Ronomed.com.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Stół do masażu - jaki wybrać?

Stół do masażu - jaki wybrać?

Codziennie dbasz o zdrowie pacjentów. Jest więc zrozumiałe, że szukasz podpowiedzi, jaki stół do masażu będzie lepszy – drewniany czy aluminiowy. Wątpliwości jest znacznie więcej, począwszy od wytrzymałości stołu, ryzyka skrzypienia podczas pracy z klientem, aż do wyglądu, który jest istotny dla wielu osób. Czytając artykuł, przekonasz się, że to, jaki stół do masażu wybrać zależy od charakteru Twojej działalności, rodzaju wykonywanych masaży, ale także jakości wykonania. Przede wszystkim jednak podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby kupić najlepszy sprzęt do pracy. 

Jaki kupić stół do masażu – kryteria wyboru

Stelaż drewniany czy aluminiowy – jaki stół do masażu lepiej spełni Twoje oczekiwania? Materiał, z jakiego wykonany jest stół, przede wszystkim decyduje o wyglądzie gabinetu. Testy wykonane przez jednego z producentów dowodzą bowiem, że wytrzymałość drewna i aluminium znajduje się na porównywalnym poziomie. Każde tworzywo to zalety, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaki stół do masażu wybrać:

  • drewno – naturalny materiał zapewniający stabilność oraz tworzący niepowtarzalną atmosferę w gabinecie masażysty, dlatego doskonale sprawdzi się w salonach SPA i gabinetach premium, 
  • aluminium – metal lekki, który odpowiada za mniejszą wagę stołu i jest odporny na wilgoć bardziej niż drewno, dzięki czemu lepiej sprawdza się w przypadku pracy mobilnej.

Stół rehabilitacyjny jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu fizjoterapeutycznego, dlatego nie wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepsze jest drewno czy aluminium. Poznaj pozostałe kryteria wyboru najlepszego stołu do masażu. 

Praca mobilna czy stacjonarna?

Zastanawiając się, jaki stół do masażu wybrać, należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – czy Twoja praca wymaga podróżowania ze stołem? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, lepiej sprawdzi się lekki, składany model zapewniający łatwą regulację wysokości. W przypadku pracy w gabinecie rozsądnym wyborem będzie stół stacjonarny o wysokiej ergonomii pracy i wygodnej oraz szybkiej regulacji wysokości – szczególnie jeżeli ze stołu korzysta więcej niż jeden masażysta. Osobom, które nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, polecamy zakup uniwersalnego stołu do masażu, który sprawdzi się w różnych warunkach. 

Rodzaj wykonywanego masażu

Wybierając stół do masażu, kieruj się jego podstawowym przeznaczeniem. Szukaj modelu, który najlepiej sprawdzi się w technikach masażu stosowanych przez Ciebie na co dzień:

  • terapia manualna – kluczowa jest stabilność stołu, dlatego dobrym wyborem będzie model z dodatkową nogą na środku lub model stacjonarny,
  • terapia powięziowa – warto kierować się wytrzymałością tapicerki oraz stabilnością stołu, przydatna będzie funkcja regulacji kąta nachylenia, 
  • masaż tkanek głębokich – potrzebna będzie grubsza tapicerka, odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • masaż relaksacyjny – priorytetem jest wysoki komfort klienta, dlatego świetnie sprawdzi się model z szerszym blatem wyposażony w wygodny podgłówek,
  • masaż twarzy i stóp – należy zapewnić ergonomiczną pozycję masażysty, dlatego warto szukać modelu z podnoszonym blatem, najlepiej składającym się z kilku paneli oraz półką przedłużającą,
  • masaż sportowy – w tym przypadku istotna jest mobilność oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego wybierz lekki model z szybką regulacją wysokości,
  • masaż kobiet ciężarnych – stół powinien zapewnić maksymalną wygodę pacjentek, dlatego przydadzą się specjalne nakładki na blat stołu.

Odpowiednio dopasowany stół do masażu Tobie zapewnia komfort podczas zabiegów, a pacjentom oczekiwaną przez nich wygodę. 

Optymalna postawa masażysty

Prawidłowa ergonomia pracy jest kluczowa w zawodzie fizjoterapeutów i masażystów, którzy narażeni są na poważne obciążenie organizmu. To, jaki stół do masażu wybierzesz, bezpośrednio wpływa nie tylko na zdrowie pacjentów, ale także Twoje. Możliwość swobodnej regulacji wysokości pozwala przyjąć prawidłową postawę podczas zabiegów i zapewnia pożądaną ergonomię pracy. Najczęściej oznacza to kompromis między wygodą masażysty i pacjenta a mobilnością stołu. Zasada jest bowiem taka: im więcej komfortu, tym większa waga stołu, a tym samym ograniczona mobilność. Na rynku dostępne są modele z ręczną, hydrauliczną lub elektryczną funkcją regulacji wysokości. 

Wygoda pacjenta

Jak wybrać stół do masażu, który zapewni klientom maksymalny komfort? Kluczowa jest szerokość blatu, która umożliwia swobodne ułożenie się na stole niezależnie od przyjętej pozycji. Należy jednak pamiętać, że im większy rozmiar stołu, tym bardziej wymagający będzie ewentualny transport. Istotna jest również grubość pianki, która tłumi drgania powstające podczas zabiegu, a jednocześnie decyduje o wyglądzie blatu po dłuższym czasie użytkowania. Pianka o dużej gęstości nie jest co prawda tak samo miękka jak pianka o niższej gęstości, ale charakteryzuje się większą trwałością – ugina się pod ciężarem pacjenta, ale później powraca do pierwotnej postaci. Szukając odpowiedniego stołu do masażu, warto pamiętać również o wygodzie wyższych i cięższych klientów.

Gwarancja i serwis stołu do masażu

Stół do masażu to sprzęt rehabilitacyjny, który jest intensywnie eksploatowany podczas zabiegów, dlatego tak ważne są gwarancja producenta oraz dostęp do profesjonalnej obsługi serwisowej. Dzięki temu, jeżeli będzie niezbędna naprawa, bez problemu otrzymasz fachową pomoc. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, gdzie kupić stół do masażu, sprawdź wiarygodność firmy oraz stosunek do klientów. Warto zwrócić uwagę na sposób obsługi oraz kompetencje personelu. Prawdopodobnie lepszy jakościowo stół do masażu kupisz od firmy, która specjalizuje się w sprzedaży sprzętu rehabilitacyjnego i współpracuje z placówkami medycznymi. 

Pamiętaj o detalach

Odpowiadając sobie na pytanie, jak wybrać stół do masażu, nie zapominaj o estetyce. Stół stanowi centralny punkt w gabinecie, dlatego warto postawić na ponadczasowy, minimalistyczny design w dobrym wykonaniu. Estetyczne wyposażenie odpowiada za wizualne wrażenia Twoich klientów, a to z kolei przekłada się na prestiż gabinetu i pozytywne opinie, które zwykle są ogólnodostępne w Internecie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz stół do masażu drewniany czy aluminiowy, zwróć uwagę na jakość wykonania.

Ile kosztują stoły do masażu?

Zainteresowanie tym, ile kosztuje stół do masażu, jest zrozumiałe, ale czynników wpływających na ostateczną cenę jest wiele. Ceny w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jak w każdym innym przypadku, zachęcamy do zachowania zdrowego rozsądku – nie zawsze opłaca się zakup najdroższych produktów. Warto kierować się zasadą optymalnego stosunku ceny do jakości, która umożliwia wybór solidnego stołu do masażu, bez konieczności zadłużania się. Jednocześnie pamiętaj, że istnieje kilka rzeczy, na których nie warto oszczędzać i jedną z nich jest zdrowie. Praca masażysty i fizjoterapeuty wiąże się z poważnym obciążeniem ciała, dlatego zastanawiając się, ile kosztuje stół do masażu, nie szukaj najtańszego rozwiązania. Dzięki temu masz szansę uniknąć chronicznego bólu pleców i rehabilitacji. 

Stół do masażu wybrany? Pamiętaj o prawidłowym czyszczeniu

Regularna pielęgnacja drewnianego oraz aluminiowego stołu do masażu znacząco wpływa na żywotność sprzętu. Czyszczenie należy wykonywać po każdym zabiegu nie tylko ze względu na szacunek do klientów, ale przede wszystkim z uwagi na sterylność, która zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa. Warto też raz w tygodniu przeprowadzić przegląd techniczny, aby upewnić się, że sprzęt nadal jest stabilny i wygodny dla pacjenta. Jest to skuteczny sposób na utrzymanie stołu w doskonałym stanie przez wiele lat. 

Stołu do masażu nie należy czyścić środkami zawierającymi alkohol lub chlor, ponieważ ich stosowanie prowadzi do pęknięć tapicerki. Obecnie dostępne są specjalne ściereczki, które usuwają płyny, pot i oleje, ale w praktyce wystarczy delikatny środek czyszczący rozcieńczony wodą lub ocet. Pamiętaj o dotarciu do wszystkich elementów stołu – nóg oraz spodu, gdzie również gromadzą się zanieczyszczenia. 

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany stół do masażu zapewnia komfort pacjentom oraz osobie wykonującej zabieg. Wybierając sprzęt rehabilitacyjny, kieruj się możliwością regulowania wysokości, grubością pianki oraz dostosuj stół do rodzaju wykonywanego masażu. Zastanów się również, który stelaż lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku – drewniany czy aluminiowy. Wybór materiału ma kluczowe znaczenie dla osób, które często muszą transportować stół. Uwzględniając te wszystkie elementy, zwróć także uwagę na jakość wykonania oraz cenę. Pamiętaj jednak, że nie zawsze wysoka cena jest równoznaczna z tym, że stół będzie w pełni odpowiadał na Twoje potrzeby. Dzięki temu wybierzesz model spełniający oczekiwania Twoje i klientów. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl