Są osoby, które czasowo lub stale muszą przebywać w pozycji leżącej. Nie są w stanie się samodzielnie poruszać, co jest związane poważnymi chorobami wieku starczego. Zdarza się jednak, że na takie ograniczenia ruchowe są narażone osoby młode np. po urazach lub zmagające się z otyłością. Aby zapewnić im właściwe warunki i uniknąć negatywnych następstw leżącego trybu życia, potrzebują specjalistycznego łóżka medycznego.
Łóżka medyczne manualne i elektryczne
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru łóżka ortopedycznego jest mechanizm jego obsługi. Z założenia takie łóżko powinno umożliwiać regulację jego wysokości, położenia zagłówka i innych sekcji. Rodzaj mechanizmu powinien odpowiadać przede wszystkim możliwościom chorego.
- Łóżka medyczne sterowane manualnie – są to tradycyjne modele najczęściej spotykane w szpitalach. Zmiana pozycji i ustawienia łóżka odbywa się tylko ręcznie, a więc wymaga wysiłku od osoby leżącej lub też opiekuna. Nie zawsze w takim przypadku możliwe jest ustawienie jego położenia w momencie, kiedy chory się na nim znajduje. Takie manualne łóżka medyczne sprawdzają się więc w przypadkach, kiedy chory ma stałą opiekę i przez cały czas druga, sprawna osoba jest do jego dyspozycji. To dobre rozwiązanie czasowe, kiedy pacjent ma przebywać w pozycji leżącej tylko przez pewien czas, aż wróci do sprawności i zdrowia.
- Łóżka ortopedyczne sterowane elektrycznie – to już zdecydowanie bardziej zaawansowane łóżka medyczne, które są wyposażone w specjalny mechanizm do sterowania poszczególnymi sekcjami. W zestawie najczęściej znajduje się pilot, który służy do zarządzania ustawieniami. Osoba leżąca może więc samodzielnie dostosować łóżko do aktualnych potrzeb i nie potrzebuje do tego drugiej osoby. Na pewno jest dzięki temu bardziej samodzielna. Nowe łóżko rehabilitacyjne sterowane elektrycznie będzie jednak droższe od modelu manualnego.
Łóżko ortopedyczne dopasowane do wzrostu i wagi chorego
To kolejny ważny aspekt, który w znaczącym stopniu decyduje o komforcie chorego. Standardowe łóżka medyczne mają wymiary leża 90 x 200 cm. Jest to wygodna opcja dla osoby o przeciętnej budowie ciała. Poszczególne łóżka często jednak różnią się udźwigiem. Są modele, z których korzystać mogą osoby do 130 kg, ale też i o większej wadze np. do 270 kg.
W przypadku osób otyłych najlepszym wyborem będzie jednak specjalne łóżko rehabilitacyjne bariatryczne. Powstało z uwzględnieniem potrzeb osób zmagających się z dużą otyłością, które ze względu na swoją dużą wagę nie mogą swobodnie korzystać ze standardowych modeli. Takie łóżko ma udźwig ponad 300 kg. Jego wymiary także są większe, szerokość zazwyczaj ma 120 cm. Charakteryzuje się zabudowanymi sztytami i obniżoną konstrukcją.
Łóżka medyczne z regulacją
Wszystkie łóżka medyczne posiadają regulację, jednak w różnym zakresie. Bardzo ważne jest, aby można było zmieniać jego wysokość, dzięki czemu opiekunowi łatwiej jest pomagać osobie leżącej w codziennych czynnościach. Poza tym łóżka ortopedyczne podzielone są na sekcje. Dobrze jest, jeśli każdą z nich można sterować oddzielnie. Absolutna podstawa to regulacja zagłówka. Dzięki niej chorego można ułożyć w pozycji półleżającej np. podczas posiłków czy czytania książki. Niektóre łóżka ortopedyczne pozwalają też na ułożenie chorego w pozycji drenażowej, co ułatwia oddychanie i usprawnia pracę układu krążenia. Charakteryzuje się ona ułożeniem głowy lub stóp poniżej poziomu tułowia.
Łóżka ortopedyczne zazwyczaj składają się z dwóch lub trzech sekcji. Im jest ich więcej, tym lepiej można dostosować je do aktualnych potrzeb osoby leżącej.
Jaki materac do łóżka ortopedycznego?
Trudne decyzje nie kończą się na wyborze łóżka medycznego. Równie ważny jest wybór odpowiedniego materaca. Jeśli chory jest osobą aktywną, a więc nie przebywa cały czas w pozycji leżącej, można zdecydować się na standardowy materac piankowy, jednak musi być on dobrej jakości. W przypadku osób stale leżących konieczny jest zakup materaca przeciwodleżynowego. Charakteryzuje się on równomiernym rozłożeniem ciężaru ciała, co skutecznie zapobiega wystąpieniu odleżyn w newralgicznych obszarach, jak pośladki, łopatki i pięty.
Łóżko ortopedyczne to nierzadko jedyne miejsce, w którym przebywa osoba chora. Powinno się więc zadbać o to, aby miała dzięki niemu możliwie jak najlepsze warunki do odpoczynku, snu, ale też wykonywania innych czynności, jak spożywanie posiłków, rehabilitacja, czytanie książek czy oglądanie telewizji. Warto jest się też zastanowić, czy jest ona sama w stanie obsługiwać łóżko czy potrzebuje do tego drugiej osoby.