym się kierować przy wyborze schodołazu, aby w pełni wpisał się w Twoje potrzeby i oczekiwania.

Czym jest schodołaz?

Schodołaz jest mobilnym transporterem schodowym. Dzięki urządzeniu możliwe jest podniesienie przez schody osób z ograniczoną mobilnością. Schodołaz z powodzeniem można podłączyć do wózka inwalidzkiego. Używa się go także w połączeniu z dedykowanym siedziskiem. Można go obsługiwać samodzielnie lub z pomocą opiekuna.

Czym różni się schodołaz od windy schodowej? W przeciwieństwie do niej, schodołaz nie wymaga zezwoleń administracyjnych, ani też instalacji. Ponadto jest kompaktowy - z powodzeniem można go użytkować zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w domu. W zależności od modelu - jego transport nie sprawia trudności.

Funkcje schodołazów i ich zastosowanie

Przy wyborze schodołazu niezwykle ważne jest to, aby przeanalizować parametry techniczne wybranego modelu, jak również dostępne w nim funkcje. Urządzenie powinno być odpowiedzią na indywidualne potrzeby jego użytkownika.

Jednym z najważniejszych czynników jest system napędowy. To właśnie on gwarantuje płynność działania i stabilność przemieszczania się po schodach. Warto stawiać na trwałe i niezawodne, dzięki którym schodołaz będzie działać bezawaryjnie przez długi czas.

Kluczowe jest również bezpieczeństwo. Zainwestuj w model, który wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, blokady kół, jak również dedykowane systemy zabezpieczające przed niekontrolowanym zsunięciem się schodołazu.

Przy wyborze należy również zwrócić uwagę na jego ergonomię i komfort użytkowania. Składają się na nie takie czynniki jak m.in. regulowane siedzisko, wygodne podłokietniki czy też regulacja pozycji.

Nie bez znaczenia jest szerokie zastosowanie schodołazów. Sprawdzają się w różnych środowiskach - zarówno w domach jednorodzinnych, blokach, obiektach użyteczności publicznej, a nawet w biurowcach. Co ważne, mogą być użytkowane nie tylko na schodach prostych, ale też krętych, co pozwala wykorzystać ich potencjał niezależnie od ewentualnych wyzwań architektonicznych.

Rodzaje schodołazów - który wybrać?

Wybór schodołazu nie powinien być kwestią przypadku. Postaw więc na model, który będzie dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. W naszej ofercie znajdziesz ich wiele - każdy wyróżnia się najwyższą jakością wykonania.

Schodołazy kroczące

W przypadku tego rodzaju schodołazu na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim to, że jest kompaktowy - mniejszy i lżejszy np. od swojego gąsienicowego odpowiednika. Jego wybór stanowi synonim braku problemów z transportem.

Schodołazy kroczące to dobra decyzja - są uniwersalne. Bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku schodów prostych, jak i kręconych. Minusem może okazać się jednak to, że ich obsługa wymaga użycia siły operatora urządzenia.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo transportowanej osoby, schodołaz został wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo posiada regulowany podnóżek i zagłówek, co wpływa na komfort użytkowania.

Wśród zalet schodołazów kroczących warto wymienić między innymi wspomnianą już - niewielką wagę i mobilność. W naszej ofercie znajdziesz je w zestawie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem. Do tego dochodzi 3-stopniowa regulacja prędkości i możliwość pracy w dwóch trybach - przerywanym oraz ciągłym.

Schodołazy gąsienicowe

Schodołaz gąsienicowy jest urządzeniem mobilnym, które porusza się po schodach na gąsienicach. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się twardą i wytrzymałą gumę, która zabezpiecza schody przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Schodołazy gąsienicowe wyróżniają się stosunkowo dużymi rozmiarami i wagą, dlatego też są dobrym rozwiązaniem do szerokich klatek schodowych, bez ostrych zakrętów, które posiadają nawet 1000 stopni. Warto docenić je za prostą oraz intuicyjną obsługę, która nie wymaga wysiłku.

Do zalet schodołazów gąsienicowych z powodzeniem można zaliczyć również możliwość podpięcia do nich wózków inwalidzkich o zróżnicowanych rozmiarach i konstrukcjach. Ponadto można je bez problemu przewozić nawet w samochodzie z niewielkim bagażnikiem. Co więcej - niektóre modele wyposażone są w hamulec elektromagnetyczny, który zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Schodołazy - poznaj ich zalety

Wśród zalet schodołazów warto wymienić przede wszystkim to, że wyróżniają się niezawodną mechaniką i elektroniką. Gwarantuje to płynny ruch urządzenia i znacznie wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że można z nich korzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Co ważne - jak już wspomnieliśmy - nie trzeba ich montować ani uzyskiwać żadnych pozwoleń administracyjnych na ich użytkowanie.

Schodołaz - jak wybrać odpowiedni model?

Wybór schodołazu powinien być bardzo dobrze przemyślany. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę rozmiar i kształt schodów. Schodołazy kroczące są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w wąskich i krętych klatkach schodowych, podczas gdy modele gąsienicowe znakomicie sprawdzają się w szerokich przestrzeniach.

Zwróć uwagę także na wagę i wzrost użytkownika docelowego. Niektóre urządzenia wykazują się pewnymi ograniczeniami dotyczącymi maksymalnej wagi i wymiarów. Warto więc sprawdzić, czy osoba, która będzie na co dzień korzystać ze schodołazu - zarówno w trakcie wsiadania, jak i wysiadania.

Bardzo istotna jest również częstotliwość użytkowania schodołazu. Im większa, tym większa powinna być wydajność i trwałość akumulatora. Warto sprawdzić, ile czasu zajmuje jego pełne naładowanie i łatwość demontażu.

Dla wielu osób kluczowym aspektem jest możliwość otrzymania dofinansowania na zakup schodołazu ze środków PCPR lub PFRON. Przed zakupem warto zatem sprawdzić, czy można z niego skorzystać, a jeśli tak, to jakie warunki należy spełnić.

Nie bez znaczenia jest jakość wykonania urządzenia i gwarancja producenta. Wybrany model powinien być zgodny z normami jakości, a do tego posiadać potwierdzające je certyfikaty i atesty.

Schodołazy dla domu - jak wybrać?

Sięgając co po schodołazy dedykowane użytkowi domowemu bardzo ważne jest to, aby wziąć pod uwagę konfigurację schodów. W praktyce mowa o tym, czy są one proste, czy też kręte. Ważne, aby przemyśleć - czy wolisz postawić na model stacjonarny, czy też przenośny. Tutaj już wszystko jest kwestią indywidualnych potrzeb. Takie działanie to ukłon w kierunku bezpieczeństwa i komfortu.

Schodołazy - które sprawdzą się na wąskich i stromych schodach?

Wąskie i strome schody pojawiają się często w budynkach mieszkalnych, jak również placówkach użytku publicznego, które nie przeszły jeszcze prac modernizacyjnych. W takim przypadku sprawdzą się schodołazy kroczące. Znajdują zastosowanie nawet w przypadku, kiedy wysokość schodów jest większa niż 20 cm. Ważny jest także ich niski kąt skręcania.

Jak widać, wybór schodołazu powinien być przemyślany. Najważniejsze, aby wybrać model, który sprawdzi się zarówno w danej przestrzeni, jak i będzie skrojony na miarę potrzeb pacjenta.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl