Ronomed.com.pl

Wagi medyczne - ustawy i normy

Wagi medyczne - ustawy i normy

Wagi medyczne, podobnie jak inne sprzęty wyposażenia gabinetów i zakładów opieki zdrowotnej, muszą spełnić dozwolone normy dotyczące wyrobów medycznych. Jednak w tym przypadku istnieje wiele dodatkowych zasad, które określają przydatność sprzętu do używania w placówce. Dowiedzmy się zatem, jakie ustawy i normy powinny posiadać wagi medyczne, zanim trafią do gabinetu lekarskiego.

 

Legalizowane wagi medyczne

Zacznijmy od tego, że placówką oceniającą zgodność wszelkich przyrządów pomiarowych, w tym wag medycznych jest Główny Urząd Miar. To w tym urzędzie zgłaszamy i uzyskujemy legalizację. Legalizacja wagi medycznej (i innego typu wag objętych ustawą) to nic innego, jak oświadczenie, że dany przyrząd pomiarowy jest precyzyjny, a proces ważenia, który wykonuje jest zgodny z konkretnymi wytycznymi. Błąd pomiaru takiej wagi mieści się w określonych parametrach, które znajdują się na tzw. tabliczce znamionowej. Poniżej znajdziecie Państwo informacje, jakiego rodzaju wagi medyczne podlegają legalizacji.

 

Wagi medyczne podlegające legalizacji, mające zastosowanie w leczeniu i diagnostyce:

  • wagi znajdujące się w szpitalach, przychodniach, prywatnych gabinetach lekarskich i innych placówkach medycznych,

  • wagi stosowane przy sporządzaniu lekarstw na receptę w aptekach,

  • wagi w laboratoriach analitycznych i farmaceutycznych.

Należy przy tym pamiętać, że wagi medyczne, które nie są bezpośrednio wykorzystywane przy postępowaniu diagnostyczno-leczniczym lub nie stosuje się ich do określania wagi - nie muszą podlegać procesowi legalizacji. Mowa tutaj głównie o wagach niemowlęcych przeznaczonych dla położnych.
Inną istotną kwestią,
jest to, że niektóre wagi medyczne zakupione u producentów, często już posiadają legalizację. W takim przypadku mogą być normalnie stosowane do momentu wygaśnięcia daty legalizacji.

 

Jak postępować w momencie, gdy legalizacja traci ważność?

W momencie, gdy termin legalizacji wagi zbliża się końca, należy zgłosić ten fakt do Urzędu Miar. Wówczas urząd ten wyda i zatwierdzi legalizację wtórną. Prośbę o ponowną legalizację najłatwiej zgłosić do najbliższej placówki urzędu. Innym rozwiązaniem jest również zgłoszenie się do miejsca, najczęściej specjalistycznego sklepu, w którym nabyliśmy przyrząd pomiarowy. Po wspólnych ustaleniach, przedstawicielu sklepu zajmą się całym procesem kolejnej legalizacji.

 

Jaką klasę dokładności muszą posiadać wagi medyczne.

Wszelkie kwestie związane z normami odnośnie wag, w tym wag medycznych możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 roku w sprawie wymagań dla wag nieautomatycznych. W akcie tym określone zostały wszystkie zasady odnoszące się do przyrządów pomiarowych. Znajdują się tam również procedury zgodności, które muszą spełnić wagi oraz sposób, w jaki muszą zostać oznaczone. Jeśli chodzi o klasę dokładności, jaką muszą posiadać wagi medyczne, to zgodnie z dokumentem wyróżniamy ich 4.

 

Klasy dokładności wag:

  • Klasa I – specjalna,
  • Klasa II – wysoka,
  • Klasa III – średnia,
  • Klasa IIII – zwykła.

 

Należy przy tym pamiętać, że wagi mogą posiadać jeden lub kilka zakresów ważenia. Waga posiadająca 1 zakres ważenia oraz uzupełniający przyrząd wskazujący musi spełniać klasę dokładności I lub II. Natomiast w przypadku wagi wielozakresowej, konieczne jest klarowne oznaczenie zakresów ważenia.

 

Jeśli szukają Państwo wag medycznych, które spełniają wszelkie wymogi ustawowe, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. W swoim asortymencie posiadamy zarówno wagi kolumnowe jak np. Waga kolumnowa seca 704 o klasie dokładności, jak też wszelkiego rodzaju wagi wielofunkcyjne i pediatryczne jak Waga pediatryczna Charder MS 4200 (klasy III). Oprócz bogatej oferty wag, posiadamy też stacje pomiarowe. Szczególnie polecamy model Seca 264, który cieszy się największym zainteresowaniem wśród naszych klientów.

 

źródło:

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000802/O/D20160802.pdf

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl