Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Skuteczne sposoby na drętwienie nóg

Skuteczne sposoby na drętwienie nóg

Dowiedz się, dlaczego Twoje nogi drętwieją i czy już powinieneś zacząć się martwić? Jakie są charakterystyczne objawy dla mrowienia nóg i jak z nimi walczyć?

Dlaczego moje nogi drętwieją?

Każdemu z nas pewnie nie raz zdrętwiały nogi. Jeśli dzieje się to sporadycznie, nie mamy raczej powodów do zmartwień. Mrowienie w nogach może towarzyszyć nam szczególnie wtedy, kiedy przybieramy niewygodą pozycję np. siad skrzyżny. Dochodzi wtedy do zaburzeń ukrwienia poprzez ucisk na nerw, co powoduje chwilowe niepoprawne czucie. Co jednak, jeśli pomimo wygodnej pozycji nasze nogi drętwieją często i na długo? Czy już warto udać się do lekarza?

Przyczyny mrowienia w nogach

W naszej skórze znajdują się receptory czuciowe, które za pośrednictwem nerwów i rdzenia kręgowego przekazują impulsy do mózgu. Oznacza to, że wszelkie zaburzenia związane z dolegliwościami czuciowymi mogą odbywać się na każdym z poziomów.

Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia nóg jest uciskanie naczyń krwionośnych poprzez niewygodną pozycję, co prowadzi do zaburzenia ukrwienia nerwu i gwarantuje nieprzyjemne zaburzenia czucia. Do mniej poważnych przyczyn zaliczyć można także złą dietę. Niedobory witamin z grupy B (w szczególności B6), magnezu i wapnia może powodować skurcze i drżenie mięśni. Zagrożeniem dla naszych nóg może być również praca w tej samej pozycji. Długotrwałe siedzenie czy stanie może obniżyć przepływ krwi w nogach. Należy też być świadomym, że przebyte urazy, kontuzje lub złamania w obrębie kończyn mogą mieć wpływ na uczucie drętwienia.

Do poważniejszych przyczyn mogących powodować drętwienie można zaliczyć m.in. cukrzyca, która wywołuje zaburzenia nerwowe np. neuropatię cukrzycową. Charakterystyczne dla choroby są drętwienia kończyn z występującym pieczeniem, bólem i przeczulicą i pojawiają się przeważnie w nocy, podczas snu.

Inną poważniejszą przyczyną uczucia drętwienia nóg może być miażdżyca. Kiedy na wewnętrznych ściankach tętnic odkładają się blaszki miażdżycowe – powoduje to gorszy przepływ krwi, a tym samym częste drętwienie nóg bez względu na porę dnia czy pozycję, jaką przyjmujemy. Dodatkowym objawem, który może nam zapalić czerwoną lampkę, jest pojawiający się ból podczas chodzenia.

Jeśli Twoje nogi drętwieją od kręgosłupa aż po czubki stóp – być może jest to mrowienie spowodowane mechanicznym urazem nerwu w obrębie kręgosłupa, np. nerwem kulszowym lub udowym. Z kolei jeśli mrowienie występuje w obrębie tułowia i kończyn dolnych może to świadczyć o stwardnieniu rozsianym.

Jeśli objawy związane z zaburzeniami czucia w kończynach budzą Twoje wątpliwości i obawy – koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, np. neurologiem lub fizjoterapeutą, którzy pomogą rozpoznać schorzenie i będą mogli wprowadzić odpowiednie leczenie. A co będzie pomocne na delikatne uszkodzenie czucia i jak przynieść ulgę dzięki domowym sposobom?

Domowe sposoby na drętwienie nóg

Jak na co dzień możesz wspierać swoje ciało, aby zadbać o zdrowe nogi i drętwienie nie pojawiało się zbyt często?

Po pierwsze – dieta. Jak już wcześniej zostało wspomniane, składników jak witamina B, magnez czy wapń mogą powodować drętwienie nóg. Warto wdrożyć do codziennego jadłospisu produkty bogate w te składniki lub ewentualnie rozpocząć suplementacje przy użyciu sprawdzonych środków rekomendowanych przez lekarza. Zbilansowane posiłki sprawią, że pożegnasz się z męczącymi skurczami nocnymi lub zesztywniałymi nogami.

Po drugie – aktywność fizyczna. Nie musisz przebiec maratonu, ani zapisywać się na aerobik. Już kilkanaście minut ruchu dziennie potrafi sprawić, że krążenie krwi w nogach znacznie się poprawi. Nie chcesz iść na siłownię? Ciężko Ci zabrać się za skomplikowane ćwiczenia na drętwienie nóg? Wykorzystując urządzenie do chodzenia w miejscu, możesz rozruszać swoje nogi, siedząc na kanapie przed telewizorem. Rotor elektryczny to urządzenie stworzone do rehabilitacji kończyn. Z jego pomocą zapewnisz swoim nogą dzienną dawkę ruchu, zwiększysz ukrwienie i dotlenisz mięśnie nóg. Wykorzystując sprzęt na co dzień, możesz znacznie poprawić kondycję swoich nóg i sprawić, że objawy związane z nieprzyjemnym uczuciem w nogach ustąpią. Zapewnij sobie

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl