Od czasu wybuchu pandemii coraz więcej osób zastanawia się, jaki pulsoksymetr napalcowy wybrać. Pulsoksymetry są jednak przydatne w profilaktyce wielu innych chorób i dolegliwości innych niż Covid-19, warto więc mieć je w swojej apteczce. Dowiedz się, co to jest pulsoksymetr napalcowy i jaki model kupić, żeby najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.
Czym jest pulsoksymetr?
Jeśli zastanawiasz się, co to jest pulsoksymetr - jak działa i co mierzy, w skrócie odpowiemy na te pytania. Pulsoksymetr to profesjonalny sprzęt medyczny, który coraz częściej stosuje się poza przychodniami lekarskimi. W warunkach domowych najczęściej wykorzystuje się pulsoksymetr napalcowy, który jest równie efektywny co pulsoksymetry stacjonarne, a przy tym mieści się w każdej apteczce. Urządzenie to służy do pomiaru tętna oraz saturacji krwi, czyli nasycenia krwi tlenem.
Badanie takie warto przeprowadzać raz na jakiś czas, zwłaszcza jeśli przewlekle chorujesz. Poziom saturacji u osób zdrowych wynosi od 95 do 98%. Jeśli palisz papierosy i inne wyroby tytoniowe, wynik ten może wynosić od 92 do 95%. U noworodków wynik ten waha się pomiędzy 91 a 96%, natomiast u osób po siedemdziesiątym roku życia – między 94 a 98%. Jeśli po przeprowadzeniu badania wynik okaże się niższy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Pulsoksymetr jest więc przydatnym urządzeniem, które może nawet uratować Ci życie.
Pulsoksymetry często mylone są z pulsometrami, są to jednak zupełnie inne urządzenia. Pulsometry również służą do mierzenia tętna, nie mogą jednak mierzyć saturacji.
Do czego potrzebujesz pulsoksymetra?
Zanim odpowiemy na pytanie, jaki pulsoksymetr napalcowy kupić, przedstawimy powody, dla których warto mieć to urządzenie w domu. Sprzęt ten polecany jest najczęściej osobom, które:
- przechodzą bezobjawowo zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub mają lekkie objawy choroby, lecz nie wymagają przebywania w szpitalu;
- chorują na cukrzycę;
- chorują na mukowiscydozę;
- cierpią na problemy kardiologiczne, na przykład chorobę niedokrwienną serca, przewlekłą niewydolności krążenia czy zaburzenia rytmu;
- cierpią na choroby układu oddechowego, przede wszystkim przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę oskrzelową;
- mają poważne zaburzenia oddechowe i korzystają z koncentratora tlenu;
- zmagają się z anoreksją;
- często miewają infekcje dróg oddechowych;
- palą wyroby tytoniowe;
- uprawiają intensywnie sport i chcą kontrolować swoje postępy.
Pulsoksymetr jest przydatny również w profilaktyce tych dolegliwości, zwłaszcza jeśli masz w rodzinie osobę, która zmaga się z wymienionymi schorzeniami. Regularne pomiary saturacji są również wskazane dla wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową.
Jego zastosowanie jest naprawdę szerokie, dlatego warto mieć go w domu, tym bardziej że nie jest to drogi sprzęt. Podstawowy pulsoksymetr napalcowy kupisz już w cenie około 130 złotych. W niektórych przypadkach może być również refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jaki pulsoksymetr wybrać?
Jeśli chcesz kupić pulsoksymetr napalcowy, ale nie wiesz, jaki wybrać, wiedz, że masz bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim powinien być dobrany do Twoich potrzeb. Jeśli chcesz korzystać z niego profilaktycznie, nie musisz inwestować w kosztowny model. Nie polecamy jednak kierować się wyłącznie ceną. Na podejrzanych stronach internetowych można znaleźć bardzo tanie pulsoksymetry. Najczęściej są to jednak podróbki, które nie podają dokładnych wyników. W związku z tym polecamy kupować urządzenia w profesjonalnych punktach takich jak sklep medyczny.
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę przykładowych modeli, która pomoże Ci zadecydować, jaki pulsoksymetr napalcowy wybrać.
Pulsoksymetr napalcowy PRECISIANA PULMOXI
Cena tego modelu to około 350 złotych. Jest odpowiedni do mierzenia saturacji, tętna i wykresu tętna osoby dorosłej. Obudowa dopasowana do kształtu palca sprawia, że pomiary są wiarygodne, a sam proces wygodny. Sprzęt jest wyposażony w praktyczny dwukolorowy wyświetlacz OLED, dzięki któremu można odczytywać wyniki pod różnym kątem. Jest więc odpowiedni dla osób starszych i słabo widzących.
Pulsoksymetr napalcowy CONTEC CMS50D
Jest to kompaktowy i wygodny pulsoksymetr w cenie około 130 złotych. Jego niewielkie wymiary sprawiają, że jest bardzo lekki i z łatwością możesz przenosić go w kieszeni. Jest również łatwy w obsłudze i nie pobiera wiele prądu. Pracuje bez ładowania baterii do dwudziestu godzin i automatycznie sam się wyłącza po pięciu sekundach od wyjęcia palca.
Pulsoksymetr YK-81C
Koszt tego pulsoksymetru to zaledwie 170 złotych. Jest bardzo łatwy w obsłudze – wystarczy włożyć palec i nacisnąć przycisk, a wynik wyświetli się w przeciągu kilku sekund. Ma duży wyświetlacz OLED z dwoma wyraźnymi kolorami (niebieski i żółty), dzięki czemu odczytanie wyniku nie będzie dla nikogo problemem. Ma też sześć trybów orientacji ekranu, więc będzie wygodny również dla osób leworęcznych.
Pulsoksymetr OXY-4 FINGER
Pulsoksymetr OXY-4 FINGER kosztuje około 350 złotych. Nadaje się do użytku w przychodniach, szpitalach, gabinetach specjalistycznych, a także w warunkach domowych. Może być wykorzystywany do pomiaru saturacji zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest niewielki, lekki i prosty w obsłudze. Po włożeniu baterii 2AAA działa przez trzydzieści godzin i automatycznie sam się wyłącza po zakończeniu mierzenia saturacji. Jest również odporny na wodę.
Pulsoksymetr Nonin Onyx Vantage 9590
Jest to jedyny pulsoksymetr napalcowy, którego skuteczność została potwierdzona naukowo. Podaje dokładne wyniki nawet w przypadku pacjentów z niską perfuzją czy o bardzo ciemnej pigmentacji skóry. Jest odporny na zachlapania i wstrząsy, dzięki czemu może być wykorzystywany nawet w trudnych warunkach. Jest odpowiedni do mierzenia saturacji zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jego koszt to około 930 złotych.
Pulsoksymetr Bluetooth Onyx II 9560
Jest to bardzo efektywny pulsoksymetr, który stosuje się w wielu placówkach medycznych. Jego koszt to około 3050 złotych. Dzięki zastosowaniu technologii Bluetooth 2.0. model ten przesyła w sposób bezpieczny dane o wynikach pacjenta na inne urządzenia. Bez problemów komunikuje się ze smartfonami, komputerami czy palmtopami. Nadajnik zapewnia połączenie z innymi przyrządami nawet do stu metrów, dzięki czemu może działać niezależnie od innych urządzeń.
Podsumowanie
Pulsoksymetry napalcowe służą do mierzenia tętna oraz saturacji krwi. Stały się ostatnio bardzo popularne, ponieważ często korzystają z nich osoby przechodzące bezobjawowo Covid-19. Urządzenia te mają jednak dużo więcej zastosowań. Stosuje się je w profilaktyce chorób takich jak mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy niewydolność krążenia. Pulsoksymetry są używane również przez osoby zdrowe, które są narażone na te choroby, aktywnie uprawiają sport lub regularnie palą wyroby tytoniowe. Model urządzenia najlepiej dobrać do swoich potrzeb i nie sugerować się wyłącznie ceną. Warto też uważać na tanie podróbki. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki pulsoksymetr napalcowy kupić, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Upewnij się również, czy nie przysługuje Ci na ten sprzęt refundacja.