Lampa na podczerwień jest bardzo pomocna podczas leczenia wielu różnych dolegliwości bólowych oraz gorszego samopoczucia psychicznego. W sytuacji, gdy czujemy ból, jesteśmy zestresowani, chcemy pozbyć się tych nieprzyjemnych odczuć i często zażywamy środki medyczne z apteki. Wprawdzie tabletki są skuteczne i szybkie w działaniu, jeśli jednak sięgamy po nie zbyt często, mogą negatywnie wpływać na inne organy, np. wątrobę. Lampa lecznicza jest znacznie mniej inwazyjnym środkiem, a przy tym cieszy się dużą efektywnością, jeśli chcemy odzyskać zdrowie. W dzisiejszym artykule szerzej zajmiemy się tym tematem - wyjaśnimy, czym jest lampa lecznicza do naświetlań, wyróżnimy jej rodzaje oraz zastosowanie, a także przeciwskazania.
Lampa lecznicza - czym jest i jakie są jej rodzaje
Lampa lecznicza emituje ciepło w sposób, który korzystnie wpływa na kondycję zdrowia chorującej osoby. Lampa rozgrzewająca na podczerwień wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne. Czerwony filtr rozgrzewa się i powoduje przekrwienie tkanek. Wykorzystuje się tutaj specyficzną wiązkę światła, posiadającą określone właściwości rozgrzewające miejsca zapalne. Lampa lecznicza na podczerwień daje wspaniałe efekty podczas terapii.
Ile razy dziennie powinna być stosowana lampa na podczerwień? Zaleca się 2-3 razy dziennie, nie więcej niż 15 minut (za jednym razem). Tak zwykle zalecają producenci, należy jednak każdorazowo zapoznać się z instrukcją, warto również zasięgnąć porady lekarza. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, jeśli zastanawiamy się, jak stosować lampę na podczerwień? Pamiętajmy, by usunąć z otoczenia przedmioty, które są łatwopalne i wrażliwe na ciepło.
Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych lamp leczniczych, wyróżniających się różnym sposobem działania.
Oto niektóre z nich:
- Lampy Sollux - będą emitować promieniowanie podczerwone. Światło, które wytwarzają jest czerwone albo niebieskie. Posiadają specjalne szklane filtry, które niezwykle szybko nagrzewają chorą powierzchnię. Taka lampa na podczerwień ma zastosowanie w gabinetach fizjoterapii - produkowane przez nie ciepło wnika głęboko do tkanek. Pozwala to na znaczne łagodzenie dolegliwości bólowych i zmniejszenie stanów zapalnych. Niebieskie światło jest pomocne dla osób cierpiących na choroby skóry, ponieważ przyspiesza proces złuszczania.
- Lampy lecznicze Bioptron - działają na zasadzie emisji światła spolaryzowanego, zbliżonego do lasera albo podczerwieni. Posiadają również widmo światła widzialnego. Lampa wytwarza następujące typy promieni - niskoenergetyczne, niekoherentne, spolaryzowane i polichromatyczne. Każdy wykorzystuje się odpowiednio do problemów zdrowotnych. Stosuje się je podczas fototerapii, ponieważ są bardzo pomocne dla osób cierpiących na zaburzenia depresyjne albo dużą nerwowość.
W sklepie medycznym Ronomed dostępne są profesjonalne lampy lecznicze. Korzystają z nich zarówno placówki medyczne, jak również klienci indywidualni na użytek prywatny.
Lampy na podczerwień - działanie
W jakich sytuacjach warto stosować lampy na podczerwień?
- przy bólach głowy, zatok, ucha, nosa, gardła;
- podczas leczenia zmian trądzikowych;
- w trudnościach z układem oddechowym i układem krążenia;
- w trakcie leczenia stłuczeń oraz reumatycznych dolegliwości;
- aby wzmocnić układ odpornościowy;
- w celu złagodzenia symptomów depresji i dużej nerwowości;
- aby zmniejszyć bóle kręgosłupa, objawy dyskopatii albo stany zapalne korzonków.
Lampy lecznicze wykorzystuje się również w rehabilitacji, chętnie sięgają po nie lekarze zajmujący się sportowcami.
Przeciwskazania
Lampy na podczerwień są bezpieczne i nieinwazyjne, jednak nie zawsze można ich używać. Istnieją także przeciwskazania związane z ich stosowaniem. Mowa tutaj o kobietach będących w ciąży, osobach cierpiących przewlekle na gruźlicę, choroby płuc, nerek. Lampa na podczerwień nie jest zalecana osobom chorującym na serce, szczególnie tym, które przeszły zawał. Jeśli chcemy zacząć korzystać z tego rodzaju urządzenia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Skuteczne lampy na podczerwień
Lampy lecznicze na podczerwień cieszą się dużą popularnością w sanatoriach i gabinetach fizjoterapeutycznych, chętnie sięgają po nie także klienci, którzy chcą stosować je w domu. Ich zalety to przede wszystkim wysoka skuteczność, bezpieczeństwo stosowania, duży zakres działania oraz przystępna cena.