Ronomed.com.pl

Wyposażenie Gabinetu Ginekologicznego - Co powinno się w nim znaleźć?

Wyposażenie Gabinetu Ginekologicznego - Co powinno się w nim znaleźć?

Gabinet ginekologiczny - zakres usług

Nie każdy gabinet ginekologiczny oferuje kompleksowe usługi. Warto jednak zauważyć, że pacjentki dużą uwagę przykładają do tego, czy na miejscu podczas wizyty, lekarz będzie mógł wykonać np. USG, bez konieczności kierowania ich do innej placówki lub gabinetu celem wykonania tego badania. 

Zakres usług gabinetu będzie zatem determinował listę niezbędnych w gabinecie sprzętu, aparatury i akcesoriów.

Niezbędne wyposażenie gabinetu ginekologicznego

Poza obowiązkowym biurkiem dla lekarza i krzesłami dla pacjenta (niezbędne podczas zbierania wywiadu), do obowiązkowych elementów gabinetu ginekologicznego zalicza się przede wszystkim:

 • fotel ginekologiczny,

 • ciąg szafek medycznych na akcesoria (jedna z umywalką)

 • parawany medyczne (zapewniające komfort podczas przebierania i badania)

 • łóżko zabiegowe (niezależnie od tego, czy w gabinecie jest USG, czy nie),

 • taboret lekarski z regulacją

Jeżeli w gabinecie można będzie wykonać również USG, do wyposażenia trzeba wliczyć również niezbędną w tym celu aparaturę i opcjonalnie - ekran LCD dla pacjentki (szczególnie doceniane udogodnienie przez kobiety w ciąży). Całe wyposażenie powinno być estetyczne i proste w utrzymaniu czystości. Pacjentki zwracają również dużą uwagę na dostęp do toalety, do której można przejść bezpośrednio z gabinetu i znajdujące się w niej:

 • płyny do higieny intymnej

 • wkładki higieniczne i podpaski

 • jednorazowe flizelinowe kapcie

 • spódniczki higieniczne

Fotel ginekologiczny - podstawa do wykonania badania

Do najważniejszych sprzętów w wyposażeniu gabinetu zalicza się fotel ginekologiczny. Nowoczesne modele są nie tylko wygodne dla pacjentek, ale również komfortowe dla lekarzy przeprowadzających badanie. Mogą być sterowane elektronicznie. Na fotelu ginekologicznym przeprowadza się nie tylko badania, ale również różnego rodzaju zabiegi. Najlepsze fotele ginekologiczne będą mieć:

 • regulowane podkolanniki

 • elektrycznie sterowane położenie wysokości leżyska

 • regulowane oparcie pleców z miękkim zagłówkiem,

 • demontowany podnóżek

Aparatura

W dobrym gabinecie ginekologicznym nie może zabraknąć również ciśnieniomierza, sprzętu do KTG (wykrywania tętna płodu), a także aparatu do badania USG (w tym do USG transwaginalnego). 

Kardiotokograf i detektor tętna płodu są z kolei niezastąpione podczas okresowego badania płodu. 

Kolposkopy do oglądania i oceny stanu szyjki macicy i nowoczesne videokolonoskopy pozwolą z kolei na wykonanie kompleksowych badań diagnostycznych narządów rodnych.

Co więcej, warto również zadbać o miejsce do sterylizacji narzędzi (wzierników, cewników, łyżeczek i innych akcesoriów ginekologicznych). W tym celu niezbędny jest zakup profesjonalnego urządzenia do sterylizacji gabinetowej. W ciągu szafek musi znaleźć się także stanowisko do ręcznego mycia i czysty blat do testów gabinetowych oraz przygotowania narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia badania.

Wyposażenie gabinetu ginekologicznego - środki czystości

W wyposażeniu gabinetu ginekologicznego nie może zabraknąć również niezbędnych środków higienicznych - jednorazowych podkładów, środków do medycznej dezynfekcji dłoni i powierzchni w gabinecie, rękawiczek jednorazowych dla lekarza, a także elementów higieny osobistej dla pacjentek, które wymieniliśmy już w tekście (płyny do higieny intymnej, spódniczki, wkładki, ochraniacze - kapcie).

Trudno ukryć, że wyposażenie gabinetu lekarskiego jest w zasadzie równie ważne, jak umiejętności i doświadczenie lekarza - ginekologa. Obie te kwestie synergicznie się uzupełniają, a także są podstawą do wyrobienia dobrej opinii o gabinecie ginekologicznym. Wiele kobiet wybiera ginekologa z polecenia - to właśnie dlatego warto zadbać o dobre wyposażenie gabinetu ginekologicznego.                                                                

W naszej ofercie znajdziesz wyposażenie placówek onkologicznych. To nowoczesne i komfortowe wanny porodowe, fotele i krzesła porodowe, kozetki i łóżka porodowe, piłki do ćwiczeń (niezbędne podczas porodu) i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym katalogiem naszych produktów. Nasz doświadczony zespół oferuje również fachowe wsparcie doradcze na każdym z etapów wyboru wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego.     

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl