Urazy stawu kolanowego bardzo często wykluczają pacjenta na pewien czas z normalnego funkcjonowania. Pojawiają się problemy ze zginaniem i chodzeniem. Nie można obciążać chorego kolana, co jest związane m.in. z rezygnacją z ćwiczeń na te partie ciała. W trakcie rehabilitacji wielu specjalistów stosuje i zaleca szynę do ćwiczeń kolana. Dzięki niej powrót do pełnej sprawności trwa krócej, a rehabilitacja jest zdecydowanie bardziej skuteczna.
Jak działa szyna do rehabilitacji kolana?
Szyna do rehabilitacji kolana to urządzenie CPM, które bazuje na ciągłym ruchu pasywnym. Oznacza to, że ćwiczenia nie wymagają od pacjenta użycia siły. Szyna w sposób bierny porusza kolanem w przód i w tył. Urządzenie jest napędzane silnikiem, posiada również regulację kąta zgięcia i prostowania kolana.
Szyna rehabilitacyjna na kolano bardzo często łączy terapię ruchem ciągłym biernym z kontrolowanym ruchem aktywnym, co przyśpiesza efekty pracy nad sprawnością kolana i tym samym pozwala pacjentowi na szybszy powrót do zdrowia.
Szyna do ćwiczeń kolana jest niezwykle pomocna w sytuacji, kiedy pacjent nie może samodzielnie inicjować ruchu i go kontynuować. Jest to spowodowane przebytym urazem, a także operacją. Urządzenie wspomaga rehabilitację zarówno stawów, jak i tkanek okołostawowych.
Wskazania do stosowania szyny do ćwiczeń kolana
Szyna do ćwiczeń kolana wykorzystywana jest w rehabilitacji u osób, które są po operacji i nie są w stanie samodzielnie wykonywać ćwiczeń ze względu na występujące ograniczenia. Dużą zaletą urządzenia jest możliwość ograniczenia zmian wstecznych, bardzo dobrze się sprawdza przy paraliżu i niedowładzie. Szyna wymusza ruch stawu, co pozytywnie wpływa na odbudowę mięśni i tkanek. Proces jest powolny, ale stały, musi być odpowiednio dopasowany zarówno do urazu, jak i możliwości ruchowych pacjenta.
Szyna rehabilitacyjna na kolano znalazła swoje zastosowanie w procesie rekonwalescencji po operacjach i zabiegach takich, jak:
- Rekonstrukcja więzadła krzyżowego ACL
- Operacja na chrząstce stawowej
- Operacja plastyczna mięśni w obszarze kolana
- Osteotomia korekcyjna
- Implantacja endoprotezy
- Leczenie kontuzji związanych ze skręceniem stawu kolanowego
Efekty używania szyny do rehabilitacji kolana
Szyna do ćwiczeń po operacji kolana pomaga w przywróceniu ruchomości stawu po zabiegu i operacji, a także wszelkiego rodzaju urazach, które nie wymagały ingerencji chirurgicznej. Urządzenie skutecznie poprawia zakres ruchu, a także minimalizuje uczucie sztywności. Co ważne, dzięki zastosowaniu szyny do rehabilitacji kolana można uniknąć tworzenia się tkanki bliznowatej i rozwoju zakrzepicy żył głębokich. Oznacza to, że nie tylko pomaga w powrocie do zdrowia, ale też zapobiega powikłaniom po operacji kolana.
Ważne jest, że szyna do ćwiczeń po operacji kolana może nawet kilkakrotnie skrócić czas powrotu do sprawności. Z tego powodu bardzo często korzystają z niej sportowcy oraz osoby pracujące fizycznie.
Ćwiczenia na szynie rehabilitacyjnej na kolano
Rehabilitacja przy użyciu szyny do ćwiczeń kolana może rozpocząć się jeszcze w szpitalu po odbytej operacji. W niektórych przypadkach zaleca się korzystanie z urządzenia dopiero po upływie określonego przez lekarza czasu. Bardzo dużo zależy od stopnia zaawansowania urazu i poziomu skomplikowania zabiegu. Na początkowym etapie rehabilitacji szyna ma przede wszystkim zmniejszać powstały obrzęk, poprawiając przepływ krwi i limfy.
Z jaką częstotliwością i jak długo ćwiczyć, ustala fizjoterapeuta. Szyna rehabilitacyjna na kolano w niektórych przypadkach może być używana nawet do 3 razy dziennie. Jedna sesja trwa 1-2 godziny. To, jak długo potrwa rehabilitacja, zależy od rodzaju urazu i przebytej operacji. W najtrudniejszych przypadkach może być to nawet do kilku tygodni.
Z szyny do ćwiczeń po operacji kolana korzysta się najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej. Steruje się nią przy pomocy praktycznego pilota, ustawiając ważne parametry i wybierając właściwy dla siebie tryb. Na początku rehabilitacji zgięcie nie powinno być większe niż 45⁰. W miarę możliwości i postępów z każdym kolejnym dniem kąt zgięcia można zwiększać o 5-10⁰. Kluczowe jest jednak, aby nie doprowadzać do uczucia bólu w stawie.
Rehabilitacja po urazach kolana, jak i po jego operacji, potrafi trwać bardzo długo. Czas ten się wydłuża z momencie wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Szyna do ćwiczeń kolana pomaga w przywróceniu ruchomości stawu w zdecydowanie krótszym czasie. Już zaraz po operacji może okazać się pomocna przy redukcji obrzęku.